Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Podpisy na linie pomocy dla Polakow - Norwegia

Czytali temat:
Radoslaw O Zbigniew Karpinski mart enty Onty_Ja_Gabriel_3. (1675 niezalogowanych)
311 Postów

(Riggman)
Stały Bywalec
www.underskrift.no/vis/8053?fbclid=IwAR0...en8gfICXmoMkBa-k0pbQ

Prawie zawsze oszustwa w pracy powstaja z powodu nieznajomosci przepisów prawa pracy przez pracowników.
Oszusci wykorzystuja ten fakt. Oszukujac nie tylko pracowników, ale i system podatkowy.
Sytuacje z tego roku pokazuja wyraznie ze oszusci zarabiaja na niewiedzy pracowników. Wielu pracowników nie wie gdzie ma sie zglosic po pomoc i ze moze taka uzyskac. Afery zwiazane z pracownikami sezonowymi (rolnictwo) pokazaly, ze takie osoby nie wiedza do kogo moglyby sie zglosic. Tacy pracownicy pracuja po 10-12 godzin dziennie 6-7 dni w tygodniu oraz otrzymuja zaplate ponizej stawek minimalnych w tym sektorze. Mysla, ze to jest w porzadku. Ze wzgledu na brak znajomosci jezyka nie maja kogo zapytac, czy te warunki sa zgodne z przepisami. Jezeli w jakis sposób dowiedza sie, ze sa oszukiwani bardzo czesto nie zglaszaja tego, poniewaz nie sa w stanie porozumiec sie z inspekcja pracy. Niektórym sie udaje zglosic problem poprzez osoby trzecie. Jednak takich osób jest mniej niz osób oszukanych. To nie dotyczy tylko pracowników sezonowych. Oszustwa zwiazane z praca sa we wszystkich sektorach. Bazuja one na tym samym schemacie: brak podstawowej znajomosci przepisów prawa pracy oraz jezyka norweskiego lub angielskiego. Brak wsparcia systemowego i dyskryminacje pracowników przez pracodawców. Kolejny problem. Swiadczenie porad prawnych przez osoby nieupowaznione do tego za pieniadze . Pracownicy, którzy nie znaja przepisów placa takim osobom czesto przypadkowym za informacje, które moglyby otrzymac od inspekcji pracy.
Dlaczego nie dzwonia do inspekcji pracy? Poniewaz nie znaja jezyka norweskiego lub angielskiego. Brak znajomosci prawa pracy oraz jezyka norweskiego lub angielskiego powoduje:
- Wykorzystywanie pracowników
- wspólczesne niewolnictwo
- nieuczciwa konkurencje pomiedzy pracodawcami
- prace na czarno
- nieplacenie podatków przez nieuczciwych pracodawców
- dyskryminacja
- mobbing
- prace niezgodna z przepisami bhp
- ukrywanie wypadków w pracy
Polaków w Norwegii jest ponad 100 tysiecy. Polska infolinia oraz formularz zglaszania wskazówek bylyby doskonalymi narzedziami do walki z nieuczciwymi pracodawcami, czarna strefa oraz pokazaniem, ze mniejszosc polska w Norwegii moze liczyc na pomoc Królestwa Norwegii, a Norwegia, moze walczyc skuteczniej z szara strefa i zamiast wyplacac zasilki socjalne, zadbac o prawa pracownicze.

Polsk helpline - Arbeidstilsynet Underskriftsskampanje til Regjeringen, Arbeidstilsynet - Klikk for å lese hele kampanjen! www.underskrift.no
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
48 Postów

(ExtinctionR)
Nowicjusz
Podpisane!
W momencie, gdy to robiłem, było 774 podpisy.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1401 Postów
Onty_Ja_Gabriel_3.
(Onty_Ja_Gabriel_3.)
Maniak
ExtinctionR napisał:
Podpisane!
W momencie, gdy to robiłem, było 774 podpisy.

775- naiwnych ludków, dobrowolnie dających swoje dane osobowe, a jednocześnie złorzeczących iż Państwo okrada ich z własnej prywatności.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok