Podróżujesz do rodziny w Polsce? Sprawdź, jak przygotować potwierdzenia podróży do rozliczenia
06 grudnia 2017 08:00
na Facebooku

W przypadku lotów cena biletu nie jest konieczna, ponieważ i tak nie może zostać uwzględniona w rozliczeniu. fotolia.pl/Robert Wilson/royalty free
W ramach statusu pendler można ubiegać się o:
• odpis kosztów zakwaterowania w Norwegii,
• odpis kosztów wyżywienia w Norwegii (diety),
• odpis kosztów podróży do rodziny w Polsce.
Wokół statusu pendler krąży wiele mitów. Dokładne wytyczne urzędu nie pozostawiają jednak pola do domysłów. Głównym kryterium do przyznania statusu pendler są podróże. Konieczne jest odbycie przynajmniej 3 podróży w ciągu 12 miesięcy pobytu w Norwegii, aby ubiegać się o rozliczenie w statusie pendler. Wraz ze zmniejszeniem liczby miesięcy pobytu, wymagana jest mniejsza liczba podróży.
Liczba miesięcy pobytu | Min. liczba podróży |
---|---|
1-3 miesiące | 1 |
3-8 mięsięcye | 2 |
8-12 miesięcy | 3 |
Poprawne potwierdzenie podróży
Podstawowe informacje, jakie muszą znaleźć się na potwierdzeniu to:
– dane osoby podróżującej,
– trasa lotu/rejsu,
– data.
W przypadku biletów promowych konieczna jest także informacja o cenie biletu. W przeciwnym razie nie będzie możliwe odliczenie dodatkowych kosztów poniesionych na przejazd. W przypadku lotów cena biletu nie jest konieczna, ponieważ i tak nie może zostać uwzględniona w rozliczeniu.
Na potwierdzeniu podróży mogą znajdować się dane współpodróżujących. Najważniejsze jest to, aby wśród wymienionych znajdowało się nazwisko wnioskującego o odpis.
W rozliczeniu nie mogą zostać uwzględnione:
– potwierdzenia podróży z brakującymi danymi,
– nieczytelne potwierdzenia podróży,
– faktury.
Można uwzględnić podróże odbyte jedynie w roku podatkowym, którego dotyczy rozliczenie. Jeżeli podróżowałeś do Polski na Święta, ale wracałeś już w nowym roku, w odpisie uwzgędniony zostanie tylko pierwszy przejazd. Powrót do Norwegii może być wzięty pod uwagę przy rozliczeniu za kolejny rok.
Istnieje możliwość sparowania ostatniego i pierwszego przejazdu w danym roku. Jedynie osoby, które w poprzednim roku podatkowym przebywały w Norwegii, mogą skorzystać z takiego rozwiązania.
Do kogo można podróżować?
W jaki sposób obliczana jest wysokość odpisu?
Wysokość odpisu wyliczana jest za pomocą tzw. kilometrówki, obliczanej w roku 2017 zgodnie ze wzorem:
odległość A do B x liczba podróży x 1,56
gdzie:
A – miesjce zamieszkania w Norwegii
B – miejsce zamieszkania w Polsce
W przypadku pana Adama odległość między domem w Norwegii a domem w Polsce wynosi 1930 km w jedną stronę. W dwie strony odległość ta wynosi 3860 km.
3860 km x 4 x 1,56 = 24086,4 kr ~ 24086
Od tak obliczonej kilometrówki musimy odjąć tzw. wkład własny (egenandel), który każdego roku jest ustalany przez Skatteetaten. Jest to kwota, którą podróżujący musi przekroczyć, by otrzymać odpis za podróże. W roku 2016 egenandel wyniosło 22 000 koron. Odliczyć można jedynie nadwyżkę.
Wracając do naszego przykładu:
24086 – 22000 = 2086
Za podróże pan Adam odliczyć może więc 2086 koron.
Podróże na terenie Norwegii
Urząd nie wymaga dodatkowej dokumentacji. W przypadku kontroli sprawdzona zostanie jednak rzeczywista odległość między adresem zamieszkania w Norwegii a miejscem pracy.
Nie należy zwlekać z przygotowaniem udokumentowania podróży na ostatnią chwilę. Przeszukiwanie skrzynki odbiorczej w celu odnalezienia potwierdzeń podróży z całego roku może być czasochłonne, dlatego najlepiej na bieżąco gromadzić dokumenty w jednym miejscu.
Należy pamiętać, że potwierdzenia powinny być przedstawione w formie .pdf lub .jpg. Zdjęcia lub zrzuty ekranu to forma akceptowana przez urząd. Aby uniknąć nieprawidłowości, zadbaj o to, aby dokumentacja była czytelna i żeby zawierała wszystkie konieczne dane.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Moja Norwegia poleca





















08-12-2017 11:59
1
0
Zgłoś