Warto sprawdzać pasek wypłaty

22.06.2015.
Warto sprawdzać pasek wypłaty

Pracujesz dla norweskiej spółki AS. Dostajesz pasek wypłaty (lønnslipp), składasz zeznanie podatkowe (selvangivelse), rozliczasz się z urzędem. Wydaje Ci się, że wszystko jest w porządku.


Pasek wypłaty powinnieneś otrzymywać co miesiąc. Oprócz podstawowcyh danych personalnych muszą się na nim znaleźć wszystkie informacje dotyczące otrzymywanych świadczeń, a także ewentualnych potrąceń. Dobrze jest sprawdzić, czy są one zgodne ze stanem faktycznym.  


Sąd rozwiązaniem ostatecznym, ale skutecznym


W wydaniu Dagbladet z 8 czerwca opisana jest sytuacja Polki, która pozwała do sądu swojego pracodawcę (właścicielkę firmy sprzątającej AS) z powodu nieopłaconych zaliczek na podatek dochodowy i pracy na czarno. Pracodawca decyzją sądu ma uregulować zaległości podatkowe, a także wypłacić należne świadczenie urlopowe (feriepenger), wynagrodzenie i nadgodziny (overtid).

Listy godzin


Na każdym pasku wypłaty znajduje się liczba (antall) godzin. Pamiętajmy: musi się ona zgadzać z rzeczywistą liczbą wypracowanych godzin podanych na liście (timeliste). Nie możemy godzić się na jedną listę „oficjalną" i drugą, z której godziny nie są wliczane do podstawy opodatkowania.

Nadgodziny i stawki minimalne


Godzinowa stawka podstawowa (na pasku: timelønn) uzależniona jest od umowy z pracodawcą, w pewnych branżach nie może być jednak niższa niż stawki minimalne zawarte w upowszechnionych umowach zbiorowych. Jeśli nie pracujemy w systemie uśrednionego czasu pracy, kiedy to możemy wypracowane godziny „odebrać" (avspasering), a pracujemy w dodatkowym czasie, należy nam się  wypłata nadgodzin (overtid) ujętych na pasku.

Odcinek wypłaty

Zaliczka


Od każdej zarobionej korony pracodawca musi odprowadzać za nas zaliczkę na podatek dochodowy (forskuddstrekk) wg tabeli lub rzadziej wg stawki procentowej. Tej ostatniej używa się także w przypadku premii oraz feriepenger wypłaconych w roku, w którym zostały wypracowane. Sumę zaliczki znajdziemy na pasku wypłaty.

Feriepenger


Świadczenie urlopowe wypracowujemy w roku bieżącym na rok następny. Na pasku wypłaty pownien widnieć procent świadczenia, który nas dotyczy. Zazwyczaj jest to 10,2% od wynagrodzenia brutto. W firmach norweskich feriepenger zazwyczaj wypłacane jest w lipcu bądź sierpniu. Dla członków związków  zawodowych i osób powyżej 60 roku życia stawka jest wyższa. 

Inne świadczenia


Jeśli otrzymujemy diety za podróże służbowe to one również muszą być wyszczególniene na pasku wypłaty, podobnie korzystanie z telefonu lub Internetu służbowego, a także samochodu firmowego jak i wypłata premii. Niestety może się zdarzyć, że urząd skarbowy (Skatteetaten) zażąda potrącania zaległych należności. Fakt ten również powinien być wykazany na pasku wypłaty.

Sprawdzajmy więc nasze odcinki wypłat, szczególnie w okresie przedurlopowym, kiedy otrzymujemy feriepenger.


Źródło: Dagbladet.no, materiały własne
zdjęcie: MN

Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Jon Doe

22-06-2015 19:29

"Dla członków związków zawodowych i osób powyżej 60 roku życia stawka jest wyższa. "


Więcej informacji: www.mojanorwegia.pl/firma_w_norwegii/art...8.html#ixzz3doSMczEr

Gówno prawda, nie fakt bycia w związkach jest podstawą do większego Feriepenger.

Dawid Derkacz

22-06-2015 19:05

Hvor mye har man krav på i feriepenger?

Feriepengene skal være minimum 10,2 prosent av feriepengegrunnlaget. Arbeidstakere over 60 år har rett på minimum12,5 prosent.

Dawid Derkacz

22-06-2015 19:03

a jak jesteś w związku to mozesz wynegocjować wiecej, 10,2 to minimum. ja np mam 12%

Dawid Derkacz

22-06-2015 19:01

co to za głupoty ty piszesz? przecież to prawda. osoby po 60 mają 12,5 %

Bogdan Drozd

22-06-2015 18:48

"W firmach norweskich feriepenger zazwyczaj wypłacane jest w lipcu bądź sierpniu. Dla członków związków zawodowych i osób powyżej 60 roku życia stawka jest wyższa.
" - co to za głupoty?

Zmieniony ( 19.12.2017. )
 

Przydatne linki