Aktualności

Wiecznie żywa pamięć o poległych: 76 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Agnieszka Wiśniewska

01 sierpnia 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku
2

Powstanie Warszawskie trwało 63 dni. adobe stock/ licencja standardowa autor: Dejan Gospodarek

1 sierpnia o godzinie 17:00 mija 76 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Z powodu wciąż panującej epidemii wirusa COVID-19 tegoroczne obchody upamiętniające polski zryw wolnościowy będą przebiegały w ograniczonej formule.
Od 76 lat w pierwszy dzień sierpnia Polska na chwile się zatrzymuje. O 17:00 w całym kraju rozlegają się syreny przypominające o godzinie „W”, oficjalnym rozpoczęciu Powstania Warszawskiego. Mimo trwającej pandemii koronawirusa, także w tym roku Polacy oddadzą hołd rodakom, którzy walczyli i ginęli za wolną ojczyznę.
O godzinie piątej po południu odbędzie się uroczysta msza pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, złożone zostaną także kwiaty. Pamięć o warszawskich powstańcach zostanie uczczona także między innymi pod pomnikiem „Mokotów walczący – 1944” i w Śródmieściu pod pomnikami Polskiego Państwa Podziemnego i gen. Stefana „Grota” Roweckiego. O godz. 20 zapłonie ogień pamięci na kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej.

Organizatorzy obchodów, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz Muzeum Powstania Warszawskiego, zastrzegają że wstęp na część uroczystości będzie odbywał się wyłącznie za okazaniem zaproszenia, wobec czego zachęcają do śledzenia wydarzeń związanych z obchodami rocznicy za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Obchody potrwają do 5 sierpnia. Program można znaleźć między innymi na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego

Historia powstania we współczesnej formie

Muzeum Powstania Warszawskiego wytrwale działa, aby podtrzymać pamięć o polskich bohaterach, którzy oddali życie w nierównej walce z okupantem. Jedną z form przybliżenia historii jest wirtualny spacer wśród eksponatów i wystaw poświęconych powstaniu.
Z okazji 76 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego muzeum przygotowało także „pandemiczne” nagranie. Kilkadziesiąt osób, w tym między innymi dzieci, harcerze a także powstańcy, zaśpiewali „wspólnie” hymn harcerskiego Batalionu „Parasol”.
Tekst piosenki to wiersz pod tytułem „Pałacyk Michla” autorstwa Józefa Szczepańskiego ps. „Ziutek”. Był on członkiem Batalionu „Parasol”, który przez blisko 100 godzin bronił barykady rozdzielającej ulicę Wolską. „Ziutek” zmarł w wyniku poniesionych obrażeń 11 września 1944 roku. Miał 21 lat.

Jeszcze podczas wojny „Pałacyk Michla” stał się tekstem piosenki do melodii popularnego w latach czterdziestych utworu „Nie damy popradowej fali".
Ulica Bielańska podczas Powstania Warszawskiego.

Ulica Bielańska podczas Powstania Warszawskiego. wikipedia.com / domena publiczna autor nieznany

Tragiczny bilans

Powstanie Warszawskie było największą akcją militarną Armii Krajowej wymierzoną w okupujących Polskę nazistowskich Niemców i największą tego typu operacją państwa podziemnego w Europie. Trwało od 1 sierpnia do 3 października 1944 roku, o wiele dłużej, niż zakładało polskie dowództwo AK.

Po trwającym 63 dni zrywie wolnościowym Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie, między innymi w wyniku toczonych walk i masowych mordów dokonywanych przez nazistów zginęło około 16 tysięcy polskich żołnierzy, 15 tysięcy trafiło do niemieckiej niewoli, blisko 20 tys. odniosło rany, a szacowana liczba ofiar wśród cywilów to 200 tysięcy osób.

wikipedia.com / domena publiczna autor: Chruściel

Historycy szacują, że przez dwa miesiące zaciekłych walk toczonych przez powstańców z żołnierzami III Rzeszy, zniszczeniu uległo około 25 proc. zabudowy po stronie lewobrzeżnej Warszawy.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Współcześni Polacy mają, w związku z 01.08.44, co najmniej dwa zadania do wykonania. Po pierwsze dowiedzieć się jak najwięcej nt. Powstania. Po drugie oddać hołd tym którzy walczyli.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram