Obowiązki każdego przedsiębiorcy w Norwegii

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdej firmy w Norwegii. O czym powinien pamiętać przedsiębiorca, który chce otworzyć swoją działalność w tym kraju?

Automatyzacja procesu

Księgowość dynamicznie się rozwija i wprowadza wiele ułatwień dla przedsiębiorców. Wiele procesów księgowych, które musiał wykonać pracodawca, jest obecnie zautomatyzowanych, co pomaga oszczędzać czas i znacznie obniża koszty.

Autoryzowane biuro księgowe

Przedsiębiorca, który nie chce, lub boi się samodzielnie prowadzić księgowość, może skorzystać z usług autoryzowanych biur księgowych. Takie biura są uprawnione do prowadzenia księgowości w czyimś imieniu i wykonują ją zgodnie z przepisami prawa norweskiego. Listę autoryzowanych biur księgowości w Norwegii można znaleźć na stronie narf.no.

Księgowy w firmie

Księgowy w firmie jednoosobowej, spółce AS czy w firmie NUF odpowiada między innymi za prawidłowe wydawanie dokumentów klientom i pracownikom. W dokumentach nie mogą się znaleźć jakiekolwiek błędy, ani formalnie, ani merytoryczne. Księgowy odpowiada za rachunki firmy, prawidłowe wystawianie faktur czy prowadzenie rejestru VAT.

Księgowość a podatki

Księgowy może pomóc przy obowiązkowym corocznym rozliczeniu podatkowym firmy (Selvangivelse, årsoppgjør) – ustali kondycję finansową firmy, jej wynik finansowy i sporządzi bilans.

W przypadku firm, których obroty przekroczyły 5 mln koron rocznie wymagane jest zatrudnienie biegłego rewidenta, zwanego też audytorem (revisor).

Kadry w rękach księgowego

Poza podstawową księgowością, osoba na takim stanowisku może zajmować się kadrami firmy, np. obsługą i prowadzeniem spraw pracowniczych (zawieranie i wypowiadanie umowy, naliczanie pensji, etc.) i płacami.

Osoba odpowiadająca za kadry w firmie NUF wspiera między innymi przy reprezentowaniu pracowników i pracodawców w Urzędzie Skarbowym (Skatteetaten) i NAV. Rejestruje również kontrakty i pracowników zagranicznych w Centralnym Urzędzie ds. Obcokrajowców (SFU) na drukach RF-1199.

(ostatnia aktualizacja: 19.01.2017)

Przydatne linki