Ostatnie dwa tygodnie dla rozliczających się papierowo – jak otrzymać zwrot podatku bez dostępu do Altinna

14.04.2019.
Ostatnie dwa tygodnie dla rozliczających się papierowo – jak otrzymać zwrot podatku bez dostępu do Altinna
Istnieją dwie możliwości rozliczenia się z podatku w Norwegii: w formie papierowej (poprzez odesłanie wypełnionego skattemeldingu do urzędu) lub elektronicznie za pomocą systemu Altinn.
Termin rejestracji nowych użytkowników systemu Altinn minął 1 marca 2019, dlatego, jeśli nie udało ci się zakwalifikować jako elektronicznie rozliczający się podatnik, pozostaje ci pierwsza możliwość, tj. rozliczenie papierowe.
Reklama
Kogo najczęściej dotyczy rozliczenie papierowe?
– Osób, które nie posiadają konta w systemie Altinn,
– Osób, które nie mają możliwości zalogowania się do swojego konta Altinn – nie posiadają aktualnych kodów MinID lub poprawnego hasła,
– Osób, które nie chcą rozliczać się elektronicznie,
– Spadkobierców pragnących rozliczyć się w imieniu podatnika.

Jak to działa?

Urząd rozpoczął wysyłkę wstępnych rozliczeń podatkowych 4 kwietnia. Podatnik, który nie ma dostępu do systemu Altinn, otrzyma wstępne rozliczenie podatkowe pocztą tradycyjną. Przesyłka zawiera skattemelding, czyli zestawienie zaraportowanych w trakcie poprzedniego roku podatkowego informacji o osiągniętym dochodzie, pobieranych zasiłkach, majątku i potrąconej z pensji zaliczce na poczet podatku. Przesyłka ta adresowana jest na zarejestrowany przez podatnika adres, który widnieje w Folkeregisteret – norweskim rejestrze ewidencji ludności.

Podatnik ma czas na wypełnienie oraz odesłanie skattemeldingu wraz z załącznikami do 30 kwietnia. Zeznania podatkowe wysłane po tej dacie nie będą uznawane przez urząd. Oznacza to, że zostały 2 tygodnie na skompletowanie dokumentacji potrzebnych do rozliczenia oraz wysłanie go do urzędu norweskiego. Pamiętaj, że rozliczając się papierowo, rezygnujesz z możliwości przedłużenia terminu składania zeznań podatkowych do 31 maja.

Jakie są korzyści z rozliczenia papierowego?

W rozliczeniu papierowym, tak samo jak w elektronicznym, uwzględnić można dodatkowe ulgi oraz odpisy. Podatnik rozliczający się w określonym statusie, np. w statusie pendler, może dodatkowo ubiegać się o odpisy, takie jak odpis rodzicielski lub odpis odsetek od kredytu hipotecznego w Polsce. Osoba, która nie ma prawa do statusu pendler, może ubiegać się o ulgę 10%, jeżeli spełnia wymogi. Oznacza to, że poza terminem złożenia zeznania podatkowego, oraz formą korespondencji z urzędem, rozliczenie papierowe niewiele różni się od elektronicznej rywalki.  


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Zwrot podatku
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Zmieniony ( 10.04.2019. )
 
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]

Złóż korektę podatku z Norwegii za poprzednie lata.
Wypełnij formularz, a dowiesz się ile możesz zyskać.
Za który rok chciałbyś złożyć odwołanie od podatku?
ZAZNACZ WSZYSTKIE
Zapoznałem się z treścią i akceptuję treść Regulaminu [pełna treść]
Wyrażam zgodę na kontakt telefoniczny, SMS oraz e-mailowy w celu promocji usług MultiNOR oraz jego partnerów związanych w szczególności z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Wyrażam zgodę na otrzymywanie e-mailem informacji handlowych dotyczących świadczenia usług doradczych związanych z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:
MojaNorwegia.pl