Podatki w Norwegii

Zamierzasz wyprowadzić się z Norwegii? Sprawdź, jakich formalności musisz dopilnować

info@multinor.no

27 lipca 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
4
Zamierzasz wyprowadzić się z Norwegii? Sprawdź, jakich formalności musisz dopilnować

Dowiedz się, jakich formalności należy dopełnić przed wyprowadzką z Norwegii. Fot. fotolia - royalty free

Pracownicy z innych krajów przebywający w Norwegii coraz częściej decydują się na wyjazd za granicę. W zeszłym roku kraj fiordów opuściło ok. 3,5 tys. Polaków, co stanowi prawie połowę tych, którzy do niego przyjechali. Jakie sprawy urzędowe wiążą się z wyprowadzką z Norwegii i dlaczego warto je załatwić?

Korespondencja urzędowa

Zgłoszenie zmiany adresu korespondencyjnego (nie tylko w przypadku wyjazdu za granicę) to bardzo istotna kwestia ze względu na fakt, że wszystkie norweskie urzędy wysyłają właśnie na ten zarejestrowany w Folkeregister dokumenty, takie jak: wstępne rozliczenie podatkowe (Selvangivelse), roczny wynik rozliczenia podatkowego (Skatteoppgjør), kody PIN do systemu Altinn/MinID, czy też roczne zwroty z podatku przekazywane w formie czeku. Aby uniknąć wysyłki na nieaktualny adres, należy skontaktować się ze Skatteetaten, czyli norweskim Urzędem Podatkowym, w celu aktualizacji danych.

Do kraju nordyckiego

Jeśli celem twojej emigracji jest jeden z krajów nordyckich, a więc Szwecja, Finlandia, Islandia czy też Dania (włączając jej terytoria autonomiczne: Wyspy Owcze i Grenlandię), zawiadomienie o migracji musi być złożone w tym kraju, do którego się udajesz. Kiedy tylko zostanie ono tam przyjęte i zaakceptowane, składający je zostaje automatycznie zarejestrowany w norweskim Folkeregister jako emigrant. Istotne jest to, że wyjazd za granicę trzeba zgłosić tylko wówczas, gdy pobyt przekroczy 6 miesięcy – jeśli będzie krótszy, nie ma takiej konieczności.

Do kraju innego niż nordycki

W przypadku gdy emigrujesz do kraju innego niż te wymienione powyżej, musisz dostarczyć zgłoszenie do Skatteetaten najwcześniej 14 dni przed terminem opuszczenia Norwegii. Wówczas urząd decyduje, czy zarejestrować cię jako emigranta. W czasie rozpatrywania twojego zawiadomienia, wysyła też list na nowy adres za granicą. Jeśli później ulegnie on zmianie, należy powiadomić o tym fakcie Skatteetaten, by mógł zaktualizować twoje dane.

Kwestia zasiłków

Jeśli podczas pobytu w Norwegii korzystałeś z jakichkolwiek świadczeń socjalnych wypłacanych przez NAV (np. rodzinny czy dla bezrobotnych), musisz skontaktować się również z tą instytucją. To konieczne, ponieważ każdy zasiłek jest obwarowany własnymi regułami, według których nie zawsze można otrzymywać wsparcie z NAV za granicą. Istotne jest także to, w jakim kraju zamierzasz przebywać, a zwłaszcza fakt, czy należy on do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

W przypadku gdy, w związku z wyprowadzką z Norwegii, stracisz prawo do jakiegokolwiek zasiłku, a nie poinformujesz NAV o swoim wyjeździe, zostaniesz pociągnięty do zwrotu bezprawnie otrzymanej sumy, a nawet odpowiedzialności karnej, o ile będzie to uzasadnione. Przygotowując się więc do wyprowadzki, należy skrupulatnie dopilnować wszelkich spraw urzędowych w Norwegii, by opuściwszy ją, nie zmagać się z problemami, których łatwo można było uniknąć.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


PatrycjaB

19-11-2018 11:10

Dzien dobry, wyjechałam z Norwegi tydzień temu. I poinformowano mnie ze gdy będę już na miejscu to mam wysłać pocztą papiery o przeprowadzce do norwegi. Ale nie wiem gdzie i na jaki adres. Mieszkaliśmy w Farstad a najbliższym miastem było Molde. Można się dowiedzieć gdzie to mam wysłać?

MultiNOR Konsultant

16-05-2018 09:24

Jeżeli nadal otrzymuje Pan skattemeldingi mimo pobytu w Polsce, to znaczy, że albo firma nie została zamknięta i nadal jest Pan uznawany za podatnika w Norwegii albo nie wymeldował się Pan z Norwegii. W przypadku gdy na skattemeldingu dochód i zaliczka wynoszą 0 kr i nie ma na nim informacji o Pana firmie, to najprawdopodobniej otrzymuje Pan skattemeldingi z powodu niewymeldowania się z kraju.

budrys82 .

15-05-2018 20:10

nieźle sie obudziles !!!śmieszne naprawdę!!!

Jan Mały

15-05-2018 13:11

Dzień dobry, wyjechałem z Norwegii do Polski (wróciłem na stałe) jakieś 3 lata temu. Prowadziłem jednoosobową firmę. Firma księgowa, która mnie rozliczała twierdzi, że dopełniła wszelkich formalności związanych z moim wymeldowaniem. A wciąż dostaje ze Skateteten co roku rozliczeni podatkowe. Chcę obecnie jeszcze raz wysłać formularze dotyczące wymeldowania. Czy to wystarczy? 3 lata mieszkam w Polsce, a norweskie urzędy traktują mnie jakbym był na miejscu. Nie zamierzam już tam wracać! Co robić?

Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl