Podatki w Norwegii

Zmiany w podatkach i zasiłkach, o których powinien wiedzieć każdy Polak w Norwegii [RAPORT 2019]

info@multinor.no

16 stycznia 2019 10:08

Udostępnij
na Facebooku
1

podatki fotolia.pl/royalty free

W ciągu ostatniego roku wprowadzono kilka zmian w stawkach oraz zasadach przyznawania niektórych zasiłków w Norwegii. Zmiany dotknęły także część statusów podatkowych oraz przysługujących odpisów. Jeżeli do tej pory nie byłeś na bieżąco, teraz masz szansę nadrobić braki.
Reklama

Czy będzie mniejszy zwrot z podatku niż dotychczas?

Rok podatkowy 2018 jest pierwszym rokiem, za który nie będziesz mógł rozliczyć się w drugiej klasie podatkowej. Jeżeli rokrocznie rozliczałeś się w tym statusie, to twój zwrot z podatku za 2018 może okazać się nawet o kilka tysięcy niższy. To samo dotyczy podatników, którzy rozliczali się w statusie pendler. Przypominamy, że od roku podatkowego 2018 stawki diety uległy zdecydowanemu obniżeniu, a w sytuacji, gdy podatnik miał możliwość gotowania w swoim zakwaterowaniu w Norwegii, zostały całkowicie usunięte. Wysokość dziennych stawek diety przedstawiamy w tabeli poniżej.

Rodzaj zakwaterowania w Norwegii Stawka diety/1 dzień pobytu w 2018 r.
wynajmujący mieszkanie/barak/pokój z dostępem do kuchni -
wynajmujący mieszkanie/barak/pokój bez dostępu do kuchni 159 NOK
mieszkający w hotelu bez zapewnionego wyżywienia 569 NOK
mieszkający w hotelu z zapewnionym śniadaniem 455 NOK
kierowcy TIR-ów 300 NOK

Wysokość diety w 2018 roku


Więcej o zmianach podatkowych możesz przeczytać tu.
Pamiętaj, że na wynik rozliczenia podatkowego ma wpływ wiele czynników. Ograniczenie z tytułu likwidacji drugiej klasy podatkowej oraz zmniejszenia stawek diet nie oznacza, że twój wynik rozliczenia będzie drastycznie niższy. Warto mieć na uwadze, że jest on przede wszystkim zależny od twojego dochodu, karty podatkowej oraz zapłaconej zaliczki na podatek w 2018 roku. Nie zapominaj także o tym, że istnieje wiele innych odpisów i ulg, które możesz uwzględnić, rozliczając się z podatku.

Wyższa stawka zasiłku rodzinnego dla wielodzietnych rodzin

Do końca 2017 roku zasiłek rodzinny w Norwegii, w przypadku gdy na drugie, trzecie i kolejne dzieci pobierano w Polsce świadczenie 500+, wyliczany był z kwoty przysługującej na wszystkie dzieci w Norwegii i Polsce. Tzn., w sytuacji, gdy podatnik miał np. dwoje dzieci, a na młodsze pobierał w Polsce 500+, to na pierwsze dziecko otrzymywał różnicę między zasiłkami w Norwegii i w Polsce. Różnicę między zasiłkami wyliczało się w nastepujący sposób:

Kwota zasiłku rodzinnego na dwoje dzieci w Norwegii (2 x 970 NOK) - kwota zasiłku rodzinnego pobieranego w Polsce (1 x 500 PLN = 1178 NOK) = 1940 NOK – 1178 NOK =  762 NOK

Kwoty zasiłków w innych sytuacjach przedstawiamy w tabeli poniżej:
Liczba dzieci Kwota zasiłku rodzinnego w Polsce Kwota zasiłku rodzinnego na pierwsze dziecko w Norwegii
1 0 PLN (0 NOK) 970 NOK
2 500 PLN (ok. 1178 NOK) 762 NOK
3 1000 PLN (ok. 2356 NOK) 554 NOK
4 1500 PLN (ok. 3534 NOK) 346 NOK

Kwota zasiłku rodzinnego na pierwsze dziecko w Norwegii do 2017 roku


Od 2018 roku nie wylicza się już różnicy między zasiłkami w Polsce i zasiłkami w Norwegii. Bez względu na liczbę dzieci, na pierwsze dziecko zawsze przysługuje 970 NOK miesięcznie. Przypominamy, że od marca 2019 roku obowiązywać będzie stawka 1054 NOK miesięcznie na dziecko.

Wyższa stawka zasiłku opiekuńczego

Do 31.07.2018 r. wysokość stawki zasiłku opiekuńczego, w przypadku gdy dziecko chodzi do przedszkola, zależna była od 2 sytuacji: dziecko uczęszcza do przedszkola mniej niż 19 godzin lub więcej niż 20 godzin tygodniowo. W wyżej wymienionych sytuacjach kwota miesięczna zasiłku wynosiła odpowiednio albo 3 750 NOK, albo 0 NOK. W sierpniu zostały wprowadzone 3 dodatkowe opcje podziału wysokości kwot w zależności od godzin spędzonych w przedszkolu tygodniowo, które przedstawiamy w tabeli poniżej:
LICZBA GODZIN W PRZEDSZKOLU TYGODNIOWO PROCENTOWY WYMIAR STAWKI WYSOKOŚĆ STAWKI NA DZIECKO
Dziecko nie chodzi do przedszkola 100 % 7 500 NOK
Do 8h 80 % 6 000 NOK
Od 9h do 16h 60 % 4 500 NOK
Od 17h do 24h 40 % 3 000 NOK
Od 25h do 32h 20 % 1 500 NOK
Powyżej 33h 0 % 0 NOK

Wysokość zasiłku opiekuńczego w zależności od liczby godzin w przedszkolu


Utrudnienia dla podatników bez BankID

Do systemów urzędowych w Norwegii, takich jak NAV, Helfo, Skatteetaten oraz Altinn można logować się np. za pomocą kodów MinID/logowanie SMS, tokena bankowego BankID lub aplikacji bankowej. Jeszcze do niedawna nie miało żadnego znaczenia, w jaki sposób logujesz się do systemu, bo bez względu na sposób logowania miałeś takie same dostępy. Pod koniec 2018 roku zostały wprowadzone pewne ograniczenia dla podatników bez elektronicznego ID (BankID, token bankowy, BankID på mobil). 

1. Masz stały numer, ale nie masz elektronicznego ID – nie możesz zamówić karty EKUZ elektronicznie.

Osoby z D-nummerem mogą zamówić kartę poprzez wypełnienie podania i załączenie niezbędnych dokumentów, zaś ze stałym numerem personalnym miały możliwość zamówienia karty EKUZ elektronicznie. Jednakże od niedawna nie mogą tego zrobić osoby bez elektronicznego ID. Nie masz BankID/Bank på mobil? Kartę EKUZ będziesz musiał zamówić telefonicznie bądź mailowo.

2. Nie logujesz się poprzez BankID/Bank på mobil itp.nie możesz zarejestrować się w systemie NAV jako osoba poszukująca pracy.

Jest to zmiana, która niezwykle doskwiera pracownikom zagranicznym w Norwegii – zarówno tym ze stałym jak i tymczasowym numerem personalnym. W grudniu 2018 roku zniknęła możliwość logowania za pomocą MinID w przypadku chęci zarejestrowania swojego CV w NAV. Osoby, które nie mają elektronicznego ID, muszą udać się do swojego oddziału NAV, aby zarejestrować się i wysłać pierwszą kartę meldunkową.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Zwrot podatku
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Mari Dzins

17-01-2019 06:20

Co z tabelą opierającą się na 25% podatku?
Czy są jakieś kryteria?

Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl