Podatki w Norwegii

Pierwsza wizyta w Skatteetaten, czyli jak uzyskać kartę podatkową

info@multinor.no

10 lipca 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Pierwsza wizyta w Skatteetaten, czyli jak uzyskać kartę podatkową

Wszelkie informacje można znaleźć w przewodniku urzędu podatkowego. Fot. Fotolia - royalty free

Dotychczas ci, którzy zamierzali rozpocząć pracę w Norwegii i zarejestrować się w norweskim Urzędzie Podatkowym, musieli dowiadywać się wszystkiego na własną rękę. Jednak dzięki ostatniej inicjatywie Skatteetaten sytuacja uległa znacznemu uproszczeniu. Prostsze będzie też uzyskanie karty podatkowej.

Działania Skatteetaten

Ostatnio pisaliśmy o najnowszym przedsięwzięciu norweskiego Urzędu Podatkowego – interaktywnym przewodniku dostępnym na stronie internetowej instytucji. Jego celem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się nieprawdziwych informacji wśród imigrantów zamierzajacych rozpocząć pracę w Norwegii, którzy zazwyczaj o ważnych urzędowych kwestiach dowiadują się od znajomych, kolegów z pracy czy pracodawców.

Wdrożenie

Zwalczanie oszustw na tle prawa podatkowego i zapewnianie podatnikom bezpieczeństwa to ważne obszary działania norweskiego Urzędu Podatkowego. Jednakże nie jest to jedyny powód, dla którego Skatteetaten stworzył swój przewodnik. Wielu imigrantów ma trudności z wdrożeniem w system podatkowy nierozłącznie związany z pracą zarobkową. Tym bardziej, że aby zostać zarejestrowanym i otrzymać kartę podatkową, muszą osobiście stawić się w biurze podatkowym z kompletem konkretnych dokumentów.

Norweski system podatkowy i karta podatkowa

Każda osoba, która uzyskuje dochód na terenie Norwegii, musi odprowadzać od niego podatek. Oczywistym jest fakt, że zapłacenie całej kwoty za jednym razem na koniec roku podatkowego byłoby bardzo uciążliwe lub nawet niemożliwe, dlatego podatek odprowadzany jest od każdej miesięcznej wypłaty. Za to odpowiada pracodawca, jednak aby mógł to wykonać, pracownik musi posiadać własną kartę podatkową (norw. skattekort) w Skatteetaten. Jest to bardzo istotne, ponieważ właśnie na niej znajdują się informacje o utraconych stawkach. Co więcej, jeśli pracownik nie posiada skattekort, wówczas pracodawca potrąca 50 proc. dochodu i odprowadza ją jako podatek do Skatteetaten. 

Zanim podejmiesz pracę

Imigranci, zanim uzyskają kartę podatkową, muszą stawić się w odpowiednim urzędzie, by zweryfikować tożsamość (norw. ID-kontroll) i otrzymać D-nummer (tymczasowy numer personalny). Po 6-miesięcznym pobycie w Norwegii otrzymuje się stały numer personalny (norw. personnummer) – wówczas można zarejestrować się jako użytkownik elektroniczny i mieć dostęp online do swojej karty podatkowej. Do tego momentu tę możliwość ma jedynie pracodawca, a sam podatnik otrzymuje informacje w formie papierowej drogą pocztową. Uzyskanie karty podatkowej jest bardzo istotną kwestią, a jednocześnie, dzięki ostatniej inicjatywie Skatteetaten, która ułatwia dotarcie do konkretnych informacji, dopilnowanie jej nie jest już skomplikowane.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl