Podatki w Norwegii

Ulga 10 proc. – kiedy warto z niej skorzystać?

info@multinor.no

29 maja 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Ulga 10 proc. – kiedy warto z niej skorzystać?

Jakie kryteria należy spełnić, by ubiegać się o ulgę 10 proc.? Fot. fotolia - royalty free

Wielu Polaków, którzy pracują w Norwegii, ma prawo do ulgi 10 proc. Zanim uwzględnisz ją w rozliczeniu podatkowym za rok 2015, sprawdź, dla kogo będzie najbardziej opłacalna.
Pan Igor jest marynarzem, który od lat pływa pod norweską banderą. Kiedy tylko mógł, odwiedzał swoją żonę, która mieszka w Polsce. W ubiegłych latach korzystał z ulg przysługujących w ramach statusu pendler, ale dowiedział się, że przysługuje mu ulga 10 proc. – Nie jestem pewien, która opcja rozliczenia jest korzystniejsza. Z których ulg powinienem skorzystać, aby otrzymać większy odpis? – zastanawia się pan Igor.

Na czym polega ten rodzaj odpisu?

Ulga 10 proc., czyli odpis standardowy dla zagranicznego pracownika, polega na pomniejszeniu podstawy podlegającej opodatkowaniu o 10 proc. osiągniętego dochodu brutto, na który, oprócz wynagrodzenia, składają się również wszelkiego rodzaju świadczenia związane z życiem w Norwegii. Kwota odpisu nie może jednak przekraczać 40 000 NOK. Należy pamiętać, że ulga 10 proc. nie jest naliczana automatycznie i trzeba się o nią ubiegać każdorazowo.

Kto ma prawo do ulgi 10 proc.?

Ulga 10 proc. przysługuje wszystkim, dla których rok 2015 był pierwszym lub drugim rokiem pracy w Norwegii. O zniżkę mogą się również ubiegać osoby, których pobyt w Norwegii trwał krócej niż 183 dni w ciągu 12 miesięcy lub 270 dni w ciągu 36 miesięcy. Ponadto marynarze mają nieograniczone prawo uwzględnienia tego rodzaju odpisu w zeznaniu podatkowym.  

Z ulgi 10 proc. przeważnie skorzystają osoby, które same ponoszą wydatki na zakwaterowanie w Norwegii i którym nie przysługuje prawo do rozliczania się w statusie pendler. Ulga ta obliczana jest na podstawie rocznego dochodu brutto, a odpis nie może przekroczyć 40 000 koron. Zazwyczaj nie jest przypisywana automatycznie przez Skatteetaten, dlatego też należy samemu uwzględnić ją w zeznaniu podatkowym. Należy pamiętać, że jeśli obojgu małżonkom przysługuje w danym roku ulga 10 proc., oboje muszą mieć do niej prawo i z niej skorzystać albo zrezygnować. Nie ma możliwości, aby ubiegała się o nią tylko jedna osoba.

Ulga 10 proc. czy status pendler?

Osoby, które mają możliwość skorzystania z ulgi 10 proc. i statusu pendler zazwyczaj wybierają drugą opcję, gdyż najczęściej daje im ona możliwość uzyskania większych odpisów. Status pendler daje bowiem sposobność odliczenia od podatku kosztów podróży do Polski, wydatków ponoszonych na mieszkanie w Norwegii oraz kosztów wyżywienia, co dla większości podatników jest korzystniejsze niż odliczenie 10 proc. podatku (zwłaszcza, jeśli wydatki na mieszkanie ponosi pracodawca, co znacznie zmniejsza potencjalną kwotę odpisu przy korzystaniu z tej ulgi). Nie ma możliwości skorzystania z obu ulg jednocześnie, gdyż statusu pendler i ulgi 10 proc. nie można ze sobą łączyć.

Ulga 10 proc. a druga klasa podatkowa

Warto wiedzieć, że drugą klasę podatkową i ulgę 10 % można ze sobą łączyć. Druga kasa podatkowa przysługuje osobom, których współmałżonek nie osiągnął w roku 2015 dochodu przekraczającego 44 751 koron, czyli około 20 912 złotoch. Dodatkowym warunkiem jest staż małżeństwa – w przypadku rozliczenia podatkowego za rok 2015 związek małżeński musiał zostać zawarty najpóźniej w październiku 2014. Nie ma obowiązku, aby oboje małżonków mieszkało w Norwegii, ale istotne jest, aby w trakcie całego roku podatkowego byli zameldowani pod tym samym adresem.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl