Podatki w Norwegii

Ulgi podatkowe 2014 - jakich potwierdzeń podróży potrzebuję?

Udostępnij
na Facebooku
2
Ulgi podatkowe 2014 - jakich potwierdzeń podróży potrzebuję?


W związku z rozliczeniami podatkowymi wielu podatników potrzebować będzie dokumentów potwierdzających podróże między Nowegią i Polską. Poniżej zgromadziliśmy dla kilka wskazówek dotyczących pendlerów.


Dokumentacja podróży - pendler


Aby rozliczać się w statusie pendler musimy udokumentować podróże do domu rodzinnego. W tym celu zbieramy wszelkie bilety lotnicze, bilety od przewoźników oraz ewentualnie rachunki za benzynę, bramki, mosty i promy, jeśli podróżujemy samochodem. Mogą to być rezerwacje, karty pokładowe czy też faktury. Istotne jest, aby wymienione dokumenty zawierały elementy pozwalające na jednoznaczne określenie dla kogo i za co zostały wydane. Będą to m.in. imię i nazwisko, numer rejestracyjny pojazdu, numer rezerwacji, numer karty jaką dokonano płatności, data, miejscowość, cel podróży itp.

Koszt biletów lotniczych nie gra roli, gdyż tych konkretnych sum nie odlicza się od podatku, a wymieniona dokumentacja służy jedynie jako dowód wykonanych podróży. Przy kalkulacji znaczenie ma jedynie ilość pokonanych kilometrów w obie strony - dodajemy je i to na ich podstawie wyliczamy przysługujący odpis, mnożąc kilometry przez określoną stawkę. 

Rozlicz się z podatku
Jeśli podróżujemy samolotem lub promem, następnie zmieniając środek transportu, wystarczy sam bilet za przelot lub przeprawę promową. Nie trzeba wykazywać całości podróży aż do domu rodzinnego. Nie przydadzą się więc polskie bilety PKP, PKS itp. Jeśli cały dystans pokonaliśmy samochodem to trzeba będzie wykazać przejazd z większą dokładnością (np. rachunek ze stacji benzynowej w pobliżu swojej miejscowości).

Forma, w jakiej możemy potwierdzenia podróży dostaczyć do Skatteetaten, jest dwojaka. Dokumenty albo przesyłamy w formie elektronicznej posługując się systemem Altinn, lub drukujemy/kopiujemy, składając je następnie osobiście lub przesyłamy pocztą tradycyjną do urzędu. Warto pamiętać, że w większości przypadków wystarczające będzie zdjęcie posiadanych rezerwacji, kart pokładowych itp. zrobione telefonem.



Dokumentacja podróży w obrębie Norwegii


Możemy również odliczyć koszty codziennych dojazdów do pracy w obrębie samej Norwegii. Jednak w tym przypadku nie musimy dokumentować podróży, gdyż odpis ten również oblicza się według kilometrówki na podstawie dystansu między miejscem pracy i zamieszkania. Inaczej sprawy wyglądają w przypadku przejazdów przez płatne bramki.

Płatne bramki i promy


Istnieje możliwość rozliczenia według faktycznych kosztów podróży, ale dotyczy ona tylko korzystania z płatnych bramek i promów. Wydatki te na podstawie biletów zliczamy razem, a jeśli łączna wartość wyniesie ponad 3 300 NOK, to wszystkie poniesione koszty możemy uwzględnić przy okazji rozliczenia podatkowego. W przypadku płatnych bramek najwygodniej jest pobrać wykaz opłat z całego roku lub zbiorczą fakturę.

Takie wydatki odliczyć można zarówno od codziennych dojazdów do i z pracy, jak również podróży z Norwegii do domu rodzinnego w Polsce.

Rezerwacje na e-mailu


Większość dokonywanych dziś rezerwacji potwierdzanych jest e-mailem. Zanim przeszukasz całe mieszkanie w poszukiwaniu papierowych rachunków i dokumentów wykazujących podróże czy koszty zakwaterowania, sprawdź swoją skrzynkę pocztową. Niektóre skrzynki pocztowe mają podział na zakładki (np. gmail, o2) - jeśli nie możesz odnaleźć swojej rezerwacji w głównej skrzynce odbiorczej, upewnij się, że nie ma jej pod innymi etykietami (np. powiadomienia, oferty, itp.) i czy przypadkiem nie trafiły do katalogu spam.


Oblicz zwrot podatku z Norwegii Dzięki naszemu kalkulatorowi zajmie to dosłownie chwilę. Oblicz bezpłatnie swój zwrot podatku

zdjęcie: fotolia - royalty free
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


MultiNOR Konsultant

10-03-2015 11:10

Ubiegając się o odpis uwzględniamy pokonane kilometry między miejscem pracy a domem w Norwegii. Jedynym dodatkowym kosztem jaki możemy odliczyć są przeprawy promowe oraz bramki (bompenger), ale tylko pod warunkiem, że ich koszt przekroczył 3 300 NOK w ciągu roku. Flybuss czy bilety komunikacji miejskiej nie są brane pod uwagę.

Michał Tokarski

08-03-2015 23:43

To co trzeba zrobić żeby odliczyć codzienne dojazdy do pracy w Norwegi?czy np Flybussy też można odliczyć?

Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl