Firmy jednoosobowe (Enkeltmannsforetak) i wielotysięczne zaległości podatkowe

08.06.2015.
Firmy jednoosobowe (Enkeltmannsforetak) i wielotysięczne zaległości podatkowe

Działalność jednoosobowa w Norwegii jest często wybieraną formą rejstracji firmy.  Prosta rejestracja oraz brak kapitału zalożycielskiego są często uznawane za zalety tego typu firm.


Właściciel firmy jednoosobowej prowadzi działalność na własny rachunek i na własne ryzyko: odpowiada za zobowiązania firmy swoim majątkiem. Odpowiedzialność ta dotyczy także zobowiązań wobec urzędu skarbowego. Dlatego tak ważne jest, aby przestrzegać terminów płacenia zaliczek i kontrolować korespondencję z władzami podatkowymi.


Prośba o pomoc


Coraz częściej obserwujemy bardzo niepokojące i przykre zjawisko, które ma swoje źródło w zaniedbaniu obowiązku podatkowego. Wiele firm jednoosobowych zwraca się z prośbą o uporządkowanie spraw urzędowych. Mechanizm można prześledzić na przykładzie firmy jednoosobowej X.

„Dzień dobry. Były szef zalożył firmę na moje dane w 2010 r. Był do zapłacenia podatek. Oczywiście nie został zapłacony. Ja w 2012 r. opuściłem Norwegię, bo nie miałem pracy. Nie odbierałem żadnych pism z urzędu. Wróciłem w 2014 r. do pracy w norweskiej firmie i od razu szok! Dostałem wezawnie do zapłaty podatku ponad 350 000 NOK. Czy mam się zgłosić na policję? Co miesiąc na poczet podatku jest z mojej wypłaty zabierane 8 000 NOK. Bardzo proszę o pomoc."

Co poszło nie tak?


Właściciel firmy X otrzymał zapewne wezwanie do zapłacenia szacunkowej zaliczki na podatek w roku 2010. Za kolejne lata urząd naliczał również podatek wysyłając na ten temat pisma informacyjne i wezwania. Stało się tak dlatego, że właściciel nie wysyłał rozliczenia rocznego i urząd ustalił należny podatek szacunkowo. Dodatkowo naliczano opłaty skarbowe. Poniewaź Pan X ponosił osobistą odpowiedzialność za firmę X, zaległe zaliczki odliczane są od jego obecnego dochodu.

Podatki


Zaliczki na podatek firmy są tożsame z zaliczkami na podatek właściciela. Urząd skarbowy (Skatteetaten) ustala wysokość zaliczki na podstawie dochodu z lat poprzednich.  Podatnik - wlaściciel firmy - jest zobowiązany zapłacić ją 4 razy w roku.

W pierwszym roku działalności urząd standardowo ustala zaliczkę na podatek w wysokosci 60 tys. NOK.  Właściciel firmy ma obowiązek poinformowania urzędu o swoich faktycznych dochodach, jeżeli są one inne niż urząd oszacował.

Ku przestrodze


Zgłoszenie na policję w tej sprawie może nie być skuteczne - zaległymi płatnościami podatku zajmuje się urząd skarbowy. Na pewno nie powinniśmy zezwalać osobom trzecim na zakładanie firmy na nasze nazwisko, jednak odpowiedzialność za firmę ponosimy my, a nie były szef czy kolega. Zawsze sprawdzajmy na jaki adres rejestrujemy firmę w rejestrze podmiotów gospodarczych - Brønnøysund. ZAWSZE odpowiadajmy na pisma z urzędu. Wielkość zaliczki możemy zmienić bardzo prosto, zaległości nie da się już wycofać - należy je spłacić. I pamiętajmy: nieznajmość przepisów nie zwalnia z ich przestrzegania!

Spłata podatku

Słowa kluczowe:


Utskrevet forskuddskatt: kwota podatku do pobrania
Restskatt: kwota określająca wysokość dopłaty do podatku
Tvangsinnfordring: egzekucja wierzytelności
Utleggstrekk: potrącenie z wynagrodzenia na poczet zabezpieczenia wierzytelności pieniężnej ustanowione na własności dłużnika na mocy decyzji organu państwowego


Źródła: Skatteetaten.no, materiały własne

zdjęcie: fotolia - royalty free

Gość
Wyślij
Zmieniony ( 21.12.2017. )
 

Przydatne linki