Podatki w Norwegii

Zbliża się okres rozliczeń podatkowych za 2017 rok. Przygotuj dokumentację

info@multinor.no

25 lutego 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku
11
Zbliża się okres rozliczeń podatkowych za 2017 rok. Przygotuj dokumentację

podatki fotolia.pl

4 kwietnia rozpoczyna się okres rozliczeń podatkowych, ale nie warto czekać do ostatniej chwili ze zbieraniem niezbędnej dokumentacji. Należy zacząć przygotowywać dokumenty już teraz. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak uzyskać korzystny zwrot podatku, przeczytaj artykuł.
Podatnik może wnioskować o różne ulgi, jednak żeby urząd uwzględnił je w rozliczeniu, musi udokumentować, że ma do nich prawo. Dokumentację należy dołączyć do rozliczenia.
Reklama
Niektóre dokumenty musi posiadać każdy podatnik, niezależnie od przysługujących mu ulg podatkowych. 

Roczne zestawienie dochodów od pracodawcy – dokument, który musi wystawić pracodawca. Zawiera on informacje, takie jak dochód osiągnięty w roku, którego dotyczy rozliczenie, wysokość potrąconej zaliczki na podatek czy wysokość wypłacanych przez pracodawcę dodatków, takich jak np. dieta. Pracodawca miał obowiązek wystawić ten dokument do 15 lutego 2018. 

Kody PIN – kody, za pomocą których podatnik może zalogować się do systemu Altinn w celu wykonania elektronicznego rozliczenia podatkowego. Alternatywną formą logowania jest również użycie kodów Altinn czy tokena bankowego. 

Årsoppgave roczne zestawienie dochodów wystawione przez NAV. Podatnik dostaje taki dokument, w przypadku gdy pobierał zasiłek zastępujący dochody. Årsoppgave zawiera informacje o wysokości wypłacanego świadczenia oraz o ewentualnej zaliczce potrąconej na podatek. 

Skattemelding – wstępne rozliczenie podatkowe. Dokument, na którym należy wprowadzić wszystkie zmiany dotyczące osiągniętego dochodu/zaliczki na podatek czy ulg podatkowych, o które chciałby wnioskować podatnik. Urząd rozpoczyna wysyłkę skattemeldingów 4 kwietnia. Osoby posiadające dostęp do konta Altinn otrzymają je w formie elektronicznej, pozostali natomiast papierowo.

Warto pamiętać, że wstępne rozliczenie podatkowe zostanie wysłane na adres zarejestrowany w Norweskim Rejestrze Ludności

Jeżeli zmieniłeś adres zamieszkania, koniecznie poinformuj o tym urząd.

Status pendler do rodziny

Status pendler dotyczy osoby, która pracuje w Norwegii i regularnie dojeżdża do swojej rodziny w Polsce (lub innym kraju EOG).

Wymogi, które musi spełnić podatnik, aby rozliczać się jako pendler, to:

– udokumentowanie wspólnego zameldowania z rodziną w Polsce w 2017 roku,
– samodzielne ponoszenie kosztów (chociaż częściowe) związanych z wynajmem mieszkania w Norwegii (czynsz i/lub prąd), wyżywieniem oraz podróżami do Polski w 2017 roku,
– udokumentowanie minimum 3 podróży do rodziny (1 podróż = wylot z Norwegii i powrót) w Polsce w 2017 roku.

Pamiętaj, że wszystkie dokumenty wydane w języku polskim muszą zostać przetłumaczone na język norweski lub angielski.

Dokumenty, które trzeba dołączyć do rozliczenia podatkowego, chcąc rozliczać się jako pendler podróżujący do rodziny:

– w zależności, do którego członka rodziny podróżowało się w 2017 r., konieczny jest akt małżeństwa lub akt urodzenia dziecka,

– zaświadczenie z urzędu miasta/gminy (wydane w 2018 r.) dotyczące wspólnego zameldowania z rodziną w 2017 r.,

– imienne potwierdzenia podróży w formie kart pokładowych lub potwierdzeń rezerwacji,

– umowa najmu mieszkania w Norwegii, a także potwierdzenia przelewów bankowych za czynsz i/lub prąd lub odcinki z pensji z widocznymi potwierdzeniami opłat za mieszkanie.

Pamiętaj, że w potwierdzeniach podróży muszą znajdować się: dane podróżującego, data podróży, informacja skąd-dokąd, a bilety promowe muszą także zawierać informację o poniesionym koszcie.

Druga klasa podatkowa

Druga klasa podatkowa przysługuje osobie, której małżonek osiągnął dochód równy lub mniejszy niż 46 640 NOK (21 296 PLN) w 2017 r. Rozliczenie z uwzględnieniem tej ulgi jest możliwe tylko w przypadku, gdy miało się wspólne zameldowanie z małżonkiem przez cały rok 2017.
W tym roku po raz ostatni możesz rozliczyć się w drugiej klasie podatkowej.

Potrzebna dokumentacja do drugiej klasy podatkowej:

– wydane w 2018 r. zaświadczenie z urzędu skarbowego zawierające informację o wysokości dochodu, który osiągnął małżonek w 2017 r.,

– zaświadczenie z urzędu miasta/gminy dotyczące zameldowania z mężem/żoną przez cały rok 2017,

–akt małżeństwa (małżeństwo musi być zawarte najpóźniej w październiku 2016 r.).

Możesz rozliczyć się także w statusie pendler + druga klasa podatkowa.

Ulga 10%

Ulga 10% (Standardfradrag) przysługuje w ciągu 2 lat od uzyskania rezydencji podatkowej. Ulga ta jest najbardziej opłacalna w momencie, gdy podatnik ponosi koszty na mieszkanie i wyżywienie w Norwegii, ale z jakiegoś powodu nie może się rozliczać w statusie pendler.

Ulga 10% łączy się z drugą klasa podatkową.

Rezydencję podatkową otrzymuje osoba, która w ciągu 1 roku była w Norwegii więcej niż 183 dni lub 270 dni w ciągu ostatnich 3 lat.

Wnioskowanie o ulgę 10% nie wymaga dołączenia do rozliczenia dodatkowej dokumentacji.

Odpis rodzicielski

Masz prawo odliczyć od podatku koszty poniesione na przedszkole, zajęcia pozalekcyjne lub opiekunkę do dziecka.  Do uwzględnienia tego odpisu konieczne jest pisemne zaświadczenie o poniesionych kosztach oraz akt urodzenia dziecka. Zaświadczenie musi zawierać: dane dziecka, dane płatnika (musi nim być osoba, która chce uwzględnić w swoim rozliczeniu odpis rodzicielski), informacja o poniesionym koszcie. Odpis rodzicielski dotyczy dzieci, które mieszkają poza granicami Norwegii. Odpis za dziecko mieszkające w Norwegii powinien zostać zamieszczony na skattemeldingu automatycznie. 

Odsetki od kredytu w Polsce

Osoba, która osiągnęła rezydencję podatkową w Norwegii i posiada kredyt hipoteczny w Polsce (lub innym kraju EOG), ma prawo do odliczenia odsetek od kredytu zapłaconych w 2017 r.

Aby to zrobić, potrzebne jest zaświadczenie z banku o opłaconych odsetkach w roku 2017. Dokument ten musi zawierać dane płatnika – musi być nim osoba, która chce uwzględnić odsetki od kredytu w swoim rozliczeniu. 

Jeżeli już wiesz, w jakim statusie chciałbyś się w tym roku rozliczyć, to nie czekaj dłużej i zacznij kompletować potrzebne dokumenty. 


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/Andrey Popov/royalty free
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


anetawloska72

06-03-2018 08:46

Jaki mam status jeśli pracowałam od stycznia do maja 2017 r i nie mieszkam w Norwegii . nikt nie wystawił mi żadnych dokumentów a jestem w PL i nie mam zamiaru wyjeżdżać znowu.

szymon75wlkp

28-02-2018 21:46

bojfraoszlo napisał:
..ano oszukasz Urzad Skarbowy
...to tak w skrócie

Mylisz się. Nikogo nie oszukam, bo fakt, że mieszkam w tym miejscu jest niezaprzeczalny. Niedopelnienie a oszukanie to dwie różne rzeczy. Ale dzięki za odpowiedź i zaangażowanie

boj fra oszlo

27-02-2018 19:36

..lub inaczej
...to tak jak byś jeżdził bez prawa jazdy
...jak myslisz co sie wydarzy podczas kontroli policji???

boj fra oszlo

27-02-2018 19:34

..ano oszukasz Urzad Skarbowy
...to tak w skrócie

szymon75wlkp

27-02-2018 19:13

bojfraoszlo napisał:
szymon75wlkp napisał:
A co jeśli ma się wszystkie dokumenty na pednlera, ale nie ma się potwierdzenia wynajmu mieszkania, bo mieszka się za free u pracodawcy?
..ty to agent jestes taki ,,007 chłodż się..
...popros pracodawce o wystawienie kwitu ,że mieszkasz u niego
...wraz z załączonym ksero jego dowodu osobistego
...i to złóż w Urzędzie podatkowym
...jest to równoznaczne z umowa najmu
...ani tu ani tam nie ma obowiazku płacenia czynszu
...ale jest obowiązek meldunkowy

A co jeśli podam tylko adres zamieszkania, bez potwierdzenia od niego?

bonom

26-02-2018 22:41

czy można rozliczyć sie jako pendler nie mając wspólnego zameldowania tylko wspólne zamieszkanie (mieszkam z żoną razem od siedmiu lat, ale z pewnych wzgledow mam inne zameldowanie)

boj fra oszlo

26-02-2018 20:46

szymon75wlkp napisał:
A co jeśli ma się wszystkie dokumenty na pednlera, ale nie ma się potwierdzenia wynajmu mieszkania, bo mieszka się za free u pracodawcy?


..ty to agent jestes taki ,,007 chłodż się..
...popros pracodawce o wystawienie kwitu ,że mieszkasz u niego
...wraz z załączonym ksero jego dowodu osobistego
...i to złóż w Urzędzie podatkowym
...jest to równoznaczne z umowa najmu
...ani tu ani tam nie ma obowiazku płacenia czynszu
...ale jest obowiązek meldunkowy

szymon75wlkp

26-02-2018 19:34

A co jeśli ma się wszystkie dokumenty na pednlera, ale nie ma się potwierdzenia wynajmu mieszkania, bo mieszka się za free u pracodawcy?

John Coffe

25-02-2018 21:00

Napisaliscie o tym, ze to ostatni rok rozliczen z druga klasa. Badzcie profesjonalni i napiszcie takze, ze to ostatnie( 2018,2019) dwa lata pendlera. Pozniej juz bedzie on tylko dla nowoprzybylych przez okres maksymalnie dwoch lat.

Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl