Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i prawo pracy

Choroba podczas urlopu

Udostępnij
na Facebooku
Choroba podczas urlopu

Jakie prawa przysługują osobom, które zachorują podczas urlopu?


Jeśli zachorujesz przed urlopem, a choroba pokrzyżuje twoje plany wypoczynkowe, to masz możliwość przełożenia urlopu na inny termin.

Jeśli zachorujesz w trakcie urlopu, to sprawa jest bardziej skomplikowana. Nowe ustawodawstwo sprawi jednak, że nie stracisz aż tylu wolnych dni.

Zmiany w ustawie urlopowej


Obecnie sytuacja wygląda tak, że choroba musi trwać minimum sześć dni, zanim zyskuje się prawo do kompensacji za straty. Paragraf 9 ustawy urlopowej (Ferieloven) głosi, że:

„Pracownik, który był niezdolny do wykonywania pracy przez minimum 6 dni pracujących, może starać się o przełożenie odpowiadającej liczby dni urlopu na inny termin w tym samym roku urlopowym."

Lekarstwa
flickr.com/epsos

Powyższe założenie stoi jednak w sprzeczności z prawem urlopowym obowiązującym na terenie państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które od 1 lipca będzie brzmieć następująco:

„Pracownik, który był niezdolny do wykonywania pracy w czasie urlopu, może starać się o przełożenie odpowiadającej liczby dni urlopu na inny termin w tym samym roku urlopowym."

Od pierwszego lipca zasada mówiąca o sześciu dniach choroby przestanie obowiązywać, będzie się więc można starać o przełożenie dowolnej liczby dni urlopu, które nie zostały wykorzystane z powodu choroby, na inny termin.

Do czego masz prawo?


  • Już od pierwszego dnia urlopu, jeśli zachorujesz na tyle poważnie, że wykonywanie jakiejkolwiek pracy będzie niemożliwe, możesz starać się o przełożenie wolnego na późniejszy termin. Za każdy dzień choroby otrzymujesz jeden dzień, łącznie z sobotami. Jeśli więc choroba będzie trwać od wtorku do niedzieli, to przysługuje ci pięć dni urlopu.

  • Wolne możesz wykorzystać w tym samym roku, w którym wypada urlop. Można jednak przełożyć urlop na rok następny. Pracodawca nie może jednak zabronić ci wziąć tygodnia urlopu po zakończonym okresie fellesferie, czyli wspólnego urlopu da całej firmy, tylko dlatego, że okres wspólnych urlopów już się zakończył.

  • Musisz być w 100 % niezdolny do wykonywania pracy, aby skorzystać z prawa do przeniesienia urlopu na inny termin. Musisz udokumentować swoją chorobę orzeczeniem, wydanym przez lekarza.

Choroba
flickr.com/flowers-of-the-sea

  • Nie możesz przełożyć urlopu, jeśli zachorowało twoje dziecko. Jest to możliwe tylko wtedy, kiedy zaraziłeś się od dziecka i byłeś niezdolny do wykonywania pracy.

  • Nie ma znaczenia, czy leżysz we własnym domu i chorujesz na grypę, czy w hotelu w Grecji i cierpisz z powodu zatrucia pokarmowego. Pamiętaj, żeby skontaktować się z lekarzem, aby otrzymać od niego zwolnienie z pracy.

Źródło: dinside.no, zdjęcie frontowe: flickr.com/zunami


Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok