Podatki w Norwegii

Rozliczyłeś się z podatku, ale nie jesteś zadowolony?

Udostępnij
na Facebooku
Rozliczyłeś się z podatku, ale nie jesteś zadowolony?


Do 30 maja wielu podatników ma jeszcze możliwość poprawienia swojego zeznania podatkowego za 2014 rok i skorzystania z licznych odpisów, dzięki którym można uzyskać wysokie kwoty zwrotu podatkowego. Co więcej, zmian w swoim zeznaniu mogą dokonać także podatnicy, którzy tylko zaakceptowali wstępne rozliczenie Skatteetaten lub nie podjęli żadnych kroków.


Na naszym portalu pojawia się jeszcze wiele pytań związanych z rozliczeniem podatku w Norwegii. Wybraliśmy dwa z nich i poprosiliśmy Borysa Borowskiego z MultiNOR, aby rozwiał wątpliwości naszych użytkowników.


Andrzej z Oslo napisał:


W kwietniu rozliczyłem się „na szybko", ponieważ nie miałem wówczas możliwości zebrania potrzebnych dokumentów do drugiej klasy podatkowej. Dopiero teraz udało mi się skompletować wszystkie zaświadczenia z Polski. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji? Czy mogę jeszcze poprawić wynik rozliczenia? Nie chciałbym, aby moje starania poszły na marne.

Borys Borowski z MultiNOR radzi:


Jeśli jesteś użytkownikiem elektronicznego systemu Altinn , masz jeszcze możliwość zmiany rozliczenia bez żadnych konsekwencji. Ostateczny termin składania lub poprawienia deklaracji podatkowych za 2014 rok to 31 maja. Dopiero po tym czasie system Altinn zostaje zablokowany. Jeśli posiadasz kody MinID/Altinn, możesz śmiało edytować swoje zeznanie podatkowe oraz załączyć do niego wymagane dokumenty. Kody można wciąż zamówić. Dostarczane są listem w ciągu 3-5 dni roboczych.

Warto upewnić się czy w Pana przypadku, oprócz drugiej klasie podatkowej, przysługuje Panu także prawo do odliczenia kosztów dojazdu do pracy oraz odsetek od kredytu. Polecam sprawdzić, czy spełnione są wymagane kryteria. Dzięki tym odpisom można zyskać wyższy zwrot.


Jarosław z Stavanger napisał:


Na początku kwietnia zleciłem rozliczenie podatkowe firmie zajmującej się podatkami w Norwegii. Odliczono mi koszty dojazdu do pracy i odsetki od kredytu w Polsce, według obliczeń mam dostać 5 000 koron zwrotu. Ostatnio przeczytałem na Waszym portalu, że 3 podróże w roku do rodziny w Polsce uprawniają do statusu pendler. Kilka razy leciałem do Polski i jeśli dobrze rozumiem to mogę rozliczyć się jako pendler? Czy można jeszcze coś z tym zrobić? Jeśli tak, to jakie dokumenty musiałbym zdobyć?

Borys Borowski z MultiNOR radzi:


Status pendler jest bardzo korzystną opcją podatkową, dlatego też warto z niej skorzystać. Aby mógł Pan rozliczyć się w ramach tego statusu, należy załączyć do poprawionej deklaracji podatkowej potwierdzenia podróży między Polską a Norwegią, zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu z rodziną oraz odpis aktu małżeństwa lub aktów urodzenia dzieci (z którymi poświadczony jest wspólny meldunek). Podróże najlepiej jest udokumentować biletami lotniczymi, promowymi lub kartami pokładowymi. Natomiast wspólne zameldowanie z rodziną potwierdza się zaświadczeniem z urzędu miasta/gminy, koszt wydania takiego dokumentu wynosi 17 złotych. Ważne jest, aby zaświadczenie potwierdzało zameldowanie przez cały okres, za który ubiegamy się o ulgę. Musi również zostać przetłumaczone na język norweski lub angielski. Dodatkowo jeśli pracodawca nie pokrywał kosztów Pańskiego zakwaterowania w Norwegii, może Pan odliczyć od podatku własne wydatki na mieszkanie, które było wynajmowane. Do skorygowanego rozliczenia należy załączyć dowody opłat, na przykład odcinki z pensji (jeśli czynsz był potrącany z wynagrodzenia) lub potwierdzenia przelewów na konto właściciela mieszkania. Trzeba również załączyć umowę najmu, która poświadczy, że wynajmowane lokum nie przekracza 30m² (na każdego kolejnego mieszkańca przysługuje kolejne 20m²). Polecam sprawdzić czy przysługuje Panu także druga klasa podatkowa. Jeśli dochód brutto współmałżonki w 2014 roku nie przekroczył 43 644 koron, czyli ok. 21 832 złotych, można połączyć drugą klasę podatkową ze statusem pendler. Wystarczy, załączyć zaświadczenie o zarobkach małżonki, wydawane przez odpowiedni urząd skarbowy. Od razu podkreślam, że nie może to być polski PIT, Skatteetaten nie akceptuje tego typu dokumentu. Zaświadczenie o dochodach brutto małżonki również należy przetłumaczyć na język norweski lub angielski.

Powyższe porady pokazują, jak wiele można jeszcze zrobić, że uzyskać wyższy zwrot podatku. Warto ubiegać się ulgi, które nam przysługują.


 
zdjęcie: fotolia - royalty free
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl