Protest w Oslo "Nie dla zakazu aborcji w Polsce - nie składamy parasolek!"

Powrót
Protest w Oslo "Nie dla zakazu aborcji w Polsce - nie składamy parasolek!"

Walka polskich kobiet o prawo do aborcji nadal trwa!

24 października kobiety w Polsce organizują kolejny narodowy protest. 22 października o godzinie 16.00 w Oslo na Eidsvolls plass przed Stortingiem odbędzie się demonstracja solidarnościowa.

Apel wygłosi między innymi polityk SV, Ingvild Reymert.

„Dwa dni po narodowym strajku kobiet w Polsce, który miał miejsce 3 października 2016 roku i był to #CzarnyPoniedzialek, rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) wycofała swoje poparcie dla totalnego zakazu aborcji w Polsce. Zaledwie dwa tygodnie wcześniej PiS głosował za projektem ustawy, ale 6 października nagle zmienił zdanie. A lider PiS, Jarosław Kaczyński cała dyskusję o prawie do aborcji nazwał wielkim nieporozumieniem.

Media zarówno w Polsce, jak i całej Europie ogłosiły sukces Czarnego Protestu, ale w tym samym dniu, kiedy PiS zagłosował za odrzuceniem projektu „Stop aborcji”, w sejmie złożono bardzo podobny projekt ustawy, tym razem autorstwa Federacji Ruchów Obrony Życia. Cele i zawartość tego projektu ustawy jest w zasadzie identyczna z inicjatywą „Stop Aborcji”, zakłada m.in. zupełny zakaz aborcji, z jednym tylko wyjątkiem – nie przewiduje karania kobiet, które zdecydowały się na zabieg przerwania ciąży. Autorzy projektu mają nadzieję, że taka propozycja będzie mniej kontrowersyjna i dzięki temu będzie miała szansę na sukces.

Reprezentanci PiS oraz premier Beata Szydło wygłosili jasne oświadczenia i zapewnili, że nie porzucą swojego celu, jakim jest ochrona życia. Podkreślili, że to obietnica, którą złożyli swoim wyborcom, i z której absolutnie się nie wycofują. Lider Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, w jednym z wywiadów radiowych zadeklarował, że zamierza zmuszać kobiety do rodzenia, nawet w przypadku poważnych deformacji płodu tak, żeby możliwe było ochrzczenie dziecka.

„Będziemy dążyli do tego, by nawet przypadki ciąż bardzo trudnych, kiedy dziecko jest skazane na śmierć, mocno zdeformowane, kończyły się jednak porodem, by to dziecko mogło być ochrzczone, pochowane, miało imię.”

Lider PiS wyjaśnił także, co właściwie miał na myśli, nazywając projekt ustawy komitetu “Stop Aborcji” nieporozumieniem. PiS chce przede wszystkim przekonać opinię publiczną, że aborcja powinna być zakazana w naszym kraju.

“To jest nasz cel. Trzeba to jednak odpowiednio przygotować, trzeba także przekonać społeczeństwo [że aborcja powinna być nielegalna], w szczególności kobiety, i będziemy to robić” – powiedział Kaczyński.

W Polsce pojawiają się kolejne inicjatywy, które – przy wsparciu kościoła katolickiego – mają budować świadomość, o której mówił Kaczyński. Przykładem jest antyaborcyjna gra planszowa, która ma być dystrybuowana w polskich szkołach i wykorzystywana podczas lekcji religii.

W Polsce wciąż obowiązuje jedna z najbardziej restrykcyjnych ustaw w Europie, przyjęta w 1993 roku i dopuszczająca aborcję w przypadku ciąży w wyniku przestępstwa, zagrożenia dla zdrowia lub życia matki oraz ciężkiej i nieodwracalnej wady płodu.‟

Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Kategoria

Wykłady

Data

2016-10-22

Czas

16:00

Cena wstępu

-

Lokalizacja

Plac Eidsvolls

Oslo
Eidsvolls plass, 0162 Oslo

Bliżej nas