Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Życie w Norwegii

Lód, wędka i ryby: Norwegia to raj wędkarstwa podlodowego

Mateusz Krzesiński

25 listopada 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Lód, wędka i ryby: Norwegia to raj wędkarstwa podlodowego

Norweg podczas wędkowania podlodowego wikimedia.org - Petritap - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Norwegia to wymarzone miejsce dla każdego, kto ma żyłkę do wędkowania. Zimą bardzo popularne jest wędkarstwo podlodowe (isfisking). Norweska Agencja Środowiska odpowiada, czy każdy może łowić na zamarzniętych akwenach wodnych.

Linka asekuracyjna, przyjaciel i ciepły bulion

Wędkarstwo podlodowe uchodzi za najbardziej niebezpieczną formę połowu ryb. Dlatego zanim ktokolwiek pomyśli, by w ten sposób spędzać wolny czas, powinien poświęcić parę chwil na przygotowania, które zapewnią niezbędne bezpieczeństwo. Ze względu na zmienną pogodę, a także na fakt, że lód bywa zdradziecki, nie powinniśmy wybierać się na połów sami. Należy zaopatrzyć się też w linkę asekuracyjną (o długości około 10m.).

Warto wyrobić sobie nawyk opukiwania lodu, który znajduje się przed nami, co pozwoli wybadać poziom jego zamarznięcia. Ciemniejsze zabarwienie lodu (tzw. oparzeliska), gdzie nie występuje ani trochę śniegu, świadczą o tym, że w danym miejscu lód jest cieńszy. Te miejsca powinniśmy omijać. Zadbajmy także o odpowiedni prowiant – gorąca herbata lub bulion pozwoli nam zachować ciepło w organizmie podczas zimnych norweskich dni.

Co z przynętą?

Do łowienia ryb pod wodą powinniśmy wybrać wędki o wymiarach od 30 do 90 cm. Jeśli chodzi o przynęty, mamy do wyboru mormyszkę (sztuczna przynęta do połowów pod lodem), spławik oraz błystkę (przynęta imitującą rybę do łowienia na wędkę ryb drapieżnych) i zależnie od tego, co wybierzemy, musimy dobrać odpowiednią wędkę i żyłkę. Przynęt nie zarzucamy do wody, a opuszczamy.

Zakaz połowu łososi

Jeden z naszych czytelników zapytał, czy wędkarstwo podlodowe jest uregulowane prawnie. Norweska Agencja Środowiska (Miljødirektoratet) wyjaśnia, że jest to w zasadzie dozwolone na całym terytorium kraju. Zakazany jest jedynie połów łososi, golców zwyczajnych oraz ryb z gatunku salmo trutta. Należy jednak mieć na uwadze, że właściciel terenów, na których występuje akwen, może wprowadzić własne zasady. Warto także śledzić obwieszczenia wojewody (fylkesmanna) danego rejonu – może on na określony czas zezwolić połowu łososi.

Wędkarstwo podlodowe jest w zasadzie dozwolone na całym terytorium Norwegii. Zakazany jest jedynie połów łososi, golców zwyczajnych oraz ryb z gatunku salmo trutta. ~Dag Stian Husby, rzecznik prasowy Norweskiej Agencji Środowiska.

Koniecznie z kartą wędkarską

Osoby zainteresowane wędkarstwem podlodowym muszą za opłatą wyrobić kartę wędkarską lub mieć pozwolenie od właściciela danych terenów. Wykupienie licencji jest możliwe m.in.  poprzez „Inatur” – największą norweską organizację zajmującą się łowiectwem i wędkarstwem. Ceny wyrobienia karty różnią się w zależności od miejsca i czasu. Więcej informacji tutaj.

#trout #fishinginvaldres #fishingaddictsnorway #icefishing #vangivaldres #isfisking

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Frank Thune (@frankthune)

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok