Podatki w Norwegii

Polacy, których współmałżonkowie mieszkają w Polsce, mogą rozliczać się w drugiej klasie podatkowej

info@multinor.no

18 maja 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Polacy, których współmałżonkowie mieszkają w Polsce, mogą rozliczać się w drugiej klasie podatkowej

Jakie kryteria należy spełnić, by ubiegać się o drugą klasę podatkową? Fot. Fotolia - royalty free

Osoby, które żyją w związku małżeńskim, mogą skorzystać z rozliczenia w drugiej klasie podatkowej. To bardzo korzystna forma, mogą się o nią ubiegać także Polacy, których współmałżonkowie mieszkają w Polsce.
– Dowiedziałem się, że małżeństwa mogą skorzystać w Norwegii z innej klasy podatkowej. To prawda? Jakie warunki muszę spełnić, żeby z niej skorzystać? Czy żona musiałaby mieszkać w Norwegii? – pyta pan Marcin, który od pół roku pracuje w Ålesund.

Jakie korzyści daje druga klasa podatkowa?

Dzięki rozliczeniu w drugiej klasie podatkowej uzyskamy wyższą kwotę wolną od podatku. Pozwala to osiągnąć korzystniejszy zwrot niż przy rozliczeniu w pierwszej klasie podatkowej. Dodatkowo drugą klasę podatkową można łączyć ze statusem pendler, który pozwala odliczyć koszty podróży, zakwaterowania i wyżywienia podczas pobytu w Norwegii. Jeśli nie przysługuje Ci status pendler, masz szansę skorzystać z ulgi 10 proc., którą można też połączyć z druga klasą podatkową. Dzięki niej zmniejszysz podstawę podlegającą opodatkowaniu o 10 proc. osiągniętego dochodu brutto.

Kto może rozliczyć się w drugiej klasie podatkowej?

Głównym założeniem drugiej klasy podatkowej jest zmniejszenie podlegającej opodatkowaniu podstawy dla osób, które utrzymują swoich współmałżonków. Zgodnie z norweskim prawem podatkowym nie ma obowiązku, aby obydwoje małżonków mieszkało i osiągało dochód w Norwegii. Dzięki temu wielu Polaków może skorzystać z tej metody rozliczenia się z fiskusem. Muszą jednak spełnić trzy warunki, aby przyznano im drugą klasę podatkową.

Zasady przyznawania drugiej klasy podatkowej

Aby móc ubiegać się o przyznanie drugiej klasy podatkowej, należy spełnić trzy warunki. Pierwszy związany jest z dochodem współmałżonka. Abyś mógł rozliczyć się z podatku w Norwegii z drugą klasą podatkową, Twój współmałżonek powinien osiągnąć dochód brutto, który nie przekroczył 44 751 NOK, co w przeliczeniu wynosi około 20 912 PLN. To oznacza, że jeśli Twój współmałżonek jest bezrobotny lub osiągnął bardzo niski dochód, może przysługiwać Ci druga klasa podatkowa.  

Kolejnym kryterium jest staż małżeństwa. Zawarcie związku małżeńskiego musiało nastąpić najpóźniej w październiku w roku poprzedzającym rok podatkowy, którego dotyczy rozliczenie. Posłużmy się tu przykładem: pan Marcin ożenił się w lutym 2015 roku. Biorąc pod uwagę datę ślubu, pan Marcin będzie mógł wnioskować o przyznanie drugiej klasy dopiero w zeznaniu podatkowym za rok 2016.  

Ostatni warunek to wspólny adres zameldowania w trakcie roku podatkowego, za który chcesz się rozliczać. Wnioskując o przyznanie drugiej klasy podatkowej, należy udowodnić, że wraz ze współmałżonkiem jesteście zameldowani pod tym samym adresem. Należy pamiętać też, że meldunek musi obejmować cały rok podatkowy 2015, nawet jeśli Twój pobyt w Norwegii w ramach pracy trwał krócej niż 12 miesięcy. Odpowiednie zaświadczenie wydaje Urzęd Miasta lub Urząd Gminy, pod który podlegasz.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl