Podatki w Norwegii

Otrzymałeś wynik rozliczenia podatkowego? Sprawdź, jak go rozszyfrować

info@multinor.no

26 listopada 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Otrzymałeś wynik rozliczenia podatkowego? Sprawdź, jak go rozszyfrować

Skatteoppgjøret to najważniejszy dokument – to z niego wynika, ile podatku zostanie zwrócone lub jaką kwotę należy dopłacić MN

Ostatnie wyniki rozliczenia podatkowego zostały przesłane 25 października. Okres rozliczeń za rok 2016 dobiegł więc końca. Samo rozszyfrowanie zawartych w wyniku informacji może jednak przysporzyć problemów. Poniżej podpowiadamy, na co szczególnie zwrócić uwagę.
Skatteoppgjør to wynik rozliczenia podatkowego przysyłany przez Skatteetaten. Przygotowany jest na podstawie wstępnego rozliczenia, czyli skattemelding (wcześniej selvangivelse).

Rozliczenie przebiega w kilku krokach: 
  • Przygotowanie przez urząd wstępnego wyniku rozliczenia podatkowego – Skattemelding.
  • Złożenie w systemie Altinn/przesłanie do urzędu uzupełnionego/poprawionego zeznania podatkowego.
  • Przesłanie przez Skatteetaten gotowego wyniku rozliczenia – Skatteoppgjør.
  • Ewentualna korekta rozliczenia.
Reklama

Wszystkie urzędowe pisma wysyłane są na zarejestrowany w Folkeregister adres. Jeżeli zmieniałeś adres zamieszania w Norwegii i nie zgłosiłeś zmiany do urzędu, list z rozliczeniem/zwrotem w formie czeku zostanie skierowany na stary adres.

Skatteoppgjøret to najważniejszy dokument – to z niego wynika, ile podatku zostanie zwrócone lub jaką kwotę należy dopłacić. Poniżej znajdują się objaśnienia najistotniejszych elementów wyniku z krótkim opisem pozwalającym na zweryfikowanie poprawności swojego rozliczenia. Na pierwszej stronie rozliczenia znajdują się najważniejsze informacje: dane adresowe, wynik rozliczenia oraz informacja o przysługującej klasie podatkowej.
Pierwsza strona dokumentu.
Pierwsza strona dokumentu. MN
Norweski termin Tłumaczenie Objaśnienie
Skatteklasse Klasa podatkowa Pod tym punktem znajdują się informacje o przyznanej klasie podatkowej. Możliwe są dwie opcje:
Skatteklasse 1 - dotyczy większości rozliczeń, przyznawana przez urząd automatycznie,
Skatteklasse 2 - przysługuje osobom, których małżonek nie osiąga dochodu lub osiąga odpowiednio niski dochód (próg do uzyskania skatteklasse 2 w roku 2016: 45 870 NOK (ok. 21 540 PLN))
x/12 Miesiące pobytu W tym miejscu urząd umieszcza informację o tym, za ile miesięcy pobytu w Norwegii przyznano odpis kosztów uzyskania przychodu (minstefradrag). Osoby posiadające stały numer personalny automatycznie otrzymują odpis za cały rok pobytu. W przypadku pozostałych osób, urząd zwykle ustala liczbę miesięcy pobytu zgodnie z formułą: liczba dni pobytu dzielona przez 30 – wynik zaokrąglony w górę daje liczbę miesięcy pobytu.
Beregnet skatt Należny podatek Wartość ta pokazuje wysokość zaliczki na podatek, jaka powinna zostać potrącona w danym roku podatkowym. Kwota ta uzależniona jest m.in. od karty podatkowej zamówionej na dany rok.
Forskuddstrekk Zaliczka na podatek Wysokość zaliczki potrąconej na poczet podatku – istotne jest zweryfikowanie, czy kwota widniejąca na wyniku rozliczenia odpowiada kwocie z zestawień od pracodawcy. Zdarza się, że firmy błędnie raportują wysokość zaliczki na poczet podatku. Błąd może się również pojawić przy samym generowaniu zestawienia.
Til gode Zwrot podatku Jeśli na wyniku rozliczenia znajduje się sformułowanie til gode informacja, oznacza to, że wysokość należnego podatku jest niższa od kwoty, która została potrącona na poczet podatku i urząd dokona zwrotu wyliczonej nadwyżki.
Resteskatt Dopłata podatku Informacja o resteskatt oznacza, że wysokość należnego podatku jest wyższa od kwoty, która została potrącona na poczet podatku i konieczne będzie zapłacenie brakującej kwoty. W przypadku dopłaty wyższej niż 1000 NOK, urząd dzieli spłatę na dwie raty. Przesłane przez urząd faktury do zapłaty należy zapłacić w terminie, żeby uniknąć odsetek karnych.

Klasa podatkowa oraz liczba miesięcy pobytu to punkty, w których najczęściej zdarzają się błędy.

