Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Nawet 15% rabatu na S1 i EKUZ

Reklama

Aktualności

Pogodowe szaleństwo w Norwegii. Szykują się powodzie, osuwiska i... rekordy ciepła

Emil Bogumił

15 maja 2024 13:29

Udostępnij
na Facebooku
2
Pogodowe szaleństwo w Norwegii. Szykują się powodzie, osuwiska i... rekordy ciepła

Na razie zagrożenie dla północnej Norwegii określane jest jako niskie lub umiarkowane. Fot. Stig Storheil/NVE

Rosnące temperatury i bezmroźne noce przyspieszają topnienie śniegu w północnej Norwegii, poinformował Urząd ds. Zasobów Wodnych i Energii (NVE). Region zagrożony jest lawinami, osuwiskami oraz powodziami. Meteorolodzy przewidują także, że w połowie maja może dojść do norweskich rekordów ciepła.
Rekordy majowego ciepła mogą paść 17 maja, czyli podczas obchodów norweskiego Dnia Konstytucji. W Mo i Rana prognozowane są 24 stopnie Celsjusza. Jeśli przewidywania okażą się prawdą, będzie to historyczny wynik. Synoptycy przypuszczają, że najważniejszemu świętu kraju fiordów towarzyszyć będzie wyjątkowo sprzyjająca aura, niespotykana w tym okresie od wielu lat. W centralnej, zachodniej oraz wschodniej części kraju spodziewane są temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza oraz bezchmurne niebo.

W północnej części kraju pogoda będzie bardziej zróżnicowana. Spodziewane są temperatury sięgające 20 stopni Celsjusza, jak i lokalne zachmurzenia, które obniżą wskazania termometrów.

Roztopy na północy przyspieszają

W połowie maja rosnące temperatury i bezmroźne noce przyspieszają topnienie śniegu w północnej Norwegii. Jak informuje NVE, deszcze w połączeniu z roztopami mogą spowodować gwałtownie zwiększające się przepływy wody w rzekach i potokach. Jeśli fale dotrą do wciąż zamarzniętych elementów, dojdzie do dryfu lodu. Ten może stworzyć zatory, których efektem będą powodzie. Intensywne topnienie oraz możliwe opady deszczu mogą doprowadzić do osuwisk i lawin. Jak dodaje urząd, problem nasili się w dniach 17-19 maja, wraz z nadejściem upałów.
Alerty lawinowe w Norwegii; stan na 15 maja 2024 roku.

Alerty lawinowe w Norwegii; stan na 15 maja 2024 roku.Il. Varsom.no

Jak informują służby, a większości terenów powyżej 100-200 m n.p.m. nadal leży śnieg. Przewidywane tempo topnienia ma być korzystne. Upały mają występować naprzemiennie z chłodną pogodą. Pozwoli to na stopniowe, naturalne zanikanie śniegu z krajobrazu Norwegii.

Źródła: NVE, NRK, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


55555555 55555555

15-05-2024 22:06

Hahahaha ta, lato zdziwieni że będzie ciepło...o nie , świat się kończy Hahahaha

as as

15-05-2024 19:33

Båtsfjord 17.05.24 pozdrawia +4c°

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok