Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i prawo pracy

Permittering – rozwiązanie na przestój w pracy

Udostępnij
na Facebooku
1
Permittering – rozwiązanie na przestój w pracy


Zbliża się okres, w którym ze względu na porę roku zmniejsza się liczba zleceń i wiele firm czeka kilkumiesięczny przestój. Zmniejszone zapotrzebowanie na pracowników wcale nie musi wiązać się z utratą pracy i wypowiedzeniem. W takiej sytuacji pracodawcy w Norwegii mają jeszcze jedno rozwiązanie - permittering.

Czym jest permittering?

Permittering (layoff) pozwala na tymczasowe zwolnienie pracownika z obowiązku pracy na rzecz pracodawcy przy jednoczesnym zachowaniu stosunku pracy. Równocześnie pracodawca nie musi wypłacać pensji takiemu pracownikowi. Wszystkie pozostałe zobowiązania wynikające z umowy o pracę pozostają nadal w mocy. Permittering jest popularną formą tymczasowej redukcji liczby pracowników w firmach, np. w branży stoczniowej, gdzie często występują przestoje w zamówieniach.

Najczęstsze pytania odnośnie permitteringu. ZOBACZ >>>

Co to oznacza dla obu stron?

Pracodawca nie musi zwalniać pracownika, dla którego nie ma pracy. Pracownik mimo obowiązku poszukiwania pracy, w momencie zwiększenia się liczby zleceń w firmie, w której jest zatrudniony, może wrócić do swoich obowiązków. Dodatkowo w czasie przestoju i przebywania na tzw. permitteringu osoba taka może pobierać zasiłek dla bezrobotnych, który wynosi ponad 60% pensji, jaką otrzymywała wcześniej. 

Jak złożyć wniosek o zasiłek dla bezrobotnych. SPRAWDŹ >>>

Jak skorzystać z zasiłku?

Przede wszystkim to pracodawca musi skierować pracownika na permittering. Następnie pracownik powinien samodzielnie podjąć starania w kierunku ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych. Świadczenie to ma zadośćuczynić pracownikowi tymczasową utratę dochodu w związku z tym, że nie wykonuje pracy w tym okresie.

Budowa


Uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych obwarowane jest konkretnymi wymogami, które należy spełniać. Przede wszystkim należy być zatrudnionym na umowę o pracę i mieć wypracowany odpowiedni dochód za poprzedni rok kalendarzowy (za 2013 dochód 132 555 NOK brutto) lub łącznie za trzy poprzednie lata (za 2013-2011 dochód 265 110 NOK brutto). Konieczna będzie rejestracja na stronie internetowej NAV, jako osoba bezrobotna. Tam też należy zarejestrować swoje CV. Podczas przebywania na zasiłku dla bezrobotnych należy wysyłać co 14 dni elektroniczne karty meldunkowe. Karty te mają za zadanie informować urząd o sytuacji osoby bezrobotnej oraz o działaniach, jakie podjęła w celu znalezienia nowej pracy. Wszystko to uzupełnia się poprzez wspomniany panel NAV. Do warunków uzyskania zasiłku należy też redukcja czasu pracy  minimum o 50% lub 40 % w przypadku osób zatrudnionych w sektorze rybołówstwa. Pracodawca kierujący pracownika na permittering musi również odpowiednio uzasadnić zaistniałą sytuację oraz przedstawić okoliczności, ze względu na które np. spadła liczba zamówień czy pojawiła się konieczność tymczasowej redukcji aktywnych pracowników.
Wnioski o zasiłki dla bezrobotnych rozpatruje norweski Urząd Pracy i Polityki Socjalnej, czyli NAV.

Wszystko o permiteringu i zasiłkach dla bezrobotnych w Norwegii. TUTAJ >>>

zdjęcie: pixabay.com - CC0 Creative Commons

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


cukriktomas

15-05-2018 10:23

zdravim. robite permitering aj pre slovakov?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok