Za 4 dni kończy się okres rozliczeń podatkowych

27.05.2018.
 Za 4 dni kończy się okres rozliczeń podatkowych
Nie każdemu udaje się skompletować potrzebną do odpisów dokumentację przed rozpoczęciem okresu rozliczeń. Niektórzy nie zdążyli tego zrobić przed 30 kwietnia – oficjalnym zakończeniem sezonu podatkowego. Takie osoby musiały przedłużyć możliwość złożenia zeznania do 31 maja. Oznacza to, że jeżeli do tej pory się nie rozliczyłeś, masz na to ostatnią szansę.

Każdy musi złożyć skattemelding

Każda osoba bez względu na to, czy przysługują jej odpisy, czy nie, musi złożyć zeznanie podatkowe. W jej interesie jest sprawdzenie, czy wszystkie informacje znajdujące się na skattemeldingu są prawidłowe. Jeżeli tego nie sprawdzi, nie porówna z dokumentami, które posiada, może to skutkować karą nałożoną przez urząd. Dlatego warto poświęcić chwilę na przeanalizowanie swojego skattemeldingu, by uniknąć konieczności składania korekty podatkowej.
Reklama
Nie rozliczyłeś się, bo nie wiesz, jaki status pozwala uzyskać najkorzystniejszy zwrot?

W tabelce poniżej znajdziesz ogólny opis statusów z najważniejszymi informacjami. Pamiętaj, że wszystkie poniesione koszty muszą zostać udokumentowane.  
STATUS/ODPIS/ULGA OPIS O CZYM MUSISZ PAMIĘTAĆ
Pendler Pendler do rodziny opłaca się w sytuacji, gdy samodzielnie ponosisz koszty związane z wyżywieniem, zakwaterowaniem oraz podróżami + posiadasz stałe zameldowanie z żoną lub dzieckiem w Polsce. Pamiętaj, że trzeba spełnić wymóg co najmniej 3 podróży do rodziny w ciągu roku oraz posiadać zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu z rodziną w roku 2017.
Druga klasa podatkowa Opłacalna, kiedy małżonek osiągnął w roku 2017 dochód mniejszy niż 46 640 NOK (21 896 PLN). Małżeństwo musi być zawarte nie później niż w październiku 2016 r.
Odpis rodzicielski Korzystny dla osób, które opłacały zajęcia pozalekcyjne lub przedszkole swojego dziecka do 12 roku życia. Pamiętaj, że na zaświadczeniu o poniesionych kosztach musza być twoje dane jako osoby ponoszącej koszty.
Odsetki od kredytu Dotyczy odsetek od kredytu hipotecznego w Polsce, zapłaconych w 2017 r. Pamiętaj, że na zaświadczeniu o opłaconych odsetkach musza być twoje dane jako kredytobiorcy.
Ulga 10% Opłaca się, gdy sam ponosiłeś koszty związane z wyżywieniem, zakwaterowaniem oraz podróżami, ale z jakiegoś powodu nie możesz rozliczać się jako status pendler do rodziny. Przysługuje przez pierwsze 2 lata podatkowe, od momentu uzyskania rezydencji podatkowej.
Marynarz Opłaca się, gdy jesteś marynarzem, który przebywał co najmniej 130 dni na morzu w 2017 r. Pamiętaj, że marynarz ma zawsze prawo do ulgi 10%.
Nie możesz skompletować potrzebnej dokumentacji?

W takiej sytuacji możesz poczekać na wynik rozliczenia podatkowego (skatteoppgjør) i dopiero wówczas złożyć korektę podatkową. Podatnik ma na to 6 tygodni, od momentu otrzymania wyniku rozliczenia. Jednak zdarza się, że uwzględniane są korekty złożone nawet do roku od otrzymania skatteoppgjør. 

Co teraz?

Zostało co prawda niewiele czasu na rozliczenie się, ale jeszcze zdążysz to zrobić. Jeśli jednak ci się to nie uda, pamiętaj, że zawsze masz prawo do złożenia korekty podatkowej lub korekty zaliczki podatkowej, w przypadku gdy została ona źle zaraportowana. Jednak musisz wiedzieć, że nie wszystkie korekty są rozpatrywane pozytywnie, dlatego warto rozliczyć w ciągu tych najbliższych 4 dni.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Zmieniony ( 12.09.2018. )
 
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]

Wypełnij formularz w celu rozliczenia podatku w Norwegii
ZAZNACZ WSZYSTKIE
Zapoznałem się z treścią i akceptuję treść Regulaminu [pełna treść]
Wyrażam zgodę na kontakt telefoniczny, SMS oraz e-mailowy w celu promocji usług MultiNOR oraz jego partnerów związanych w szczególności z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Wyrażam zgodę na otrzymywanie e-mailem informacji handlowych dotyczących świadczenia usług doradczych związanych z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
Rozlicz się
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:
MojaNorwegia.pl