Podstawowe dokumenty potrzebne do zwrotu podatku z Norwegii

07.04.2015.
Podstawowe dokumenty potrzebne do zwrotu podatku z Norwegii

Każdy pracownik w Norwegii staje się częścią systemu podatkowego w tym kraju. Wiąże się to z szeregiem niezbyt lubianych obowiązków, które mogą jednak zaowocować lubianym przez wszystkich, wysokim zwrotem podatku.


Jak się do tego zabrać?


Zaczynając przygodę z rozliczeniami podatkowymi w Norwegii, należy skompletować całą niezbędną dokumentację.

Podstawowe dokumenty


  • Lønns- og trekkoppgave (LTO). Jest to zestawienie dochodów i potrąceń za poprzedni rok podatkowy, wystawiane przez pracodawcę w styczniu lub na początku lutego. Osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych otrzymają LTO od urzędu Pracy i Opieki Socjalnej (NAV).
  • Selvangivelse / Tax Return. To wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe, które otrzymujemy od urzędu podatkowego. Wszelkie zmiany w tym dokumencie należy nanieść do 30 kwietnia. Jeśli rozliczamy się elektronicznie, możemy wypełnić formularz z prośbą o przedłużenie tego terminu do końca maja.
  • Kody PIN. Służą one do zalogowania się na portal Altinn, gdzie mamy dostęp do wielu dokumentów w formie elektronicznej. Najczęściej wybierany rodzaj kodów to MinID. Można również korzystać np. z kodów Altinn i bankID.
  • Årsoppgave fra NAV. Roczne zestawienie z NAV, wykaz ewentualnych zasiłków, jakie pobierane były w danym roku.

 

Oprócz informacji o swojej płacy, podajemy informacje odnośnie majątku, ewentualnie także te dotyczące partnera i/lub dzieci. Jeśli pracowałeś u kilku pracodawców, dokumentów tych będzie odpowiednio więcej.


Rozlicz się z podatku >>  

Status podatkowy


Potrzebne dokumenty zależeć będą głównie od tego jaki status podatkowy nam przysługuje, inaczej mówiąc - o jaki rodzaj ulg podatkowych możemy się ubiegać po uwzględnieniu sytuacji podatnika.

Jeśli Twój małżonek osiągnął niski dochód roczny lub nie miał go wcale (za 2014 rok próg ten wynosi 43 664 NOK, czyli około 21 832 PLN brutto), to możesz być rozliczany w drugiej klasie podatkowej. Potrzebne będzie zaświadczenie o dochodach współmałżonka, potwierdzenie wspólnego zameldowania i akt małżeństwa.

Chcąc uzyskać jak najkorzystniejsze odpisy od podatku, warto udokumentować wydatki związane z podróżami, zakwaterowaniem oraz wyżywieniem. Pracownikom regularnie podróżującym między Norwegią a domem rodzinnym w Polsce przysługuje bowiem korzystny status pendler. Należy jednak zachować rachunki potwierdzające poniesione koszty. Należą do nich rachunki za płatne odcinki dróg i bramki (norw. bompenger), potwierdzenia przelewów za czynsz mieszkaniowy, energię elektryczną oraz umowę najmu mieszkania. Zatrzymujemy także bilety lotnicze celem potwierdzenia podróży. Ubiegając się o status pendler i podróżując do dziecka, należy także przedstawić jego akt urodzenia. W przypadku podróży do małżonka złożyć należy akt małżeństwa i zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu.

Dla wielu korzystną opcją może być także ulga 10%. Przysługuje ona tym, którzy rozliczają się po pierwszym lub drugim roku pracy w Norwegii. To forma rozliczenia najbardziej opłacalna dla osób niekwalifikujących się do statusu pendler, lecz samodzielnie lub częściowo ponoszących koszty utrzymania podczas pobytu w tym kraju. Tu zasadniczo potrzebne są lønns- og trekkoppgave i selvangivelse.


Zobacz także na jakie rozliczenia mogą liczyć RYBACY i MARYNARZE


 
W zależności od sytuacji potrzebne może być okazanie mniej lub bardziej obszernej dokumentacji - ma na to wpływ wiele czynników. Pamiętaj, aby zachować opisane dokumenty, gdyż są one konieczne do obliczenia najkorzystniejszego zwrotu podatku. Przypominamy także, że do urzędu należy wysyłać tylko kopie dokumentów! Problem ten znika, kiedy rozliczamy się elektronicznie. Wówczas wszystkie dokumenty załączane są w postaci skanów.

 


Spodobał Ci się artykuł? Poleć znajomym


Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Zmieniony ( 10.04.2015. )
 
 
Przeczytaj następny artykuł:
Odlicz 10% podatku od dochodu – ulga standardowa
Odlicz 10% podatku od dochodu – ulga standardowa

Jeśli rok 2014 był Twoim pierwszym lub drugim rokiem pracy w Norwegii, radzimy sprawdzić czy masz prawo rozliczyć się w ramach ulgi standardowej (norw. standardfradrag), zwana też ulgą 10%.

ZAMKNIJ

Złóż korektę podatku z Norwegii za poprzednie lata.
Wypełnij formularz, a dowiesz się ile możesz zyskać.
Za który rok chciałbyś złożyć odwołanie od podatku?
Zapoznałem się z treścią i akceptuję treść Regulaminu.
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:
MojaNorwegia.pl