Trzecia strona skatteoppgjør zawiera dane o szczegółach rozliczenia – dodatkowych ulgach i odpisach.
Na 3 stronie znajdują się szczegółowe informacje o ulgach i odpisach.
Na 3 stronie znajdują się szczegółowe informacje o ulgach i odpisach. MN
Punkt Nazwa Objaśnienie
Personinntekt og alminnelig inntekt - dochód
2.1.1 Lønn, naturalytelser mv. Dochód - pod tym punktem znajdują się informacje o wysokości dochodu osiągniętego w danym roku podatkowym.
3.1.1 Renter av bankinnskudd mv. Odsetki - do dochodu wliczana jest także kwota uzyskana z oprocentowanego rachunku bankowego/lokaty
Fradrag - odpisy
3.2.1 Minstefradrag av egen inntekt Odpis kosztów uzyskania przychodu - wysokość tego odpisu uzależniona jest od miesięcy pobytu w Norwegii w danym roku podatkowym. Osobom posiadającym stały numer personalny urząd automatycznie przyznaje odpis za cały rok pobytu.
3.2.7 Merkostnader til kost og losji mv. Odpis przysługujący w ramach statusu pendler - pod tym punktem znajduje się kwota, jaka została odliczona z tytułu poniesionych kosztów za zakwaterowanie i wyżywienie w Norwegii
3.2.8 Netto reisekostnader Odpis przysługujący w ramach statusu pendler - pod tym punktem znajdują się kwota, jaka została odliczona z tytułu podróży do rodziny za granicą
3.3.2 Renter av gjeld i utlandet Odpis odsetek od kredytu za granicą - można odliczyć jedynie odsetki od kredytu hipotecznego. Odsetki od kredytu zaciągniętego w Norwegii zostaną automatycznie uwzględnione w rozliczeniu.
3.3.7 Standardfradrag Ulga 10% - odpis przysługujący przez pierwsze 2 lata pracy w Norwegii. Maksymalna wysokość odpisu wynosi 40 000 NOK.
3.2.10 Foreldrefradrag Odpis rodzicielski - odpis przysługujący osobom, które w danym roku podatkowym ponosiły koszty za przedszkole/zajęcia dodatkowe dziecka do lat 12. Maksymalna wysokość odpisu to 25 000 NOK. (urząd szczegółowo określa, jakie opłaty mogą zostać uwzględnione - więcej informacji w osobnym artykule

Co jeszcze może znaleźć się na wyniku?

Najważniejsze i najczęściej występujące punkty na skatteoppgjør zostały opisane powyżej. Rozliczenie podatkowe jest jednak kwestią bardzo indywidualną i w wyniku mogą pojawić się dodatkowe punkty. Jednym z takich nietypowych odpisów jest Finnmarkfradrag – odpis przysługujący osobom, które mieszkają w okręgu Finnmark i Nord-Troms. Ulga ta stanowi pewnego rodzaju rekompensatę dla mieszkańców dalekiej północy za niesprzyjające warunki klimatyczne. Odpis przyznawany jest automatycznie przez urząd podatkowy. W roku 2016 wysokość odpisu wyniosła 15 500 NOK. 

Kolejna nietypowa sytuacja, jaka może wystąpić to zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w Norwegii. Zdarza się tak, że polskie firmy oddelegowują pracowników do pracy za granicą, ale opłacają niezbędne składki w kraju prowadzenia firmy, czyli w Polsce. W  takiej sytuacji wartość potrąconych na ubezpieczenie składek w Norwegii zostaje zwrócona podatnikowi. 

Jeżeli urząd nie posiadał informacji o tym, że składki opłacane są poza granicami Norwegii, konieczne jest ubieganie się o korektę. Dokumentem uprawniającym do odliczenia trygdeavgift jest druk A1. 

Należy pamiętać, że to podatnik musi zadbać o poprawność swojego rozliczenia. W przypadku znalezienia błędów, konieczne jest poprawienie zeznania podatkowego. Od tego roku istnieje możliwość wprowadzania zmian w rozliczeniach za ostatni rok. Korekta podatkowa powinna zostać złożona dopiero w momencie, kiedy urząd przysłał pismo z informacją, że odpisy nie mogą zostać przyznane albo że urząd wymaga dodatkowych informacji, aby ocenić prawo do ich przyznania. W takiej sytuacji zwykle wymagane jest też pisemne wyjaśnienie sytuacji. Po otrzymaniu informacji o konieczności zapłaty zaległego podatku, należy dokonać płatności. Nawet jeżeli zostanie złożone odwołanie od wyniku rozliczenia, w pierwszej kolejności należy ustosunkować się do decyzji urzędu ze skatteoppgjør. Po rozpatrzeniu korekty urząd dokona wyrównania i zwróci podatnikowi ewentualną nadwyżkę. Niedotrzymanie terminu skutkuje odsetkami karnymi naliczanymi za każdy dzień zwłoki.


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl