Podróżujesz do rodziny w Polsce? Sprawdź, jak przygotować potwierdzenia podróży do rozliczenia

06.12.2017.
Podróżujesz do rodziny w Polsce? Sprawdź, jak przygotować potwierdzenia podróży do rozliczenia
Pendler to status, z którego korzysta wielu Polaków pracujących w Norwegii. Urząd stawia szereg wymogów, jakie należy spełnić, żeby móc skorzystać z dodatkowych ulg. Jednym z nich jest dokumentacja potwierdzająca prawo do odpisów. Dlatego dziś wyjaśniamy ten temat.
Reklama
Status pendler przysługuje osobom, które pracują i samodzielnie ponoszą koszty utrzymania w Norwegii oraz regularnie podróżują do rodziny w innym kraju. W ramach tego statusu przy rozliczeniu podatkowym można ubiegać się o dodatkowe odpisy, mające na celu rekompensatę za rozłąkę z rodziną i konieczność ponoszenia kosztów utrzymania w dwóch krajach.

W ramach statusu pendler można ubiegać się o:

• odpis kosztów zakwaterowania w Norwegii,
• odpis kosztów wyżywienia w Norwegii (diety),
• odpis kosztów podróży do rodziny w Polsce.

Powyższe odpisy pozwalają na osiagniecie bardzo wysokich zwrotów, dlatego status pendler cieszy się dużym zainteresowaniem. Jednocześnie urząd stawia szereg wymogów, jakie należy spełnić, żeby móc skorzystać z dodatkowych ulg, co znacznie ogranicza liczbę osób, które mogą rozliczyć się w tym statusie.  

Wokół statusu pendler krąży wiele mitów. Dokładne wytyczne urzędu nie pozostawiają jednak pola do domysłów. Głównym kryterium do przyznania statusu pendler są podróże. Konieczne jest odbycie przynajmniej 3 podróży w ciągu 12 miesięcy pobytu w Norwegii, aby ubiegać się o rozliczenie w statusie pendler. Wraz ze zmniejszeniem liczby miesięcy pobytu, wymagana jest mniejsza liczba podróży.
Liczba miesięcy pobytu Min. liczba podróży
1-3 miesiące 1
3-8 mięsięcye 2
8-12 miesięcy 3
Jako pełną podróż rozumiane są dwa przejazdy – z Norwegii do Polski oraz z Polski do Norwegii. Należy pamiątać, że krajem początkowym musi być Norwegia – to wynika z samej idei statusu pendler (osoba podróżująca do rodziny, która przebywa poza Norwegią).

Poprawne potwierdzenie podróży

Obecnie na rynku znajduje się wielu przewoźników, oznacza to wiele różnych potwierdzeń podróży możliwych do uzsykania.

Podstawowe informacje, jakie muszą znaleźć się na potwierdzeniu to:

– dane osoby podróżującej,
– trasa lotu/rejsu,
– data. 

W przypadku biletów promowych konieczna jest także informacja o cenie biletu. W przeciwnym razie nie będzie możliwe odliczenie dodatkowych kosztów poniesionych na przejazd. W przypadku lotów cena biletu nie jest konieczna, ponieważ i tak nie może zostać uwzględniona w rozliczeniu.

Na potwierdzeniu podróży mogą znajdować się dane współpodróżujących. Najważniejsze jest to, aby wśród wymienionych znajdowało się nazwisko wnioskującego o odpis.

W rozliczeniu nie mogą zostać uwzględnione:

– potwierdzenia podróży z brakującymi danymi,
– nieczytelne potwierdzenia podróży,
– faktury.

Dodatkowy odpis za koszt poniesiony na bilety promowe można uwzględnić, jeżeli opłaty za bilety przekroczyły 3300 kr.  

Można uwzględnić podróże odbyte jedynie w roku podatkowym, którego dotyczy rozliczenie. Jeżeli podróżowałeś do Polski na Święta, ale wracałeś już w nowym roku, w odpisie uwzgędniony zostanie tylko pierwszy przejazd. Powrót do Norwegii może być wzięty pod uwagę przy rozliczeniu za kolejny rok.

Istnieje możliwość sparowania ostatniego i pierwszego przejazdu w danym roku. Jedynie osoby, które w poprzednim roku podatkowym przebywały w Norwegii, mogą skorzystać z takiego rozwiązania.

Do kogo można podróżować?

Aby uzyskać prawo do opisów w ramach statusu pendler, należy udokumentować, że podróże odbywane do Polski rzeczywiście mają na celu spotkanie z rodziną. Poprzez rodzinę rozumiany jest małżonek lub dziecko do 22 roku życia. Warunkiem uznania podróży jest posiadanie wspólnego adresu zamieszkania z członkami rodziny. Pojawia się więc konieczność dołączenia dodatkowo aktu urodzenia dziecka lub aktu małżeństwa oraz zaświadczenia o wspólnym zameldowaniu z urzędu. Dokumenty powinny być przetłumaczone na język norweski lub angielski. Zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu musi być wystawione po zakończeniu roku podatkowego.

W jaki sposób obliczana jest wysokość odpisu?

Wysokość odpisu obliczymy na przykładzie pana Adama, który w roku 2016 odbył 4 podróże do rodziny w Polsce.

 Wysokość odpisu wyliczana jest za pomocą tzw. kilometrówki, obliczanej w roku 2017 zgodnie ze wzorem: 

odległość A do B x liczba podróży x 1,56 
gdzie:
A – miesjce zamieszkania w Norwegii
B – miejsce zamieszkania w Polsce 

W przypadku pana Adama odległość między domem w Norwegii a domem w Polsce wynosi 1930 km w jedną stronę. W dwie strony odległość ta wynosi 3860 km. 

3860 km x 4 x 1,56 = 24086,4 kr ~ 24086 

Od tak obliczonej kilometrówki musimy odjąć tzw. wkład własny (egenandel), który każdego roku jest ustalany przez Skatteetaten. Jest to kwota, którą podróżujący musi przekroczyć, by otrzymać odpis za podróże. W roku 2016 egenandel wyniosło 22 000 koron. Odliczyć można jedynie nadwyżkę.
Wracając do naszego przykładu:
24086 – 22000 = 2086 

Za podróże pan Adam odliczyć może więc 2086 koron.

Podróże na terenie Norwegii

Osoby, które dojeżdżały do pracy na własny koszt, mogą powiększyć odpis za podróże. Wysokość odpisu wyliczana jest na podstawie tej samej zasady, co w przypadku podróży do rodziny.

Urząd nie wymaga dodatkowej dokumentacji. W przypadku kontroli sprawdzona zostanie jednak rzeczywista odległość między adresem zamieszkania w Norwegii a miejscem pracy.

W rozliczeniu można uwzględnić również opłaty za przejazdy płatnymi drogami. Wysokość poniesionych opłat za bramki (bompenger) musi przekroczyć 3300 kr, aby urząd powiększył odpis za podróże. W przypadku osób, które podróżowały promem i jednocześnie ponosiły opłaty za płatne drogi, urząd weźmie pod uwagę łączny koszt poniesioy na bramki i bilety.  

Nie należy zwlekać z przygotowaniem udokumentowania podróży na ostatnią chwilę. Przeszukiwanie skrzynki odbiorczej w celu odnalezienia potwierdzeń podróży z całego roku może być czasochłonne, dlatego najlepiej na bieżąco gromadzić dokumenty w jednym miejscu.

Należy pamiętać, że potwierdzenia powinny być przedstawione w formie .pdf lub .jpg. Zdjęcia lub zrzuty ekranu to forma akceptowana przez urząd. Aby uniknąć nieprawidłowości, zadbaj o to, aby dokumentacja była czytelna i żeby zawierała wszystkie konieczne dane.


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
margeritka margeritka
margeritka margeritka 08-12-2017 11:59

A ile będzie to podróży w przypadku singla lub osoby niebędącej w małżeństwie? Okres pracy w No to 3 miesiace.

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Zmieniony ( 06.12.2017. )
 
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]

Złóż korektę podatku z Norwegii za poprzednie lata.
Wypełnij formularz, a dowiesz się ile możesz zyskać.
Za który rok chciałbyś złożyć odwołanie od podatku?
ZAZNACZ WSZYSTKIE
Zapoznałem się z treścią i akceptuję treść Regulaminu [pełna treść]
Wyrażam zgodę na kontakt telefoniczny, SMS oraz e-mailowy w celu promocji usług MultiNOR oraz jego partnerów związanych w szczególności z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Wyrażam zgodę na otrzymywanie e-mailem informacji handlowych dotyczących świadczenia usług doradczych związanych z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:
MojaNorwegia.pl