Podatki w Norwegii

Z jakich ulg podatkowych za ubiegły rok skorzystają Polacy w Norwegii?

info@multinor.no

03 kwietnia 2016 07:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Z jakich ulg podatkowych za ubiegły rok skorzystają Polacy w Norwegii?

Opisujemy ulgi, z których najczęściej korzystają Polacy pracujący w Norwegii. fotolia.com - royalty free

Rozpoczął się sezon rozliczeń podatkowych w Norwegii. Polacy, którzy pracują w kraju fiordów, co roku korzystają ze specjalnych odpisów gwarantujących wysokie rezultaty podatkowe. Opisaliśmy te najczęściej wykorzystywane przez naszych rodaków.
Oczekiwanie na wstępne na rozliczenie podatkowe dobiegło końca. Już od czwartku można się rozliczyć z podatku w Norwegii. Radzimy od razu poświęcić swój czas na przygotowanie zeznania – im wcześniej zaczniemy, tym korzystniej dla nas. Warto również wiedzieć, z jakich ulg podatkowych mogą korzystać Polacy, którzy pracowali w 2015 roku w Norwegii. Oto najpopularniejsze z nich.

Dla podróżujących do Polski

Wielu Polaków pracujących w Norwegii może skorzystać ze statusu pendler. Dzięki niemu możliwe jest odliczenie od podatku poniesionych kosztów na wyżywienie, zakwaterowanie oraz podróże między Polską a Norwegią. Status pendler przysługuje osobom, które minimum 3 razy w roku 2015 odwiedziły swojego współmałżonka i/lub dzieci w Polsce. Osoby samotne mogą również skorzystać z tego statusu, jeśli co najmniej raz na 3 tygodnie podróżowały do swojego mieszkania w Polsce (niezależnie czy wynajmowanego, czy własnościowego). Status pendler to najpopularniejsza forma rozliczenia wśród Polaków, która daje bardzo często rezultaty podatkowe na poziomie zwrotu 20-40 tys. koron. Rekordziści otrzymują zwroty rzędu 60-80 tys. koron. Osoby rozliczające się w tym statusie pamiętają co roku o zbieraniu potwierdzeń podróży, przelewów za mieszkanie w Norwegii i dokumentów z Polski, które trzeba przedłożyć w norweskiej skarbówce.

Dla posiadających współmałżonka o niskich dochodach

Część podatników pochodzących z Polski może starać się o przyznanie drugiej klasy podatkowej. Dzięki niej wysokość kwoty podlegającej opodatkowaniu zostanie obniżona. Mają do niej prawo podatnicy, których współmałżonek w roku 2015 nie pracował lub osiągnął dochód brutto nieprzekraczający 44 751 NOK. Druga klasa podatkowa może być łączona z innymi ulgami podatkowymi, na ogół występuje w połączeniu z odpisami opisanego wyżej statusu pendlera. Warto pamiętać o tym, że jeśli współmałżonek mieszkał w Polsce, do rozliczenia będzie potrzebne zaświadczenie o dochodach z Polski wydawane przez polski urząd skarbowy, a także akt małżeństwa i zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu.

Dla tych, którzy w Norwegii pracują od niedawna

Jeśli rok 2014 lub 2015 był pierwszym rokiem pracy w Norwegii, istnieje możliwość uwzględnienia w rozliczeniu standardowego odpisu dla pracownika zagranicznego, czyli zniżki 10 proc. Jest to popularna forma rozliczenia wykorzystywana przez osoby samotne, które nie spełniają warunków na odpisy dla tzw. samotnego pendlera. Polega ona na odliczeniu od podstawy opodatkowania ulgi o wartości 10 proc. rocznego dochodu brutto, jednak nie więcej niż 40 tys. koron. Należy pamiętać o tym, że zniżka 10 proc. jest opłacalna w przypadku, gdy pokrywało się koszty życia w Norwegii (zakwaterowanie, wyżywienie itd.) z własnej kieszeni.

Co zmieniło się w tegoroczych rozliczeniach?

Jeśli w selvangivelse, czyli deklaracji podatkowej,  znajdują się nieprawidłowe dane dotyczące zaraportowanego dochodu, podatnik powinien nanieść w zeznaniu podatkowym poprawki. Zmiany powinny być potwierdzone odpowiednią dokumentacją, w przypadku potwierdzenia dochodu lub zaliczki na poczet podatku wystarczy roczne zestawienie wydane przez pracodawcę. W roku 2015 doszło do ważnej zmiany związanej z formą dokumentacji wystawianej przez pracodawców. Zrezygnowano z wykorzystywanego od lat modelu wykazu dochodów, czyli lønns- og trekkoppgave. Tegoroczne zestawienia, które pracodawcy powinni do 1 lutego 2016 przedstawić swoim pracownikom, mogą mieć różne formy. 

W każdym roku podatkowym Skatteetaten wprowadza zmiany w stawkach wielu odpisów, które mogą przysługiwać norweskim podatnikom. Wzrosły dzienne stawki kosztów wyżywienia, które mogą odliczyć od podatku osoby rozliczające się w statusie pendler. Niestety zmieniła się również minimalna kwota wydatków na podróże, którą należy przekroczyć, aby móc odliczyć wydatki na dojazdy do pracy lub przejazdy między Polską a Norwegią. W roku podatkowym 2014 stanowiła ona 15 000 NOK, w przypadku rozliczenia za rok 2015, jest to już 16 000 NOK. W rozliczeniu podatkowym za rok 2015 rodzice, którzy starają się o odpis rodzicielski, mogą odliczyć wydatki na publiczne przedszkole. Wcześniej z tym odpisem wiązały się koszty na prywatne placówki.

Jaki jest termin rozliczenia się z podatku?

Podstawowym terminem złożenia zeznania podatkowego za rok 2015 jest koniec kwietnia 2016. Chociaż dla niektórych miesiąc to wystarczająco dużo czasu, warto już dziś przygotować się do rozliczenia się z podatku. Wprowadzanie zmian w zeznaniu podatkowym powinno być zawsze potwierdzone odpowiednią dokumentacją. W przypadku rozliczających się w Norwegii Polaków, często będą wymagane zaświadczenia z polskich instytucji, co może jeszcze bardziej przedłużyć przygotowanie zeznania. Z tego względu Skatteetaten dał podatnikom możliwość przedłużenia ostatecznej daty do końca maja, jednak ta opcja jest dostępna tylko dla osób rozliczających się elektronicznie. Aby przedłużyć termin złożenia zeznania, konieczne jest wysłanie elektronicznego wniosku przez system Altinn. Podatnicy posiadający selvangivelse w formie papierowej, muszą rozliczyć się do końca kwietnia.  

Nie warto zwlekać z dopełnieniem formalności związanych z rozliczeniem się z podatku w Norwegii. Im wcześniej zeznanie trafi do Skatteetaten, tym większe są szanse na otrzymanie wyniku rozliczenia już w czerwcu 2016 oraz szybkie otrzymanie przelewu ze zwrotem podatku.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Valdic Naj Dz

24-04-2016 09:47

Jaka jest wysokosc diety w stasusie pendler

Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl