Rozlicz się w uldze 10% – masz na to ostatnią szansę Podatki w Norwegii
info@multinor.no 31 marca 2019
08:00

Rozlicz się w uldze 10% – masz na to ostatnią szansę

Skomentuj
korony fotolia.pl/royalty free
Wkrótce rozpocznie się sezon rozliczeń podatkowych za rok 2018. To ostatni sezon, w którym będziesz mógł rozliczyć się z uwzględnieniem ulgi 10%, ponieważ od 2019 roku została ona ograniczona.

Ulga 10% – komu przysługuje?

Standardfradrag 10%, czyli ulga 10% przysługuje zagranicznym pracownikom, którzy pracują w Norwegii. W teorii o ten odpis wnioskować można przez pierwsze dwa lata od momentu osiągnięcia rezydencji podatkowej w kraju fiordów. Rezydencję podatkową osiąga osoba, która przebywa w Norwegii 183 dni w ciągu roku lub przebywała w Norwegii 270 dni przez 3 kolejne lata. Rok, w którym osiągniesz rezydencję podatkową, jest pierwszym rokiem, za który możesz rozliczyć się z uwzględnieniem ulgi 10%.  

Przykład:
Pan Robert pracuje w Norwegii od 2016 roku. Rozpoczął pracę w listopadzie i przebywał w Norwegii 45 dni w 2016 roku. W kolejnym roku Pan Robert mieszkał w Norwegii 200 dni, a w 2018 roku 165 dni.  

Oznacza to, że Pan Robert osiągnął rezydencję podatkową w 2017 roku, więc ulgę 10% uwzględnić może w rozliczeniu za 2017 oraz za 2018 rok.  

Przykład:
Janek pracuje w Norwegii od 2012 roku. Każdego roku przyjeżdża do Norwegii na okres wakacyjny – pracuje cały lipiec i sierpień.  

Oznacza to, że spędza w Norwegii 62 dni rocznie od 2012 roku. Janek może zatem co roku rozliczać się z uwzględnieniem ulgi 10%, ponieważ nigdy nie osiągnął rezydencji podatkowej w Norwegii.  

Kolejną grupą, która prawo do ulgi 10% ma każdego roku, są zagraniczni marynarze oraz pracownicy off-shore. Podatnicy pracujący na morzu mogą każdego roku rozliczać się z uwzględnieniem ulgi 10%, bez względu na liczbę dni pobytu spędzonych w Norwegii, norweskim statku lub norweskich wodach.
Reklama

Ograniczenie prawa do ulgi 10%

Od 2019 roku prawo do ulgi 10% zostało ograniczone do zagranicznych pracowników pracujących na morzu (marynarze, pracownicy off-shore). Oznacza to, że nowo przybyły do Norwegii podatnik nie będzie mógł w przyszłym roku rozliczać się w uldze 10%.  

Skorzystaj z tej ulgi, póki jeszcze możesz

W sezonie podatkowym, który rozpocznie się już za kilka dni, będzie można jeszcze złożyć zeznanie podatkowe w statusie ulga 10%. Warto skorzystać z tej możliwości, zważywszy na to, że jest to ostatnia szansa. Dodatkowym atutem rozliczenia z tym odpisem jest fakt, że nie jest wymagana żadna dodatkowa dokumentacja potwierdzająca długość pobytu. Aby rozliczyć się w uldze 10%, potrzebujesz tylko:
– skattemeldingu 2018,
– zestawienia rocznego od wszystkich pracodawców,
– kodów MinID do logowania w systemie Altinn.

Maksymalny odpis, jaki możesz uwzględnić, wynosi 40 000 kr.

Kiedy ulga 10% się nie opłaca?

Ulga 10% opłacalna jest najbardziej, gdy podatnik samodzielnie ponosił koszty związane z pobytem w Norwegii (wyżywienie, zakwaterowanie, podróże, dojazdy do pracy). Jeżeli więc otrzymywałeś świadczenia od pracodawcy, których kwota przekroczyła 10% twojego dochodu brutto, to ulga 10% nie będzie dla ciebie opłacalna.  

Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Zwrot podatku
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl