Sprawdź, czy przysługuje ci rozliczenie w statusie pendler

17.05.2018.
Sprawdź, czy przysługuje ci rozliczenie w statusie pendler
Najkorzystniejszym oraz najczęściej wybieranym przez Polaków wariantem rozliczenia podatkowego jest status pendler. Może on zagwarantować zwroty sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy koron. Poniżej dowiesz się wszystkich najważniejszych informacji o tym statusie rozliczenia.

W jaki sposób działa status pendler?

Status pendler to rodzaj rozliczenia dla osób, które pracują w Norwegii i odpowiednio często podróżują do rodziny lub samodzielnego lokalu w Polsce. Zniżka ta umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania podstawowych kosztów utrzymania związanych z pobytem w Norwegii. Koszty te obejmują szereg wydatków, takich jak:
 • opłaty za mieszkanie,
 • wyżywienie,
 • koszty podróży między Norwegią a Polską (bilety promowe, lotnicze, opłaty za autostrady),
 • energię elektryczną,
 • transport między pracą a miejscem zamieszkania.

Rodzaje pendlerów

Status pendler dzieli się na:

 • familiependler (pendler do rodziny) – tutaj wymogiem jest przede wszystkim udokumentowanie przynajmniej 3 podróży do Polski w 2017 roku, 
 • enslig pendler (samotny pendler) – wymogiem w przypadku samotnego pendlera jest udokumentowanie podróży do Polski najrzadziej raz na trzy tygodnie.

Poniżej znajdują się szczegółowe informacje dotyczące statusu familiependler.

Najważniejsze przy statusie pendler jest odpowiednie udokumentowanie wszystkich poniesionych w 2017 roku kosztów utrzymania w Norwegii. Z powodu licznych wymogów niezbędna dokumentacja jest bardzo obszerna i szczegółowa. Przede wszystkim do wykonania swojego rozliczenia należy uzyskać:
 • zestawienie roczne od pracodawcy za poprzedni rok podatkowy, określające nie tylko wysokość zarobków, lecz także wysokość zaliczki pobranej z tytułu podatku dochodowego,
 • wstępne zeznanie podatkowe (norw. skattemelding) za rok 2017,
 • roczne rozliczenie z NAV-u (norw. årsoppgave fra NAV), zawierające informacje na temat wszystkich zasiłków pobieranych w 2017 roku,
 • kody PIN do systemu Altinn/MinID, niezbędne do złożenia zeznania podatkowego drogą elektroniczną.
Poza tym wymagane jest udokumentowanie, że spełnia się wszystkie wymogi konieczne do uzyskania statusu pendler oraz przedstawienie dokumentów potwierdzających wszystkie koszta utrzymania w Norwegii.
Wymogi oraz dodatkowe koszty utrzymania możliwe do odliczenia Wymagana dokumentacja
wymóg: wspólny adres zameldowania z rodziną w Polsce Aktualne zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu
- koniecznie wydane w 2018 roku; oryginał oraz tłumaczenie na język norweski lub angielski.
wymóg: posiadanie rodziny w Polsce - Akt małżeństwa,
- akt urodzenia dziecka do 18 roku życia (jeśli podróżujemy do pociechy w Polsce) oryginały oraz tłumaczenia na język norweski/angielski bądź wydane na druku unijnym.
wymóg: przynajmniej 3 podróże do Polski w 2017 roku Wszelkie dokumenty poświadczające podróże między Polską a Norwegią (jedna podróż to zawsze dwa kursy – w obie strony, do potwierdzeń wliczają się potwierdzenia rezerwacji, kopie biletów lotniczych i promowych, karty pokładowe). Poprawne potwierdzenie podróży zawiera: dane podróżującego, daty oraz trasę.
dodatkowe odpisy: wydatki na czynsz lub prąd w Norwegii Jeśli wydatki przekroczyły 10 000 koron:
- odcinki z pensji - jeśli koszty potrącał pracodawca z wynagrodzenia,
- potwierdzenia przelewów bankowych.

Jeśli wydatki nie przekroczyły 10 000 koron:
- umowa najmu mieszkania w Norwegii,
- pisemne poświadczenie kosztów od najmującego lub pracodawcy.
dodatkowe odpisy: koszty wyżywienia w Norwegii Nie ma potrzeby załączania konkretnej dokumentacji, wysokość odpisu ustalana jest na podstawie ilości dni pobytu w Norwegii oraz stawki diety za 1 dzień ustalanej przez norweski urząd skarbowy.
Reklama
Przy krótszych okresach pobytu zmniejsza się liczba wymaganych podróży. W ten sposób, jeśli ktoś przebywał w Norwegii do 8 miesięcy, to musi udokumentować 2 podróże, a jeśli do 4 miesiący, to 1 podróż wystarczy.

Pamiętaj: należy załączyć wszelkie potwierdzenia podróży, nawet jeśli opłacał je pracodawca, ponieważ jest to wymóg otrzymania statusu pendler!

Status pendler jest również niezwykle korzystny ze względu na to, że można go łączyć z innymi rodzajami ulg podatkowych. Najczęstsze odpisy, z którymi łączy się pendler to: Opcją dedykowaną dla osób, którym nie przysługuje status pendler (nie podróżowały, nie mają mieszkania lub rodziny w Polsce) jest tak zwana zniżka 10%.
Warto rozliczyć się w statusie pendler do rodziny, ponieważ skutkuje to większym zwrotem z podatku lub mniejszą dopłatą.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor. 
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Zmieniony ( 12.09.2018. )
 
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]

Wypełnij formularz w celu rozliczenia podatku w Norwegii
ZAZNACZ WSZYSTKIE
Zapoznałem się z treścią i akceptuję treść Regulaminu [pełna treść]
Wyrażam zgodę na kontakt telefoniczny, SMS oraz e-mailowy w celu promocji usług MultiNOR oraz jego partnerów związanych w szczególności z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Wyrażam zgodę na otrzymywanie e-mailem informacji handlowych dotyczących świadczenia usług doradczych związanych z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
Rozlicz się
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:
MojaNorwegia.pl