Pracownicy sezonowi - czy przysługuje im prawo do zasiłków na dziecko?

17.07.2016.
Pracownicy sezonowi - czy przysługuje im prawo do zasiłków na dziecko?
Zbieranie owoców latem, sadzenie cebulek tulipanów na wiosnę, oprowadzanie wycieczek w okresie urlopowym, ratownictwo na plaży pełnej turystów czy też instruktażowe lekcje jazdy na nartach zimą – jeżeli masz wątpliwości, czy z tytułu pracy sezonowej przysługuje Ci prawo do świadczeń rodzinnych, w dzisiejszym artykule rozwiewamy wszystkie wątpliwości.

Członkostwo w systemie ubezpieczeń socjalnych

Absolutną podstawą do uzyskania jakichkolwiek świadczeń wypłacanych przez norweski urząd pracy i polityki socjalnej (NAV), w tym zasiłków na dziecko, jest bycie członkiem systemu ubezpieczeń socjalnych (norw. medlemskap i folketrygden). Członkostwo ma miejsce w dwóch trybach – przymusowym i dobrowolnym. Zatrudnienie u norweskiego pracodawcy i uzyskiwanie dochodu (pensji miesięcznej lub innego rodzaju wynagrodzenia) oznacza, że bez względu na twoją wolę stajesz się uczestnikiem tego systemu.

Składki

Jeśli uzyskujesz roczny dochód z tytułu pracy większy niż 36 900 koron, członkostwo pociąga za sobą obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia socjalne
(norw. trygdeavgift) w Norwegii. Ich wysokość różni się w zależności od kilku czynników: czy jest się podatnikiem, czy Urząd Podatkowy żąda odprowadzania składek wraz z podatkiem, a także – czy dany pracodawca ma obowiązek opłacania podatku pracodawcy za zatrudnionych. Jeśli twój dochód jest niższy, nie masz obowiązku opłacania trygdeavgift, jednakże warto mieć na uwadze, że jest to podstawowy wymóg do uzyskania każdego zasiłku na dziecko.

Wysokość dochodu

W przypadku zasiłku rodzinnego oraz opiekuńczego nie ma znaczenia wysokość twojego dochodu. Inaczej dzieje się, gdy wnioskujesz o foreldrepenger – zasiłek rodzicielski. Wówczas minimalny próg dochodowy stanowi połowa stawki G, czyli 46 288 koron. Biorąc pod uwagę to, jak łagodne są wymagania do uzyskania barnetrygd czy kontantstøtte, warto ubiegać się o te świadczenia, nawet gdy pracuje się sezonowo.

Legalna praca

W związku z powyższym istnieje warunek, że podjąłeś pracę zarobkową legalnie, co oznacza, że posiadasz tymczasowy numer personalny (norw. D-nummer) oraz własną kartę podatkową (norw. skattekort). Aby tak było, musisz wcześniej stawić się w biurze podatkowym z odpowiednią dokumentacją na kontrolę tożsamości (norw. ID-kontroll). Jeśli te okoliczności zostaną spełnione, z perspektywy wnioskowania o zasiłki na dziecko nie ma znaczenia kwestia, jakiego rodzaju pracownikiem jesteś – zatrudnionym na stałe czy tymczasowo, czy też pracującym tylko w sezonie.         
Gość
Wyślij


Zmieniony ( 25.10.2017. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl