Spektakl z poezją Wisławy Szymborskiej

Powrót
Spektakl z poezją Wisławy Szymborskiej

Sztuka pt. Livet er den eneste måten zaprezentuje podróż przez życie oczyma polskiej Noblistki.

Wyjątkowa premiera spektaklu z poezją Wisławy Szymborskiej w Teatrze Narodowym w Oslo. Sztuka nosi tytuł Livet er den eneste måten i jest ona w całości poświęcona twórczości polskiej Noblistki.
Teatr Narodowy bardzo stara się o przyciągnięcie polskiej publiczności i przygotował specjalnie polskie napisy mówionego tekstu, które będą widoczne nad sceną w trakcie widowiska teatralnego. Dzięki spektaklowi masz możliwość zapoznania się z tą niezwykłą kobietą, która umiejętnie mieści wszystkie aspekty życia między linijkami napisanych przez siebie wierszy.
Holenderski reżyser, Jos Groenier pozostawia tekst w centrum scenicznego kolażu. Tutaj wszystkie elementy - reżyseria, scenografia, muzyka, projekcja wideo, światło i gra aktorska – opierają się na słowach Szymborskiej, czy to wierszy, notatek, czy też limeryków. To będzie więcej niż przedstawienie, to podróż przez życie według Szymborskiej.

W sobotę 9.02. o godz. 16.00 odbędzie się spotkanie nt. twórczości W. Szymborskiej w Teatrze Narodowym w Oslo.
Głównym gościem będzie Michał Rusinek, pisarz, wieloletni sekretarz poetki, prezes Fundacji W. Szymborskiej.

Rozmawiać z nim będą: Nina Witoszek - kierownik ds. badań w Centrum Rozwoju i Środowiska na Uniwersytecie w Oslo i redaktor tygodnika Samtiden Christian Kjelstrup, który przetłumaczył wiele z jej wierszy. Niektóre jego tłumaczenia są wykorzystane w spektaklu Teatru Narodowego.
Rozmowa odbędzie w języku angielskim.

W teatrze będą mieć miejsce również: wystawa zabawnych kolaży poetki, rodzinne warsztaty robienia kolaży oraz seminarium o twórczości poetki.
Od 1 lutego czyli od dnia premiery, przy wejściu do teatru będzie ustawiony kolorowy, biało-czerwony pawilon, w którym będzie promowany i sprzedawany norweski tomik poezji W. Szymborskiej. Na przechodniów i gości będzie czekało ponadto kilka niespodzianek i loteria. Pawilon będzie dostępny przed teatrem przez 5 kolejnych dni.
Można także odwiedzić wystawę wycinanek, która będzie prezentowana w Teatrze Narodowym. Będzie to okazja do obejrzenia zabawnych i zaskakujących prac, które poetka przez lata wysyłała do swoich przyjaciół i znajomych, a które teraz znajdują się w zbiorach krakowskiej Fundacji Wisławy Szymborskiej.
Ponadto w sobotę (02.02) odbędzie się polsko-norweski Dzień Rodzinny, czyli familijne warsztaty kolaży. Warsztaty dla dzieci i dorosłych będą prowadzone przez współpracującą z Placówką - panią Helenę Rajską. Odbędą się w godzinach 12.00 -14.00 w gmachu Teatru Narodowego, wstęp wolny.
Warto wziąć także udział w seminarium nt. twórczości Wisławy Szymborskiej. Odbędzie się ono w gmachu teatru w tydzień po premierze (09.02). Z Krakowa przybędzie specjalnie pan Michał Rusinek, pisarz i tłumacz, wieloletni sekretarz poetki a także prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

TERMINARZ SPEKTAKLI:
21.03 -> godz. 19:30
22.03 -> godz. 19:30
23.03 -> godz. 18:00
25.03 -> godz. 19:30
26.03 -> godz. 19:30
27.03 -> godz. 19:30
05.06 -> godz. 19:30
06.06 -> godz. 19:30
11.06 -> godz. 19:30
13.06 -> godz. 19:30

zdjęcie: wikimedia.org - Juan de Vojníkov - Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Kategoria

Wydarzenia kulturalne

Data

2019-02-01 2019-06-13

Czas

19:30

Cena wstępu

Bilet zwykły: 505 NOK / Bilet ulgowy (seniorzy): 396 NOK / Bilet ulgowy (uczniowski): 371 NOK

Lokalizacja

Teatr Narodowy w Oslo

Oslo
Johanne Dybwads plass 1

Bliżej nas