Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

3
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Dziecko autystyczne w Norwegii - Norwegia

Czytali temat:
KarolinaMichał Karola Krzysztof Biało Wioletta Urbańska Ilona18 Piotrek Apococito (2557 niezalogowanych)
3 Posty

(AndziaSz)
Wiking
Witam!
Niedługo przeprowadzam się z rodziną do męża do Norwegii. Mam 16 letniego syna który jest dzieckiem autystycznym. W Polsce musi skończyć gimnazjum. Może ktoś wie jak to jest w Norwegii. Od czego zacząć ? Może ktoś ma podobną sytuację? Z góry dziękuję za odpowiedz.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
AndziaSz napisał:
Witam!
Niedługo przeprowadzam się z rodziną do męża do Norwegii. Mam 16 letniego syna który jest dzieckiem autystycznym. W Polsce musi skończyć gimnazjum. Może ktoś wie jak to jest w Norwegii. Od czego zacząć ? Może ktoś ma podobną sytuację? Z góry dziękuję za odpowiedz.

Pewnie od wizyty u lekarza rodzinnego. Mysle, ze lekarz pokieruje dalej.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
506 Postów
xxxxxxx. xxxxxxx.
(gagatek)
Wyjadacz
AndziaSz napisał:
Witam!
Niedługo przeprowadzam się z rodziną do męża do Norwegii. Mam 16 letniego syna który jest dzieckiem autystycznym. W Polsce musi skończyć gimnazjum. Może ktoś wie jak to jest w Norwegii. Od czego zacząć ? Może ktoś ma podobną sytuację? Z góry dziękuję za odpowiedz.

Jeżeli skończy w Polsce gimnazjum to tu w Norge nic nie zwojujecie, ponieważ wtedy będzie miał już prawie 17-lat.
W Norge jest inaczej niż w Polsce.
Tu opieka prawna nad dzieckiem tak przez państwo jak i rodziców, kończy się ogólnie w wieku 18 lat.
O ile dziecko nie jest całkowicie ubezwłasnowolnione i nie posiada prawnych opiekunów.

Osoby które kończą gimnazjum i dalej nie nadają się już do edukacji w szkole średniej są kierowane ogólnie tylko do przysposobienia zawodowego zgodnego z zaleceniami odpowiednich lekarzy jak i predyspozycji danej osoby.
Tu Każdy sobie sam zapracowuje na "godną"emeryturę .
To tyle tak ogólnie.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
3 Posty

(AndziaSz)
Wiking
Dziękuję za odpowiedź.
Czyli lepiej by było gdyby tą ostatnią klasę kończył w Norwegii ?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
506 Postów
xxxxxxx. xxxxxxx.
(gagatek)
Wyjadacz
AndziaSz napisał:
Dziękuję za odpowiedź.
Czyli lepiej by było gdyby tą ostatnią klasę kończył w Norwegii ?

Wątpię czy na takie wyjście tutaj ktoś się zgodzi.

Tu ŻADNA szkoła nie trzyma tak długo dziecka w podstawówce i gimnazjum, jak to jest w praktyce czynione w polskim debilnym szkolnictwie.
Musisz sama poszukać odpowiednich przepisów edukacyjnych w Norge.
Twój przypadek jest naprawdę złożony i sporadyczny.
Ponadto pamiętaj,że w tym przypadku nie ma możliwości nauczyć twoje dziecko by mogło rozumieć to co norwescy nauczyciele będą do niego mówić na zajęciach.
No chyba, że się bardzo mylę.
Przecież nie wyobrażasz sobie iż twoje dziecko będzie kończyło norweskie gimnazjum w języku polskim.

Tu znalazłem trochę luźnej informacji:
. Dzieci w wieku od 6 do 15 lat objęte są nauczaniem podstawowym (grunnskole).
Jest ono podzielone na dwa etapy:
I- szkołę podstawową (dzieci w wieku od 6-12 lat) (barneskole)
II- gimnazjum (młodzież w wieku 13-15 lat) (ungdomskole).
Wszystkie dzieci w wieku od 6-15 lat mają prawo i obowiązek nauczania podstawowego.
Nauczanie to jest bezpłatna.
Każdy, kto ukończył edukację podstawową ma prawo do dalszej nauki w 3-letniej szkole średniej (videregående skole).
Nauczanie w szkole średniej jest dobrowolne a uczniowie uczęszczają do niej bezpłatnie.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3 Posty

(AndziaSz)
Wiking
Tak tak... gagatek trochę już czytałam na ten temat...
Myślałam , że ktoś ma podobne doświadczenia..
będę musiała trochę poszperać...
dziekuję
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
200 Postów
Milka ...
(milka_milka)
Stały Bywalec
dziecko juz w tym momencie nie ma obowiazku szkolnego wiec nie wiem o jakiej szkole piszesz
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
506 Postów
xxxxxxx. xxxxxxx.
(gagatek)
Wyjadacz
milka_milka napisał:
dziecko juz w tym momencie nie ma obowiazku szkolnego wiec nie wiem o jakiej szkole piszeszWłaśnie to,starałem się w delikatny sposób uzmysłowić.
Ponieważ wiele osób mimo wszystko, myśli polskim systemem edukacyjnym, gdzie dane dziecko na siłę trzyma się w szkolnej ławie aż jakoś tam zda tą konkretną klasę za "siódmym razem".

Tu każdy kończy gimnazjum w wieku lat 15 i kropka wielokropka.

Nie ważne czy jest geniuszem, czy przysłowiowym debilem.

Dlatego też człowiek w wieku 16-17 lat, a tym bardziej emigrant bez rodzimej "podstawówki", jest tu nikim i może jedynie skończyć przysposobienie zawodowe o ile zna norweski na tyle, że łapie swobodnie co wykładowca kładzie na "ławę" podczas zajęć.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok