Podatki w Norwegii

Skatteetaten zaczął publikować wyniki rozliczeń podatkowych

Katarzyna Kabat / info@multinor.no

19 czerwca 2015 10:07

Udostępnij
na Facebooku
1
Skatteetaten zaczął publikować wyniki rozliczeń podatkowych


Część z norweskich podatników może już znaleźć wynik rozliczenia podatkowego w systemie Altinn. Wiadomo już czy otrzymamy zwrot, czy też musimy dopłacić urzędowi. Warto dokładnie sprawdzić dokument z urzędu skarbowego, gdyż od nieprawidłowego wyniku można i warto się odwołać.


Często zdarza się, że urzędy podejmują decyzje, z którymi możemy się nie zgadzać. Wówczas rozwiązaniem może być odwołanie się od tych decyzji. Dokument skatteoppgjør 2014, informujący o wielkości zwrotu lub dopłaty można już sprawdzić w systemie Altinn. Urząd informuje o gotowym rozliczeniu elektronicznie. Jeżeli nie posiadasz dostępu do systemu Altinn, swój wynik rozliczenia podatkowego czyli skatteoppgjør dostaniesz pocztą. Wysyłka papierowych wyników rozliczeń podatkowych zaczyna się 22 czerwca. Pierwsza pula zwrotów zostanie wypłacona 24 czerwca. Kolejnym terminem jest 5 sierpnia aż do 14 października.


Dlaczego warto sprawdzić czy urząd na pewno rozliczył Cię poprawnie?


Urząd skarbowy nie jest nieomylny i wynik Twojego rozliczenia podatkowego nie musi się zgadzać z tym co tak naprawdę Ci przysługuje. Należy pamiętać o tym, żeby sprawdzić swoje rozliczenie. Czy zostały ujęte wszystkie odpisy oraz czy zostałeś rozliczony w przysługującej Ci klasie podatkowej.

Jeżeli  uważasz, że Twój zwrot podatku powinien być inny niż ten przyznany przez urząd - odwołaj się!

Kto może się odwołać?


Odwołać może się każdy komu przysługują odpisy, które nie zostały uwzględnione w rozliczeniu. Jeżeli pracujesz w Norwegii posiadasz w Polsce rodzinę lub samodzielny lokal, dokąd podróżujesz z określoną częstotliwością, możesz rozliczać się w ramach statusu pendler. Dzięki niemu możesz uzyskać zwrot kosztów m.in. za wyżywienie, podróże, mieszkanie czy dojazd do pracy.

Jeśli Twój współmałżonek nie przekroczył określonej kwoty przychodów lub nie osiągnął żadnych dochodów możesz rozliczać się w ramach drugiej klasy podatkowej.

W sytuacji, gdy pracujesz w Norwegii nie dłużej niż drugi rok, nie przysługuje Ci status pendler, ale pokrywałeś samodzielnie koszty zakwaterowania, wyżywienia i podróży do Polski, możesz skorzystać z ulgi 10%.

Mail od skatteetaten
Sprawdźcie, czy w Waszych skrzynkach mailowych pojawiła się wiadomość od skatteetaten.

Odwołaj się od niezadowalającej decyzji urzędu!


Jeżeli uważasz, że Twój wynik rozliczenia podatkowego nie jest poprawny, istnieje możliwość odwołania się od decyzji urzędu. Odwołanie najlepiej złożyć w ciągu 6 tygodni od daty publikacji wyniku rozliczenia, gdyż wtedy urząd nie wymaga od podatnika składania dodatkowych wyjaśnień dotyczących powodów opóźnienia.

Datę wysłania można sprawdzić na górze w prawym rogu otrzymanego dokumentu - skatteoppgjør.  

Odwołanie musi zawierać informację o tym co i dlaczego jest błędne. Jeżeli uważasz, że przysługują Ci ulgi bądź odpisy, które nie zostały ujęte w rozliczeniu, należy rozpisać je w swoim odwołaniu. Trzeba też pamiętać, aby dołączyć niezbędne dokumenty. Dokumentacja potrzebna do odwołania zależy od tego co chcemy zmienić w rozliczeniu.

Można wysłać je elektronicznie przez system Altinn lub listownie do najbliższego urzędu skarbowego w Norwegii. Pamiętaj o tym, że odwołanie musi być dobrze uargumentowane. Urząd rozpatrzy Twoją prośbę o odwołanie i zdecyduje czy potrzebne jest naniesienie korekty i zwrot różnicy.

Uzyskaj większy zwrot


Warto sprawdzić swoje rozliczenie i ewentualnie odwołać się od niego w danym terminie. Pozwala to zarówno skorygować błędy urzędu skarbowego, jak i uzyskać wyższy zwrot podatku. Niedopatrzenia ze strony urzędu bądź złe rozliczenia powodują, że Twój wynik może być niższy niż ten, który faktycznie Ci się należy.
 
Uwaga: gdy wynik rozliczenia to dopłata podatku, należy najpierw uregulować wskazaną kwotę, nawet jeśli składamy odwołanie - w przeciwnym razie urząd naliczy nam odsetki. Po pomyślnym rozpatrzeniu wniosku urząd zwróci ewentualną różnicę.

Źródła: 1, 2, 3

zdjęcie: wikimedia.org - Ssu - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Jan .

19-06-2015 19:12

vanvidd napisał:
Wyzysk jak chuj w tej norwegii jebanej i pierdolonej kurwa!

Ze pozwole sobie posluzyc sie semantyka mojego Szanownego Przedmowcy...

To wypierdalaj stad w huj na wolnosc palcem robiony prostaku i nieudaczniku, s'il vous plait...

Pozostalych Panstwa najmocniej przepraszam za wulgarny jezyk, bedacy jednak jedynie srodkiem wyrazu artystycznego

Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl