Oddział firmy zagranicznej w Norwegii z przedstawicielem VAT

NUF z przedstawicielem VAT (Norskregistrert utenlandsk foretak – NUF med MVA-representant)

Jest to rodzaj rejestracji oddziału z przedstawicielem do spraw VAT zagranicznej firmy, która świadczy usługi w Norwegii. Przy obrocie powyżej 50 tysięcy koron wymagana jest rejestracja jako płatnik VAT. Właściciel takiej firmy musi wysyłać raporty VAT do Urzędu Skarbowego.

Oddział w Norwegii nie jest samodzielnym podmiotem prawnym, to główny oddział firmy za granicą odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie oddziału zagranicznego.

Korzyści
Założenie zagranicznego oddziału firmy z przedstawicielem do spraw VAT nie wymaga od pracodawcy kapitału założycielskiego. Jeśli firma spełnia określone warunki, NUF może być opodatkowany w kraju swojego pochodzenia, tak jak macierzysty oddział firmy. Nie ma ograniczeń co do rodzaju działalności firmy, która może otworzyć NUF.
Nie zapomnij!
Z założeniem NUF wiąże się wiele formalności i utrudnień. Ta forma działalności wymaga wykonania rozbudowanej i obowiązkowej obsługi administracyjnej przy realizacji kontraktu, które wiążą się się z wyższymi kosztami. Ten typ firmy wiąże się z wieloma kontrolami ze strony Inspekcji Pracy i Urzędu Podatkowego.

Właściciel NUF musi liczyć się z tzw. podwójnym zaliczkowaniem, musi brać zaliczki od dochodów pracowniczych uzyskanych przez pracowników w Norwegii oraz płacić zaliczki w Polsce. Dodatkowo, polski przedsiębiorca ma obowiązek prowadzenia podwójnej księgowości: w Norwegii dla NUF i w polsce dla firmy macierzystej.

NUF nie wzbudza wysokiego zaufania wśród norweskich firm. Norweskie banki mogą sprawiać problemy z otwarciem konta dla NUF. NUF oraz pracownicy muszą być ubezpieczeni w Norwegii, ale firmy ubezpieczeniowe również mogą sprawić problemy z podpisaniem umowy.
Przydatne linki