Podatki w Norwegii

Praca sezonowa w Norwegii a rozliczenie podatkowe

info@multinor.no

15 maja 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Praca sezonowa w Norwegii a rozliczenie podatkowe

Jeżeli ktoś pracował sezonowo, może ubiegać się o korzystne odpisy podatkowe. fot. Fotolia - royalty free

Wielu pracowników sezonowych ma prawo, by uwzględnić w zeznaniu podatkowym korzystne odpisy. Jednym z najczęściej przysługujących tej grupie odliczeń jest tzw. ulga 10 proc.
– Od trzech lat, tylko podczas wakacji, pracuję sezonowo w Norwegii. Zastanawiam się, czy przysługują mi jakiekolwiek ulgi podatkowe – pisze Pani Adrianna, która studiuje w Warszawie. 

Wiele osób, które wyjeżdżają do Norwegii w ramach pracy sezonowej, może skorzystać z ulgi standardowej dla zagranicznych pracowników (norw. standardfradrag for utenlandske arbeidstaker), nazywaną inaczej ulgą 10 proc. Dziś wyjaśnimy, na czym polega ta ulga, a także – kto może się o nią ubiegać.

Na czym polega zastosowanie ulgi 10 proc.?

Ulga 10 proc. pozwala na pomniejszenie kwoty podlegającej opodatkowaniu o 10 proc. uzyskanego dochodu brutto. Dzięki temu można liczyć na korzystniejszy wynik rozliczenia. Maksymalna wysokość tego odpisu to aż 40 000 NOK. Należy pamiętać, że ulga 10 proc. nie jest automatycznie naliczana przez Skatteetaten. Dlatego, by z niej skorzystać, należy każdego roku ubiegać się o nią, rozliczając się z podatku. Warto poświęcić odrobinę uwagi na odpowiednie przygotowanie zeznania, aby zyskać wyższy zwrot.

Kto może skorzystać z ulgi 10 proc.?

Ulga standardowa przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze rezydencji podatkowej w Norwegii oraz tym, dla których dany rok podatkowy był pierwszym lub drugim rokiem pracy już jako rezydent podatkowy. Co to dokładnie oznacza? Norweską rezydencję podatkową zyskuje się, jeśli pobyt w Norwegii w trakcie 12 miesięcy przekroczył 183 dni lub 270 dni podczas 36 miesięcy. Odnieśmy się do sytuacji Pani Adrianny – skoro Pani Adrianna pracowała sezonowo w Norwegii, jej pobyt w tym kraju nie przekraczał 183 dni, każdego roku miała prawo do zniżki 10 proc. Jeśli przez następne lata również będzie przyjeżdżać do Norwegii wyłącznie w ramach pracy wakacyjnej, będzie mogła nadal korzystać z tego rodzaju odpisu. 

Przy ubieganiu się o ulgę standardową, na dochód brutto składa się nie tylko uzyskana pensja, ale także koszty związane z zakwaterowaniem, wyżywieniem czy dojazdami do pracy, które zostały opłacone przez pracodawcę. W efekcie zwiększa się kwota podlegająca opodatkowaniu, co może ostatecznie zmniejszyć wysokość samego odpisu. To oznacza, że ulga 10 proc. przeważnie najbardziej opłaca się osobom, które ponosiły koszty związane z pobytem w Norwegii na własną rękę, a nie zyskały prawa do innych opcji rozliczenia, np. statusu pendler, który pozwala odliczyć wydatki na zakwaterowanie, podróże oraz wyżywienie.

Czy zniżka 10 proc. niesie za sobą dodatkowe korzyści?

Ulgę standardową dla zagranicznych pracowników można połączyć z drugą klasą podatkową. Pozwala ona zmniejszyć kwotę podlegają opodatkowaniu i przysługuje podatnikom, których współmałżonek nie przekroczył w 2015 roku 44 751 NOK dochodu brutto. Uwzględnienie w zeznaniu podatkowym ulgi 10 proc. wraz z drugą klasą podatkową może okazać się bardzo korzystne. 

Korzystanie z ulgi 10 proc. oznacza jednak rezygnację z możliwości odpisania kosztów dojazdu do pracy w Norwegii czy też odpisu odsetek kredytowych. Wyklucza także zastosowanie odpisów przysługujących w ramach statusu pendler.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl