Podatki w Norwegii

Ulga 10% – czym jest i komu przysługuje? Sprawdź, czy możesz się z nią rozliczyć

info@multinor.no

09 maja 2019 11:26

Udostępnij
na Facebooku

Ulga ta przysługuje podatnikom w ciągu pierwszych dwóch lat od uzyskania rezydencji podatkowej. fotolia.com/ royalty free

4 kwietnia rozpoczął się okres norweskich rozliczeń podatkowych. Dla osób, które nie mogą rozliczyć się w statusie pendler, korzystne może być rozliczenie z uwzględnieniem ulgi 10%. Poniżej wyjaśniamy, jakie warunki należy spełnić oraz jakie dokumenty przygotować, by skorzystać z tego odpisu.
Odpis standardfradrag, nazywany także ulgą 10%, to odpis pozwalający na zmniejszenie kwoty brutto ulegającej opodatkowaniu w danym okresie rozliczeniowym o 10% jej wartości. Maksymalna wartość, o jaką może zostać zmniejszona kwota dochodu, wynosi 40 000 NOK.

Kiedy można rozliczać się z ulgą 10%?

Ulga ta przysługuje podatnikom w ciągu pierwszych dwóch lat od uzyskania rezydencji podatkowej. Rezydencję uzyskuje się w wyniku pobytu trwającego co najmniej 183 dni w okresie 12 miesięcy lub 270 dni w okresie 36 miesięcy. To oznacza, że jeżeli rok 2018 był twoim pierwszym lub drugim rokiem pobytu w Norwegii, masz prawo do rozliczenia z ulgą 10%. Jeżeli przebywałeś w Norwegii sezonowo, np. 1-2 miesiące każdego roku, a łącznie mniej niż 270 dni w okresie 3 lat, również możesz rozliczać się z uwzględnieniem tego odpisu.
Reklama

Wyjątkiem od powyższej zasady są marynarze, którzy mogą uwzględniać ją w rozliczeniu co roku, niezależnie od rezydencji podatkowej.

Kiedy nie warto rozliczać się z ulgą 10%?

Należy pamiętać, że ulga 10% nie zawsze jest korzystna. Jeżeli pracodawca opłacał podatnikowi koszty utrzymania w Norwegii, takie jak koszty dojazdów do pracy, podróże lub zakwaterowanie, trzeba wliczyć je do dochodu brutto, co zwiększa podstawę opodatkowania. W praktyce ulga 10% opłaca się, jeśli osoba rozliczająca się sama ponosiła koszty zakwaterowania i podróży, ale z jakiegoś powodu nie przysługuje jej status pendler, na przykład jeśli pozostaje w związku nieformalnym lub nie jest w stanie udokumentować poniesionych kosztów.

Warto wiedzieć, że jeżeli oboje małżonków mieszka w Norwegii, mogą skorzystać z ulgi 10% tylko, jeżeli każde z nich spełnia warunki jej przyznania. Na przykład pan Piotr, pracujący w Norwegii stale od 5 lat, nie spełnia warunków ulgi 10%. Jego żona Anna nie może zatem uwzględnić tego odpisu, chociaż 2018 rok był jej pierwszym rokiem pobytu.

Ulga 10% czy pendler – co bardziej się opłaca?

W 2018 roku zmianom uległa kwestia wypłacania diet. Jeżeli pracownik miał w miejscu zakwaterowania dostęp do kuchni, nie należy mu się dieta. Oznacza to, że jeżeli podatnik rzadko podróżował do Polski i ponosił niewielkie koszty zakwaterowania, a spełnia warunki przyznania ulgi 10%, może być ona bardziej opłacalna niż rozliczenie w statusie pendler.

Jakie dokumenty należy przygotować?

  • roczne zestawienia za 2018 r. od wszystkich pracodawców, określające wysokość dochodów oraz wysokość pobranej zaliczki na podatek;
  • Årsoppgave fra NAV – zestawienie z NAV, dokumentujące pobrane zasiłki i świadczenia (jeśli były wypłacane);
  • kody MinID do logowania w systemie Altinn;
  • Skattemelding za 2018 r., czyli wstępne rozliczenie podatkowe wysyłane przez Skatteetaten (Norweski Urząd Podatkowy).
Pamiętaj, że jeżeli w ciągu ostatnich lat przysługiwało Ci rozliczenie z ulgą 10%, a nie uwzględniłeś jej w swoim rozliczeniu, możesz złożyć korektę podatkową i odzyskać nadpłacony podatek.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor. 
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Zwrot podatku
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl