Już jest Kalendarz 2022

Sprawdź
Aktualności

Zmiany w budżecie Norwegii na 2021: zasiłki przedłużone do września, ucierpi fundusz naftowy

Emil Bogumił

11 maja 2021 13:47

Udostępnij
na Facebooku
2

Znowelizowany projekt budżetu przedstawił 11 maja minister finansów Jan Tore Sanner. Fot. Hans Kristian Thorbjørnsen, Flickr.com (CC BY-NC 2.0)

Minister finansów Jan Tore Sanner przedstawił znowelizowany budżet Norwegii na 2021 rok. Podczas konferencji, która odbyła się 11 maja przekazał, że o 90 mld NOK zwiększą się środki wykorzystywane w najbliższych miesiącach z funduszu naftowego. Poinformował też, jaka przyszłość czeka osoby pobierające zasiłki.
Reklama
Zgodnie z nowymi założeniami rządzących programy przeznaczone dla pracowników – m.in. świadczenia dla bezrobotnych – zostaną utrzymane do 30 września. Jednocześnie system wypłaty rekompensat przedsiębiorcom przedłużono do pierwszego listopada. Pomysł krytykują politycy Partii Postępu oraz Rødt. – Propozycja nowego budżetu jest cholernie niesprawiedliwa. [...] To wypowiedzenie wojny pracownikom dotkniętym kryzysem – skomentowała na łamach Nettavisen wiceprzewodnicząca Rødt Marie Sneve Martinussen.

Nowe podatki i utrzymanie zniżek

Nowe wydatki, które zaplanowali rządzący, mają być pokryte m.in. ze środków funduszu naftowego. Rada Ministrów postanowiła skorzystać z 402,6 mld NOK z dobytku pochodzącego z wydobycia ropy. To o 90 mld koron więcej, niż planowano w trakcie jesiennych założeń. 

– Firmy z branży turystycznej oraz transportowej mocno ucierpiały w wyniku pandemii. Będą mogły uzyskać dodatkowy impuls na odbudowę dzięki obniżonej stawce VAT – poinformował Jan Tore Sanner. Stawka ma zostać utrzymana na poziomie 6 proc. Rządzący przygotowują się także do wprowadzenia podatku od turbin wiatrowych. Nowa danina ma zostać wprowadzona w 2022 roku. – Ma zapewnić dodatkowy dochód gminom – dodał minister finansów. Krytycy turbin twierdzą, że nie pasują one do norweskiego środowiska i nie wnoszą znaczącego wkładu do rozwoju gmin.
Rządzący oczekują, że norweskie PKB wzrośnie w 2021 roku o 3,7 proc.

Rządzący oczekują, że norweskie PKB wzrośnie w 2021 roku o 3,7 proc. Fot. Fotolia

W projekcie nowego budżetu zabezpieczono także środki na wzmocnione działania służb przy norweskich granicach. Finanse mają pozwolić prowadzić ścisłe kontrole oraz program kwarantanny wjazdowej do listopada. Dotacje mają otrzymać także Avinor i inne podmioty, które ucierpiały podczas pandemii. Według wyliczeń, norweski rząd wydał na walkę ze skutkami pandemii 229 mld koron norweskich.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


boj fra oszlo

11-05-2021 19:18

...odsetki z funduszu naftowego po to sa ,żeby je wykorzystac w kryzysie...jakkolwiek podstawa fuduszu jest nie do ruszenia przez rząd....

Piotr T

11-05-2021 16:09

...ścisłe kontrole oraz program kwarantanny wjazdowej do listopada... a już miałem nadzieję,że w wakacje będzie normalnie

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram