Podatki w Norwegii

Zyskaj poprawiając swoje rozliczenie do końca maja

info@multinor.no

10 maja 2015 07:36

Udostępnij
na Facebooku
Zyskaj poprawiając swoje rozliczenie do końca maja


Wraz z końcem kwietnia minął ustawowy termin składania rozliczeń podatkowych za rok 2014. Jednak podatnicy, którzy otrzymali Selvangivelse drogą elektroniczną, mogą do końca maja rozliczyć się lub edytować swoje zeznanie. Jeśli korzystałeś kiedykolwiek z systemu Altinn, masz jeszcze szansę ubiegać się o przysługujące odpisy i zyskać wyższy zwrot.


Kto ma jeszcze możliwość złożyć lub zmienić zeznanie podatkowe?


Każdy, kto otrzymał wstępny wynik rozliczenia (norw. Selvangivelse) drogą elektroniczną, może jeszcze wysłać do urzędu skarbowego własne rozliczenie lub edytować wysłane już zeznanie. Nawet jeśli przed końcem kwietnia nie złożyłeś wniosku o przedłużenie terminu złożenia zeznania, masz możliwość rozliczenia się z korzystnymi odpisami do końca maja. Wystarczy że uzasadnisz opóźnienie, złożenie rozliczenia lub naniesienie poprawek w maju nie niesie za sobą żadnych konsekwencji.

Zaakceptowałeś propozycję rozliczenia? Możesz niepotrzebnie stracić


Pod koniec marca norweski urząd skarbowy publikuje wstępne rozliczenia podatkowe w Altinn. Można po prostu zaakceptować rozliczenie Skatteetaten. Warto jednak poświęcić chwilę uwagi na sprawdzenie dokumentu. W efekcie możesz zyskać lepszy wynik rozliczenia podatkowego. Często zdarza się, że przysłane przez urząd Selvangivelse bazuje na błędnej informacji dotyczącej długości pobytu w Norwegii. To może niekorzystnie wpłynąć na ostateczny wynik. Należy również pamiętać, że część odliczeń nie jest przyznawana przez urząd automatycznie, jednym z nich jest ulga 10%. Każdy, kto chce skorzystać z tego rodzaju odpisu, musi ubiegać się o zniżkę w swoim rozliczeniu.

Pamiętałeś o odpisie związanym z dojazdem do pracy?


Osoby, które rozliczają się standardowo lub w ramach statusu pendler, mogą uwzględnić w swoim zeznaniu odliczenie pokrywanych samodzielnie kosztów na dojazdy do pracy w Norwegii. Do tego typu odpisu nie są wymagane żadne dokumenty, które potwierdzałyby codzienne przejazdy. Wystarczy informacja dotycząca ilość dni pracy oraz odległość pokonywana każdego dnia między miejscem zamieszkania w Norwegii a miejscem pracy.

Początek pracy w Norwegii a korzystne rozliczenie


Rozliczyłeś się standardowo a niedawno zacząłeś pracować w Norwegii? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że rozliczając się za rok 2014 mogłeś ubiegać się o ulgę 10%, czyli odpis standardowy dla pracownika zagranicznego. Ten rodzaj potrącenia pozwala na odliczeni 10% podatku od dochodu uzyskanego w 2014, co wpływa na wysokość naliczanego podatku. Jeśli rok 2014 był Twoim pierwszym lub drugim rokiem pracy w Norwegii, a pracodawca nie pokrywał kosztów zakwaterowania ani nie otrzymywałeś diet, skorzystaj z ulgi 10%, możesz tylko zyskać.

Zgubiłeś bilety lotnicze? Masz jeszcze szansę na rozliczenie w statusie pendler


Status pendler to bardzo korzystna opcja rozliczenia, która pozwala odpisać poniesione w danym roku podatkowym koszty zakwaterowania, wyżywienia lub podróży między Polską a Norwegią. Aby móc skorzystać z tej ulgi, niezbędne jest załączenie do rozliczenia potwierdzeń lotów lub rejsów między Polska a Norwegią. Najlepszym dokumentami są oczywiście bilety lotnicze lub promowe. Jeżeli nie udało Ci się znaleźć własnych biletów i właśnie z tego powodu nie ubiegałeś się o przysługujący Ci status pendler, jeszcze nic straconego. Podróże można udokumentować potwierdzeniami rezerwacji, otrzymanym od przewoźnika na skrzynkę mailową po zakupie biletu lotniczego. Zrzut ekranu pokazujący wiadomość elektroniczną z podobnym potwierdzeniem rezerwacji jest akceptowany tak samo jak skan biletu.

Skompletuj dokumenty z Polski i skorzystaj z drugiej klasy podatkowej


Jeśli dochód Twojego współmałżonka w 2014 roku nie przekroczył 43 664 koron (ok. 21 832 zł) brutto, możesz jeszcze ubiegać się o drugą klasę podatkową. Aby skorzystać z drugiej klasy podatkowej, wystarczy załączyć do zeznania odpis aktu małżeństwa, zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu z małżonkiem oraz podsumowanie roczne dochodów brutto współmałżonka. Dla Polaków pracujących w Norwegii skompletowanie właśnie tych dokumentów może wydawać się najbardziej problematyczne, ponieważ wydawane są wyłącznie przez polskie urzędy.

Nie zdążyłeś przed końcem kwietnia skompletować dokumentacji z Polski kwietnia i rozliczyłeś się bez przysługującej drugiej klasy? Możesz jeszcze zmienić swoje elektroniczne zeznanie na bardziej korzystne. Biorąc pod uwagę fakt, że ostateczny termin rozliczenia się za rok 2014 to 31 maja, jest jeszcze czas na zgromadzenie potrzebnej dokumentacji i zmianę zeznania podatkowego. W polskich urzędach większość zaświadczeń wydawana jest niezwłocznie po uiszczeniu opłaty. W nadzwyczajnych przypadkach oczekiwanie na potrzebny dokument trwa do 7 dni. Nawet jeśli w maju nie będziesz miał możliwości podróży do Polski, to wniosek o wydanie potrzebnego zaświadczenia może złożyć Twój współmałżonek mieszkający w Polsce.

Odsetki od kredytu też odliczysz


Warto też wspomnieć, że norweski system podatkowy pozwala na odliczenie odsetek od kredytu, wziętego zarówno w Norwegii, jak i w Polsce. Dokumentem, jaki należy załączyć do zeznania podatkowego jest rozliczenie roczne z banku.

Do końca maja zostały tylko trzy tygodnie. Warto poświęcić ten czas na skompletowanie  odpowiedniej dokumentacji i rozliczyć się z korzystnymi odpisami.

Oblicz ile zwrotu możesz uzyskać - BEZPŁATNY KALKULATOR PODATKOWY>>>

zdjęcie: fotolia - royalty free

Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl