Podatki w Norwegii
Karty podatkowe 2025 w Norwegii już dostępne. Uwaga: to okazja do wyłudzenia danych
Monika Pianowska
17 grudnia 2024 10:00
Udostępnij
na Facebooku
na Facebooku

Skatteetaten nigdy nie wysyła linków w wiadomościach e-mail lub SMS-ach. stock.adobe.com/licencja standardowa
16 grudnia większość mieszkańców Norwegii otrzymała powiadomienie, że karta podatkowa 2025 jest gotowa do sprawdzenia. Wykorzystują to oszuści, którzy najczęściej stosują phishing do wyłudzenia poufnych danych.
Phishing to jeden z najpopularniejszych typów ataków opartych o wiadomości e-mail lub SMS. Cyberprzestępcy podszywając się m.in. pod urzędy, firmy kurierskie, a nawet znajomych użytkownika, starają się wyłudzić dane do logowania np. do kont bankowych lub społecznościowych.
Tylko oficjalne strony
Norweski Urząd Podatkowy (Skatteetaten) podkreśla, że nigdy nie wysyła linków w wiadomościach e-mail lub SMS-ach i przypomina, że zawsze należy się logować poprzez skatteetaten.no lub altinn.no. Właśnie na tych stronach odbywa się cała elektroniczna komunikacja urzędu z podatnikami.
Wczoraj do osób posiadających dochody lub majątek wysłano powiadomienia, że karta podatkowa jest już gotowa i należy ją sprawdzić. Aby zamówić kartę i zweryfikować, czy informacje, które posiada urząd o danej osobie, są prawidłowe, również należy wejść na swoje konto za pośrednictwem wspomnianych oficjalnych stron internetowych.
Więcej informacji na temat karty podatkowej i możliwości jej zamówienia można znaleźć >>> tutaj.
Czujność w parze z rozsądkiem
Co zrobić w przypadku podejrzenia, że ma się do czynienia z próbą oszustwa?
Przede wszystkim nie należy podawać żadnych żądanych informacji ani odpowiadać na wiadomości tekstowe lub e-maile, które wyglądają podejrzanie. Jeśli już się w nie weszło, lepiej je usunąć i pod żadnym pozorem nie klikać w załączone linki.

Przykład wiadomości z fałszywym linkiem.Skatteetaten
Jeśli jednak zdarzyło się, że adresat nabrał się i przekazał dane o karcie i kodzie wymagane w fałszywej wiadomości e-mail, musi niezwłocznie skontaktować się z bankiem i jak najszybciej zablokować zarówno kartę, jak i konto. Warto także powiadomić o sytuacji policję.
Podejrzane SMS-y lub e-maile można przekazać dalej na adres: phishing@skatteetaten.no. Daje to możliwość szybszego odkrywania nowych wariantów cyberprzestępstw przez Urząd Podatkowy.
Lepiej uniknąć dopłat
Jednocześnie Skatteetaten przypomina, żeby sprawdzić, czy liczby w karcie podatkowej zgadzają się z oczekiwaniami dotyczącymi dochodów, odliczeń, aktywów i długów w 2025 r. Jeśli coś jest nie tak lub czegoś brakuje, trzeba samemu zmienić dane. Inaczej ryzykuje się wyższą kwotę odliczenia podatku, niż jest to konieczne. Istnieje również szansa, że zapłaci się za mało podatku, a wtedy będzie trzeba uiścić zaległą kwotę i odsetki za zwłokę, które narosną w przypadku nieopłacenia podatku w terminie.
Zasada jest taka, że informacje zawarte w karcie podatkowej należy sprawdzać przynajmniej raz w roku oraz w przypadku większych zmian w życiu, takich jak przejście na emeryturę, zwolnienie lekarskie, kupno i sprzedaż domu czy zmiany w zarobkach i pożyczkach.
Źródła: Skatteetaten, E24, TV2, MojaNorwegia.pl
Reklama
Oceń artykuł
Wyślij artykuł znajomym
Facebook
Kopiuj link
Moja Norwegia poleca

Cała Norwegia
Przejdź do ogłoszenia


Nordland (Norwegia), Narvik
Poszukujemy betoniarzy i cieśli
Przejdź do ogłoszenia




Oslo, okręg miasta
EU-KONTROLL , WYMIANA SZYB , CHIPTUNINNG ECUSOFT
Przejdź do ogłoszenia


Oslo, okręg miasta
Polski Psychotraumatolog w Oslo
Przejdź do ogłoszenia






Oslo, okręg miasta
Mechanik pojazdów samochodowych/pomocnik mechanika samochodowego.
Przejdź do ogłoszenia




Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]