Rozliczenie podatku w Norwegii

Zapomnij o skomplikowanych procesach i papierologii. Nasz cel? Twoje pełne zadowolenie i maksymalny zwrot, który możesz otrzymać bez wychodzenia z domu.

Oblicz zwrot podatku

Czy w całym roku 2023 korzystałeś z karty 25% kildeskatt?

Podaj kwotę całkowitego dochodu w Norwegii za 2023 rok.

kr

Podaj kwotę zapłaconej zaliczki na podatek za 2023 rok.

kr

Okres zatrudnienia w Norwegii w 2023 rokuZaznacz miesiące, w których pracowałeś

Dochód, czyli po norwesku inntekt możesz sprawdzić na dokumencie Roczne zestawienie dochodów od pracodawcy lub na podstawie odcinków z pensji. Dochód jest opisywany pod kodami takimi jak 111-A, 129 czy 124. Pamiętaj o uwzględnieniu dochodów uzyskanych z zasiłku dla bezrobotnych czy zasiłku chorobowego!

Zaznacz wszystkie miesiące

Czy masz małżonka/dziecko w Polsce?

Czy masz wspólny adres zameldowania z małżonkiem/dzieckiem w Polsce i podróżowałeś/aś do nich co najmniej 3 razy w roku?

Czy samodzielnie opłacałeś podróże między Polską a Norwegią?

Ile podróży między Polską a Norwegią odbyłeś? Jedna podróż liczy się jako przejazd z Norwegii do Polski i z powrotem

Podaj adres zamieszkania z rodziną w Polsce ulica, numer, kod, miasto

Podaj adres zamieszkania w Norwegii ulica, numer, kod miasto

Czy dojeżdżałeś do pracy na własny koszt?

Podaj liczbę dni dojazdów do pracy

Podaj adres miejsca pracy ulica, numer, kod, miasto

Czy w 2023 mieszkałeś krócej niż 2 lata w konkretnej kommune?

Jeżeli mieszkasz np. w kommune Oslo od 01.05.2021, to możesz mieć prawo do odpisów pendlera przez 24 miesiące, czyli do 30.04.2023. W takiej sytuacji mógłbyś odpisać koszt za mieszkanie/diety od stycznia do kwietnia 2023. Jeżeli zamieszkałeś w konkretnej kommune wcześniej niż w 2021 roku, to na to pytanie odpowiedz: NIE

Czy w 2023 pracowałeś krócej niż 2 lata w konkretnej kommune?

Jeżeli pracujesz np. w kommune Oslo od 01.05.2021, to możesz mieć prawo do odpisów pendlera przez 24 miesiące, czyli do 30.04.2023. W takiej sytuacji mógłbyś odpisać koszt za mieszkanie/diety od stycznia do kwietnia 2023. Jeżeli zamieszkałeś w konkretnej kommune wcześniej niż w 2021 roku, to na to pytanie odpowiedz: NIE

Czy samodzielnie opłacałeś mieszkanie i/lub prąd w Norwegii?

Podaj swój całkowity koszt poniesiony na poczet mieszkania i/lub prądu w Norwegii

kr

Czy samodzielnie ponosiłeś koszt na wyżywienie w Norwegii?

Czy w 2023 miałeś dostęp do kuchni/możliwość gotowania w trakcie swojego pobytu w Norwegii?

"Kuchnią" Norweski Urząd Podatkowy nazywa pomieszczenie, w którym jest zarówno bieżąca woda, jak i prąd, a które nie jest łazienką. Jeżeli miałeś dostęp do tego typu pomieszczenia, zaznacz: TAK

Ile dni spędziłeś w Norwegii?

"Kuchnią" Norweski Urząd Podatkowy nazywa pomieszczenie, w którym jest zarówno bieżąca woda, jak i prąd, a które nie jest łazienką. Jeżeli miałeś dostęp do tego typu pomieszczenia, zaznacz: TAK

Czy spłacałeś kredyt hipoteczny w Polsce?

Czy masz dziecko, które w 2023 miało mniej niż 12 lat?

Czy ponosiłeś koszty na zajęcia pozalekcyjne swojego dziecka (świetlica/zajęcia sportowe) lub przedszkole?

Czy dziecko uczęszczało do przedszkola/żłobka lub na zajęcia pozalekcyjne co najmniej 3 razy w tygodniu do godziny 17?

Adres email:Podaj adres email abyśmy mogli wysłać kalkulację na Twoją skrzynkę.

Wyrażam zgodę na używanie przez MultiNOR sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Gdańsku (80-386) przy ul. Lęborskiej 3B, KRS 0000546209, NIP: 584-273-49-23 lub podmioty działające na jej zlecenie – telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących (np. telefonów, komunikatorów głosowych, komputerów i podobnych urządzeń) dla celów marketingu bezpośredniego w rozumieniu art. 172 ustawy Prawo telekomunikacyjne, dotyczącego w szczególności produktów i usług MultiNOR, a także w celu przedstawienia i zaoferowania mi przez MultiNOR sp. z o.o. sp. k. lub jej partnerów innych produktów lub usług związanych w szczególności z pobytem i pracą w Norwegii. Zostałem pouczony, że w każdej chwili mogę wycofać udzieloną zgodę.
Sprawdź wynik

Dlaczego MultiNOR?

Doświadczenie i Zaufanie

Od 2014 roku pomagamy Polakom w Norwegii maksymalizować ich zwroty podatkowe. Nasze bogate doświadczenie i setki zadowolonych klientów to gwarancja Twojego zadowolenia.

Prostota i Przejrzystość

Ułatwiamy proces rozliczeniowy, tłumacząc skomplikowane przepisy językiem prostym i zrozumiałym dla każdego.

Indywidualne Podejście

Każdy klient jest dla nas ważny. Dostosowujemy nasze usługi do Twoich indywidualnych potrzeb, zapewniając rozwiązania szyte na miarę.

Bezpieczeństwo i Prywatność

Ochrona Twoich danych to nasz priorytet. Stosujemy najlepsze praktyki, aby zapewnić bezpieczeństwo Twoich informacji.

Całoroczne Wsparcie

Nie zostawiamy Cię samemu po rozliczeniu. Oferujemy wsparcie przez cały rok, służąc pomocą i doradztwem w każdej chwili.

Dowiedz się więcej

Często zadawane pytania

Do czego służą kody PIN i jak je zdobyć?

Od 01.01.2023 nie można logować się za pomocą kodów MinID - można logować się wyłącznie za pomocą kodów SMS oraz MinID App


Kody PIN to specjalne kody, które wykorzystywane są do logowania na stronie internetowej norweskiego urzędu skarbowego. Przy użyciu kodów PIN możemy złożyć zeznanie podatkowe w formie elektronicznej. Zamówienie kodów PIN jest bardzo proste. Można to zrobić na naszej stronie tutaj . Wystarczy podać swój fødselsnummer (11-cyfrowy norweski odpowiednik PESEL-u). Kody zwykle dostarczane są pocztą w ciągu 3 dni roboczych na adres w Norwegii lub w ciągu ok. 7 dni na adres w Polsce.


WAŻNE! Kody PIN wysyłane są automatycznie na adres, który został zarejestrowany w Norweskim Urzędzie Ewidencji Ludności (Folkeregister). Przed zamówieniem kodów należy upewnić się na jaki adres zostaną wysłane. W przypadku braku stałego adresu zamieszkania w Norwegii, kody można zamówić na adres firmy, w której jesteśmy zatrudnieni. Należy wcześniej ustalić to z pracodawcą, żeby przekazał nam przesyłkę z kodami.

Jaką korzyść daje elektroniczne złożenie rozliczenia przy pomocy kodów PIN?

Od 01.01.2023 nie można logować się za pomocą kodów MinID - można logować się wyłącznie za pomocą kodów SMS oraz MinID App


Wysyłka zeznania tradycyjnie pocztą jest ryzykowna, dlatego że dokumenty mogą zaginąć. Tym samym czas oczekiwania na zwrot podatku może ulec znacznemu wydłużeniu. W przypadku rozliczenia drogą elektroniczną możemy liczyć na szybszy zwrot podatku niż składając zeznanie tradycyjnie. Urząd skarbowy zatwierdza rozliczenia papierowe najwcześniej w sierpniu, natomiast rozliczenia elektroniczne w większości są rozpatrywane i zatwierdzane już w czerwcu. Dodatkową korzyścią elektronicznego rozliczenia jest to, że możemy wydłużyć termin złożenia zeznania do końca maja. Wystarczy do końca kwietnia złożyć wniosek o to przedłużenie.

Jaki jest termin rozliczenia się z norweskim urzędem skarbowym?

Rozliczenie z norweskim urzędem skarbowym musi nastąpić do 30 kwietnia. W przypadku rozliczenia elektronicznego możemy to zrobić nawet do końca maja. W takim przypadku niezbędne jest posiadanie kodów PIN. W przypadku spóźnienia się ze złożeniem zeznania podatkowego, proces zwrotu podatku może ulec wydłużeniu nawet do sześciu miesięcy. W przypadku chęci składania rozliczenia po 30 kwietnia istotną rzeczą jest wysłanie w formie elektronicznej formularza o przedłużenie terminu złożenia zeznania podatkowego wraz z uzasadnieniem.


WAŻNE: Rozliczenie tradycyjne - papierowe musi nastąpić do 30 kwietnia. Decyduje o tym data stempla pocztowego.

Jaką korzyść daje rozliczanie się z norweskim urzędem skarbowym?

Podatnik, który nie złoży zeznania do urzędu zostanie rozliczony automatycznie i tym samym nie uzyska żadnych odpisów. Chcąc uzyskać wyższy zwrot należy złożyć zeznanie podatkowe. Ponadto podatnik, który nie złoży zeznania może stracić prawo do odwołania się od wyniku automatycznego rozliczenia.

Kogo obowiązuje rozliczanie się z norweskim urzędem skarbowym?

Złożenie rozliczenia podatkowego nie jest obowiązkowe. Natomiast jeśli nie składamy rozliczenia samodzielnie to automatyczne rozliczenie z urzędu skarbowego nie uwzględni przysługujących odpisów. W przypadku, kiedy informacje na wstępnym zeznaniu podatkowym są błędne lub niepełne (np. te dotyczące dochodów, zaliczek, odpisów), wtedy występuje ryzyko nie tylko otrzymania niekorzystnego dla podatnika wyniku zeznania podatkowego, ale także grozi naliczeniem przez urząd skarbowy karnego podatku dodatkowego w wysokości 30% należnego podatku. To na podatniku spoczywa obowiązek sprawdzenia czy wszystko zostało właściwie naliczone oraz reakcji w przypadku pojawienia się błędów czy nieścisłości. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest powierzenie wykonania zeznania podatkowego profesjonalnej firmie, która bez problemu wychwyci ewentualne błędy i niedociągnięcia oraz wykona zeznanie z maksymalnie wysokimi odpisami.

Jakie dokumenty trzeba zebrać, żeby złożyć zeznanie podatkowe w Norwegii?

W celu uzyskania zniżek należy zgromadzić także dodatkowe dokumenty np. bilety lotnicze, w przypadku prawa do odliczenia kosztów podróży między Norwegią a Polską. Chcesz poznać pełną listę niezbędnej dokumentacji? Kliknij na swój status: pendler, odsetki od kredytu, odpis rodzicielski.

  • Skattemelding/Tax Return za poprzedni rok (jest to wstępne rozliczenie podatkowe, wystawiane przez urząd skarbowy w Norwegii, otrzymujesz je na adres, który zarejestrowałeś w norweskim rejestrze ludności - adres w Polsce lub w Norwegii),
  • Roczne zestawienie dochodów za rok, za który się rozliczamy, które określa wysokość zarobków w Norwegii w danym roku oraz wysokość pobranej zaliczki na podatek dochodowy,
  • Kody PIN do systemu Altinn/MinID (więcej informacji: Co to są kody PIN i jak je uzyskać?).

Czy kopie dokumentów wystarczą czy honorowane są wyłącznie oryginały?

Wszystkie dokumenty należy przesłać w postaci kopii czy też skanów, gdyż urząd skarbowy niczego nie zwraca. Oryginalne dokumenty należy zachować dla siebie.

Nie otrzymałem Skattemelding/Tax return. Co muszę zrobić?

Norweski urząd skarbowy wysyła Skattemelding/Tax return na zarejestrowany adres podatnika – adres polski lub norweski. Będzie miało to miejsce od 16. marca do początku kwietnia. Gdyby Skattemelding/Tax return nie dotarł pocztą tradycyjną, zarejestrowany użytkownik serwisu Altinn znajdzie swoje Skattemelding/Tax return pomiędzy 16.03, a 04.04 na stronie Altinn.no, od 2019 roku również na stronie Skatteetaten

Kiedy następuje zwrot podatku i jakiej kwoty można się spodziewać?

Norweski urząd skarbowy dokonuje zwrotu podatku w formie przelewu na konto bankowe bądź w postaci czeku, na podstawie którego pieniądze wypłacane są w banku. Dzieje się to w ciągu sześciu tygodni od momentu opublikowania rozliczenia podatkowego. Pierwsza tura ogłoszenia wyników rozliczeń podatkowych następuje z końcem czerwca. Po tym czasie wyniki są wysyłane systematycznie w kolejnych miesiącach aż do października. Termin rozliczeń ustalany jest przez norweski urząd skarbowy i nawet wcześniejszy termin złożenia zeznania zwykle nie ma wpływu na przyspieszenie decyzji urzędu.


Wpływ na wcześniejsze uzyskanie wyniku zeznania podatkowego ma wyłącznie forma jego złożenia. Podatnicy składający zeznania w formie elektronicznej mają większą szansę na zwrot podatku nawet w czerwcu. Osoby składające zeznania na papierze powinny wziąć pod uwagę to, że zwrot może nastąpić najszybciej w sierpniu.


Odnośnie wysokości zwrotu podatku najlepiej skontaktować się z nami za pośrednictwem formularza.


W większości przypadków możemy wyliczyć wysokość przewidywanego zwrotu podatku na podstawie przesłanych dokumentów.

Czy koszty związane z kredytem na dom czy mieszkanie w Norwegii podlegają odliczeniu podatkowemu?

W przypadku zaciągnięcia kredytu na dom/mieszkanie czy też auto w Norwegii, możliwe jest odliczenie kosztów zapłaconego oprocentowania, czyli odsetek kredytowych. Zazwyczaj urząd skarbowy odlicza je z automatu i widnieje to na otrzymanym Skattemelding/Tax return.

Czy koszty związane z kredytem na dom czy mieszkanie w Polsce podlegają odliczeniu podatkowemu?

Odliczenie kosztów odsetek od kredytu w Polsce od dochodów norweskich jest możliwe, natomiast należy spełnić szereg warunków, co udaje się nielicznym podatnikom. Odliczenia takiego można dokonać w dwóch sytuacjach:


  • podatnik wraz z całą rodziną mieszka na stałe w Norwegii, jego majątek w znacznej części znajduje się w Norwegii, posiada norweską rezydencję podatkową i jego centrum interesu życiowego zgodnie z kryteriami przepisów podatkowych mieści się w Norwegii,
  • podatnik nie posiada norweskiej rezydencji podatkowej (ubiegły rok był np. pierwszym rokiem pracy w Norwegii), natomiast uzyskane przez niego dochody w Norwegii tworzą minimum 90% całego dochodu.

Przy rozliczaniu się jako pendler zwykle nie ma możliwości odliczenia odsetek od polskiego kredytu. Według prawa, jakiemu podlega w tym przypadku podatnik, kraj interesu życiowego dla takiej osoby to Polska i w związku z tym podatnik ma sposobność odliczyć jedynie kwoty odsetek będącej procentowym udziałem norweskiego majątku do całego majątku (zazwyczaj podatnicy rozliczający się jako pendlerzy nie mają jakiegokolwiek majątku na terenie Norwegii, tym samym wnioskowanie o odpis za odsetki nie ma sensu).

Kto może skorzystać ze specjalnego odpisu dla marynarzy i rybaków?

Każdy, kto przebywał na morzu (w tym całkowicie lub częściowo na wodach norweskich lub pod norweską banderą) ponad 130 dni może skorzystać z tej ulgi. Odpis ten wynosi odpowiednio:


  • marynarz - 30% dochodu brutto (ulga do kwoty 80 000 NOK),
  • rybak - 30% dochodu brutto (ulga do kwoty 150 000 NOK).

Czy posiadanie dzieci pozwala na jakieś odliczenia?

Będąc rodzicem można skorzystać z tak zwanego odpisu rodzicielskiego (foreldrefradrag). Jego istotą jest możliwość odliczenia kosztów związanych z utrzymaniem dziecka. Należą do nich na przykład: prywatne przedszkole czy świetlica. Ulga dotyczy dzieci do 12 lat. Na pierwsze dziecko można odliczyć koszty do kwoty 25 000 NOK, natomiast na każde kolejne maksymalnie do 15 000 NOK.


Dla poświadczenia przysługującej ulgi rodzicielskiej konieczne jest załączenie dokumentów zaświadczających poniesienie wydatków (np. zaświadczenie o opłatach za przedszkole – tłumaczenie na język norweski lub angielski).

Czy dojazdy do pracy podlegają odliczeniu?

Prawo do odliczenia kosztów związanych z dojazdem do pracy przysługuje podatnikowi, który dojeżdżał z norweskiego miejsca zamieszkania do pracy na własny koszt. Odliczenie to nie jest uzależnione od rodzaju rozliczenia. Odliczenia dokonuje się na podstawie ilości pokonanych odległości oraz ilości dni pracy.

W jaki sposób przeliczyć wynagrodzenie z PLN na NOK?

Przeliczenia takiego dokonuje się zgodnie z rocznym kursem korony norweskiej do złotówki. Za 2023 rok przelicznik ten wynosi 2,60.

Czy za wszystkie zasiłki z NAV-u muszę odprowadzić podatek?

Tylko wybrane zasiłki z NAV-u są opodatkowane. W przypadku pobierania opodatkowanych zasiłków, w rocznym rozliczeniu podatkowym musi znaleźć się Årsoppgave fra NAV. Jest to dokument wysyłany przez NAV z automatu. W sytuacji pobierania zasiłków nieopodatkowanych nie potrzeba żadnych zaświadczeń.



Najpopularniejsze zasiłki w Norwegii:


I. Podlegające opodatkowaniu (konieczne Årsoppgave fra NAV / LTO z NAV za rok, za który chcemy się rozliczać)


  • Zasiłek dla bezrobotnych (dagpenger)
  • Zasiłek chorobowy (sykepenger)
  • Zasiłek przejściowy/rehabilitacyjny (arbeidsavklaringspenger)
  • Zasiłek rodzicielski - macierzyński/tacierzyński (foreldrepenger)


II. Niepodlegające opodatkowaniu (nie ma konieczności informowania o nich, dokumentowania)


  • Zasiłek rodzinny (barnetrygd)
  • Zasiłek opiekuńczy (kontantstøtte)
  • Jednorazowa zapomoga/becikowe (engangsstønad)

Czy w przypadku nie pobierania zasiłków z NAV-u muszę to udokumentować?

Nie. Roczne zestawienie dochodów, które określa wysokość zarobków w Norwegii w danym roku oraz wysokość pobranej zaliczki na podatek dochodowy, ma także wyszczególnione świadczenia z NAV, jeśli takie były pobierane. Dokument ten stosowany jest w odniesieniu do lat od 2015 roku. W poprzednich latach wydawane było Årsoppgave fra NAV / LTO z NAV - potrzebne do korekty podatkowej tylko w przypadku, kiedy pobierane były zasiłki. Dokument ten nie będzie również potrzebny w przypadku zasiłków nieopodatkowanych, a do takich należą m.in.: zasiłek rodzinny (barnetrygd), zasiłek opiekuńczy (kontantstøtte), jednorazowa zapomoga / becikowe (engangsstønad).

Czy czeki mogą zostać spieniężone przez kogoś innego (nie przez właściciela)?

Nie. Czek jest imienny i może być spieniężony wyłącznie przez właściciela.

Czy jeżeli podatnik nie dostanie Skatteopgjør oraz Utskrift av likningen może uzyskać je w Skatteetaten?

Tak. Jeśli podatnik nie otrzymał swojego wyniku podczas trzech tur publikowania wyników (czerwiec, sierpień, październik), może skontaktować się z oddziałem Skattettaten, aby otrzymać wynik.

Czy zaświadczenie o zameldowaniu wydane w języku niemieckim na druku europejskim jest honorowane przez Skatteetaten?

Jeśli dokument będzie na druku europejskim, tak jak akt urodzenia czy małżeństwa, wówczas norweski urząd skarbowy uzna takie zaświadczenie.

Kto może starać się o status pendler?

Są różne sytuacje, w których przysługuje możliwość rozliczania się jako pendler.


Pendlerem jest:


  • podatnik, który pracuje w Norwegii i podróżuje systematycznie do rodziny w Polsce (familiependler). Podróże te muszą odbywać się do rodziny w Polsce: współmałżonka, dzieci bądź rodzeństwa, nad którym podatnik sprawuje opiekę w Polsce,
  • podatnik nieposiadający statusu żonaty/mężatka, będący posiadaczem samodzielnego mieszkania/domu w Polsce (własnościowego bądź wynajmowanego), do którego systematycznie podróżuje (enslig pendler).

Wymogiem otrzymania statusu pendler jest poświadczenie podróży między Norwegią a Polską. Dla konkretnych kategorii pendlera konieczne jest spełnienie odrębnego warunku odnośnie częstotliwości podróży z Norwegii do Polski, wygląda to jak poniżej:


  • Familiependler - pendler do rodziny w Polsce - 3 podróże z Norwegii do Polski i z powrotem, w trakcie roku kalendarzowego (1 podróż = wyjazd + powrót),
  • Enslig pendler - pendler samotny - podróże minimum raz na 3 tygodnie z Norwegii do Polski i z powrotem, w trakcie roku kalendarzowego (1 podróż = wyjazd + powrót).

Jakie korzyści daje możliwość rozliczania się jako pendler?

Uzyskanie statusu pendler daje możliwość skorzystania z wielu odpisów podatkowych. Można np. odliczyć koszty zakwaterowania, wyżywienia, podróży między Norwegią i Polską.

Jakich dokumentów potrzebuję, żeby rozliczać się w statusie pendler do rodziny?

Konieczne jest dołączenie poniższych dokumentów:


  • Skattemelding/Tax return za rok, za który chcemy się rozliczyć (wstępne rozliczenie podatkowe, wysyłane przez urząd skarbowy na zarejestrowany polski lub norweski adres podatnika),
  • Roczne zestawienie dochodów za rok, za który się rozliczamy, które określa wysokość zarobków w Norwegii w danym roku oraz wysokość pobranej zaliczki na podatek dochodowy,
  • Kody PIN do systemu Altinn/MinID (więcej informacji: Co to są kody PIN i jak je uzyskać?).
  • Bilety lotnicze/promowe bądź inne dokumenty, które potwierdzą odbyte podróże z Norwegii do Polski i z powrotem (np. rezerwacje, faktury, kopie biletów bądź odcinki z pensji, w przypadku gdy pracodawca potrącał z wynagrodzenia kwoty za podróże),
  • Dokumenty poświadczające koszty poniesione z tytułu zakwaterowania i/bądź energii elektrycznej w Norwegii. W przypadku, kiedy wydatki te przekroczą 10 000 NOK w ciągu roku, należy przedstawić:
    • Kiedy podatnik płacił sam za mieszkanie i/bądź energię elektryczną, konieczne jest przedstawienie potwierdzenia przelewów dokonanych na konto bankowe właściciela lokalu i/bądź faktury (za energię elektryczną),
    • Kiedy pracodawca potrącał kwoty z wynagrodzenia podatnika na rzecz mieszkania i/bądź energii elektrycznej, konieczne jest przedstawienie odcinków z pensji, gdzie wymienione są wspomniane kwoty.
  • Akt małżeństwa (standardowy druk unijny lub tłumaczenie na język norweski bądź angielski), gdy odbywane były podróże do współmałżonka w Polsce,
  • Akty urodzenia dzieci (standardowy druk unijny bądź tłumaczenie na język norweski bądź angielski), gdy odbywane były podróże do dzieci w Polsce,
  • Aktualne zaświadczenie o wspólnym miejscu zameldowania z rodziną w Polsce (zaświadczenie jest ważne 3 miesiące od daty wystawienia i musi zostać wystawione w roku, w którym chcemy złożyć zeznanie podatkowe – koniecznie tłumaczone na język norweski bądź angielski).

Jakie kryteria należy spełniać, żeby uzyskać prawo do rozliczania się jako samotny pendler?

Konieczne jest dołączenie poniższych dokumentów:


  • Skattemelding/Tax return za rok, za który chcemy się rozliczyć (wstępne rozliczenie podatkowe, wysyłane przez urząd skarbowy na zarejestrowany polski lub norweski adres podatnika),
  • Roczne zestawienie dochodów za rok, za który się rozliczamy, które określa wysokość zarobków w Norwegii w danym roku oraz wysokość pobranej zaliczki na podatek dochodowy,
  • Kody PIN do systemu Altinn/MinID (więcej informacji: Co to są kody PIN i jak je uzyskać?).
  • Bilety lotnicze/promowe bądź inne dokumenty, które potwierdzą odbyte podróże z Norwegii do Polski i z powrotem (np. rezerwacje, faktury, kopie biletów bądź odcinki z pensji, w przypadku gdy pracodawca potrącał z wynagrodzenia kwoty za podróże),
  • Dokumenty poświadczające koszty poniesione z tytułu zakwaterowania i/bądź energii elektrycznej w Norwegii. W przypadku, kiedy wydatki te przekroczą 10 000 NOK w ciągu roku, należy przedstawić:
    • Kiedy podatnik płacił sam za mieszkanie i/bądź energię elektryczną, konieczne jest przedstawienie potwierdzenia przelewów dokonanych na konto bankowe właściciela lokalu i/bądź faktury (za energię elektryczną),
    • Kiedy pracodawca potrącał kwoty z wynagrodzenia podatnika na rzecz mieszkania i/bądź energii elektrycznej, konieczne jest przedstawienie odcinków z pensji, gdzie wymienione są wspomniane kwoty.


Ponadto konieczne są także:


  • zaświadczenie o posiadaniu mieszkania/domu w Polsce (akt własności lub umowa najmu) – tłumaczenie na język norweski lub angielski,
  • zaświadczenie, określające, że mieszkanie w Norwegii nie jest większe niż 30m2 (na jedną osobę), 50m2 (na dwie osoby), 70m2 (na trzy osoby) itd. (np. umowa najmu, zaświadczenie od pracodawcy).

WAŻNE: Wymogiem przyznania statusu pendler osobie samotnej jest odbywanie podróży między Norwegią a Polską minimum raz na 3 tygodnie w trakcie roku podatkowego.

Jak częste muszą być podróże z Norwegii do Polski, żeby rozliczać się jako pendler?

Osoby podróżujące do rodziny: w celu uzyskania statusu pendler podróżującego do rodziny konieczne jest poświadczenie minimum trzech podróży między Norwegią a Polską w trakcie roku (przy czym 1 podróż = wyjazd + powrót), czyli 6 biletów.


Osoby samotne: w celu uzyskania statusu pendler (podróżującego do mieszkania/domu w Polsce) konieczne jest poświadczenie podróży do Polski z częstotliwością minimum raz na 3 tygodnie!

Co można odliczyć w statusie pendler?

Posiadając uprawnienia do statusu pendler mamy możliwość odliczyć wiele kosztów i tym samy uzyskać o wiele wyższy zwrot podatkowy – mamy szansę na ulgę nawet do 40 tys. NOK. Jeżeli jesteśmy w stanie zgromadzić właściwe dokumenty, wówczas możemy odliczyć np.:


  • wydatki mieszkaniowe w Norwegii i/lub koszty energii elektrycznej,
  • wydatki na wyżywienie w Norwegii (na podstawie stawki ryczałtowej diety ustalanej za każdy dzień pobytu w Norwegii),
  • wydatki związane z podróżami do Polski i z powrotem (bilety lotnicze, promowe itp.),
  • wydatki na bramki autostradowe (podczas podróży do Polski i z powrotem).

W jaki sposób odliczyć koszty związane z zakwaterowaniem w Norwegii?

W przypadku, kiedy wydatki na mieszkanie przekroczyły 10 000 NOK w skali roku, konieczne jest zebranie poświadczeń dokonanych przelewów za opłaty na konto właściciela najmowanego lokalu. Jeśli zakwaterowanie było opłacane przez pracodawcę, potrzebne będą odcinki od pensji, na których będzie widoczne obciążenie za ten wydatek.
Jeżeli koszty związane z opłatami za mieszkanie wyniosą w ciągu roku ponad 10 000 NOK, wystarczająca będzie dokumentacja dotycząca poświadczenia najmu, np. umowa najmu mieszkania w Norwegii oraz pisemne poświadczenie kosztów od właściciela lokalu czy pracodawcy, pokwitowania gotówkowe.

W jaki sposób odliczyć koszty związane z energią elektryczną w Norwegii?

Energia elektryczna jest traktowana podobnie jak opłaty za wynajem mieszkania. Zasada 10 000 NOK zatem obowiązuje także w stosunku do wydatków na energię elektryczną. Konieczne są poświadczenia dokumentujące przelewy za rachunki. Jeśli koszty energii elektrycznej pokrywane były przez pracodawcę, potrzebne będą odcinki od pensji, na których będzie widoczne obciążenie za ten wydatek.

W jaki sposób udokumentować koszty poniesione na zakwaterowanie czy energię elektryczną jeśli jedna osoba opłacała przelewami wydatki w imieniu kilku osób?

W przypadku, kiedy jedna osoba przelewała kwotę za kilka osób należy przedstawić swoje własne przelewy na konto osoby dokonującej opłaty w imieniu wszystkich, jak również przelewy tej osoby na konto właściciela mieszkania.

W jaki sposób odliczyć i poświadczyć koszty związane z wyżywieniem w Norwegii?

W celu odliczenia kosztów obejmujących wyżywienie w Norwegii nie ma konieczności przedłożenia konkretnej dokumentacji, z wyjątkiem potwierdzenia statusu pendler. Odpis kalkulowany jest na podstawie ilości dni pobytu w Norwegii oraz stawki ryczałtowej diety za 1 dzień pobytu, ustanowionej przez norweski urząd skarbowy. Wysokość stawki zależna jest od warunków mieszkaniowych podatnika. Osoba, która mieszkała w miejscu, gdzie miała dostęp do kuchni (przygotowania posiłków) nie ma prawa do odliczenia diety. Jest to zmiana wprowadzona w rozliczeniach podatkowych od roku 2018.

W jaki sposób udokumentować koszty podróży, które pokrywał pracodawca?

Poświadczenie odbytych podróży jest konieczne i wymagane do udowodnienia statusu pendler. W związku z tym musimy dołączyć potwierdzenia tych kosztów, nawet gdy to pracodawca je pokrywał. Udokumentowanie podróży i potwierdzenie w ten sposób prawa do statusu pendler umożliwi odliczenie innych wydatków, które podatnik pokrył samodzielnie (wyżywienie, mieszkanie, energia elektryczna).

Czy bilety promowe też można odliczyć?

Mając uprawnienia statusu pendler istnieje taka możliwość. Jednak bilety promowe, które są poświadczeniem podróży do Polski, można odliczyć jeśli ich koszt wyniósł ponad 3 300 NOK.

W jaki sposób odliczane są wydatki na bilety lotnicze?

Odliczenie wydatków na bilety lotnicze następuje na podstawie pokonanych odległości. Przy podróżach lotniczych rozwiązanie to jest korzystniejsze od odliczania wydatków za same bilety (co jest zwykle praktykowane przy podróżach promowych), ze względu na pokonaną odległość.

Czy dieta dotyczy dni pracujących czy dni pobytu? Co z dniami wolnymi – weekendy, święta?

Można odliczyć koszty wyżywienia, które podatnik sam opłacał, za każdy dzień pobytu w Norwegii, niezależnie czy był to dzień roboczy lub wolny od pracy.

Jaką kwotę należało przekroczyć, żeby móc odpisać koszty podróży w latach 2019, 2020, 2021, 2022 i 2023?

W 2019 roku koszty podróży musiały przekroczyć 22 700 NOK, w 2020 roku 23 100 NOK, w 2021 23 900 NOK, w 2022 roku 14 000 NOK, natomiast w 2023 wkład własny musi przekroczyć 14 400 NOK.

Masz pytania dotyczące zwrotu podatku z Norwegii?

Zapytaj naszego eksperta!

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy dla Ciebie dostępni Pn-Pt 8:00-18:00

z Polski
+48 58 743 07 53
z Norwegii
+47 21 999 409