Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Sykepenger ? - Norwegia

Czytali temat:
halina manka Szymon W dan ceb Krystian G Marta S Diana Hofman Franek Handzlik Adam Kwiatkowski lol2401 (3170 niezalogowanych)
37 Postów
Diana Hofman
(DianaHofman)
Nowicjusz
Hej
Czy ktoś może odpowiedzieć mi jednoznacznie i klarownie czy czas pobierania Sykepenger po wypadku wlicza się do sumy 1,5G lub 3G przy wyliczaniu Dagpenger? Zna ktoś podstawę prawną?

Ślicznie dziękuję za pomoc życzliwym
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -8  
Odpowiedz   Cytuj
1399 Postów
cyc cyc
(cysiek2)
Maniak
wlicza sie
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 8  
Odpowiedz   Cytuj
37 Postów
Diana Hofman
(DianaHofman)
Nowicjusz
cysiek2 napisał:
wlicza sie
Dziękuję za odpowiedź.

Czyli mam rozumieć, że po okresie choroby , będę mogła starać się o świadczenie pomagające mi utrzymać się do momentu znalezienia pracy? Mimo tego że nie "wyrobiłam" minimum wymaganego do świadczenia?
Miło by było
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 6  
Odpowiedz   Cytuj
1399 Postów
cyc cyc
(cysiek2)
Maniak
tak
norwedzy po wypadkach w pracy choruja 12 miesiecy a potem biora AAP czyli jakies 60% pensji przez 3 lata
jak znajda prace to moga przerwac albo potem ida na bezrobocie bo odszkodowania po wypadku to tu marne sa
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
704 Posty
MultiNOR Konsultant
(MultiNOR)
Wyjadacz
Pani Diana pyta o dagpenger, nie o arbeidsavklaringspenger.

Dochód z sykepenger nie wlicza się do minsteinntekt, czyli dochodu minimalnego, jaki trzeba posiadać, aby uzyskać prawo do pobierania zasiłku dla bezrobotnych (dagpenger). Wyjątkiem jest tutaj chorobowe uzyskane w związku z ciążą (svangerskapsrelaterte sykepenger).

Podstawa prawna z folketrygdloven:

"For å få rett til dagpenger må søker ha fått utbetalt en arbeidsinntekt på minst 1,5 ganger folketrygdens grunnbeløp (G) i det siste avsluttede kalenderåret, eller en arbeidsinntekt på minst 3 ganger grunnbeløpet i løpet av de tre siste avsluttede kalenderårene.

[...]

Inntekt som ikke inngår i beregningen av minstekravet er

sykepenger
dagpenger ved arbeidsløshet
lønn i arbeidsrettet tiltak som nevnt i forskrift om dagpenger § 3-1

Svangerskapspenger, svangerskapsrelaterte sykepenger og foreldrepenger likestilles med arbeidsinntekt og medregnes i kravet til minsteinntekt. Med svangerskapsrelaterte sykepenger menes ikke enhver sykdomsperiode under svangerskapet, bare dersom svangerskapet er årsak til sykdommen (for eksempel bekkenløsning)."


Co innego arbeidsavklaringspenger, czyli wspomniane AAP. Jest to zasiłek przejściowy, który ma zapewnić dochód po ustaniu prawa do sykepenger i pomóc wrócić na rynek pracy po np. rehabilitacji. Aby móc ubiegać się o AAP po chorobowym, należy być członkiem norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych przez okres minimum 3 lat.
Zgłoś wpis
1399 Postów
cyc cyc
(cysiek2)
Maniak
znam takich co dostali dagpenger a w ciazy nie byli tylko po wypadku w pracy
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -8  
Odpowiedz   Cytuj
37 Postów
Diana Hofman
(DianaHofman)
Nowicjusz
cysiek2 napisał:
znam takich co dostali dagpenger a w ciazy nie byli tylko po wypadku w pracy

Ale ja nie miałam wypadku w pracy. W sumie miałam, ale nie chciałam robić szefowej problemu. To oznacza że nie dostanę zasiłek chorobowy, zwolnienie nie wilcza się do dochodu potrzebnego do uzyskania dagpenger?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -9  
Odpowiedz   Cytuj
1399 Postów
cyc cyc
(cysiek2)
Maniak
Ale ja nie miałam wypadku w pracy. W sumie miałam, ale nie chciałam robić szefowej problemu.
no to narobilas sobie klopotow

spadlo ci cos na glowe?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 11  
Odpowiedz   Cytuj
3511 Postów

(Karol.Ky)
Maniak
DianaHofman napisał:
cysiek2 napisał:
znam takich co dostali dagpenger a w ciazy nie byli tylko po wypadku w pracy

Ale ja nie miałam wypadku w pracy. W sumie miałam, ale nie chciałam robić szefowej problemu. To oznacza że nie dostanę zasiłek chorobowy, zwolnienie nie wilcza się do dochodu potrzebnego do uzyskania dagpenger?


Szkoda,ze nie zglosilas wypadku.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -13  
Odpowiedz   Cytuj
1399 Postów
cyc cyc
(cysiek2)
Maniak
moze zglosic do 12 miesiecy po wypadku
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -8  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok