Ostatnie dni, by rozliczyć się w drugiej klasie podatkowej

15.05.2018.
Ostatnie dni, by rozliczyć się w drugiej klasie podatkowej
Jeszcze tylko do końca maja można po raz ostatni skorzystać z drugiej klasy podatkowej przy składaniu zeznania do Skatteetaten. Warto skorzystać, bo w przyszłorocznych rozliczeniach nie będzie już tej ulgi. To opcja dla podatników, których współmałżonek nie pracował lub osiągnął niski dochód w poprzednim roku.
Reklama

Z czym można ją łączyć?

Rozliczenie się w drugiej klasie podatkowej może nam przynieść duże korzyści i pozwala zmniejszyć kwotę podlegającą opodatkowaniu. Ulgę tę można łączyć ze wszystkimi innymi odpisami, które mogą nam przysługiwać. Najczęstszą opcją jest połączenie rozliczenia w drugiej klasie podatkowej ze statusem pendler. Drugą klasę podatkową można też rozliczyć razem z ulgą 10%. W przypadku gdy małżonkowie przebywają w Norwegii, i jedno, i drugie musi spełniać warunki do ulgi 10% i się w niej rozliczać.

Warunki, które należy spełnić:

– współmałżonek nie osiągnął dochodu lub miał dochód nieprzekraczający minimalnego progu w 2017 roku (46 640 NOK brutto, czyli około 21 296 PLN brutto),
– związek małżeński został zawarty najpóźniej w październiku 2016 roku,
– przez cały 2017 rok małżonkowie byli zameldowani pod jednym adresem.

Wymagane dokumenty

Poza zestawieniami rocznymi od pracodawców oraz skattemeldingiem, które są wymagane przy każdym rozliczeniu, musimy przygotować dodatkowe dokumenty:

akt małżeństwa (na druku unijnym lub z dołączonym tłumaczeniem na język norweski lub angielski),
– aktualne zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu z małżonkiem przez cały 2017 rok (zaświadczenie musi być wydane w 2018 roku i być przetłumaczone na język norweski lub angielski),
zaświadczenie o dochodach współmałżonka za 2017 rok, wydane przez urząd skarbowy (wraz z tłumaczeniem na język norweski lub angielski). W przypadku gdy współmałżonek także przebywał w Norwegii, wystarczy jego skattemelding.

Co zrobić, jeśli małżonek przebywa w Norwegii?

W drugiej klasie mogą rozliczać się małżeństwa, w których jeden małżonek pracuje w Norwegii, a drugi w Polsce, a także związki małżeńskie, gdzie obydwoje małżonków pracuje w Norwegii. W tym drugim przypadku odpis ten często jest naliczany przez norweski urząd automatycznie. 

W sytuacji, kiedy małżonek tylko przez część roku przebywał w Norwegii, druga klasa także może zostać automatycznie przyznana. Należy jednak złożyć dokumenty z Polski, które potwierdzają prawo do tej ulgi za okres, kiedy małżonek nie przebywał w kraju fiordów.

O czym należy pamiętać?

Jeśli przedłużyłeś termin składania dokumentów w systemie Altinn, to pamiętaj o ich złożeniu do 31 maja. Gdy chodzi o dokumenty niezbędne do rozliczenia w drugiej klasie podatkowej, należy upewnić się, że posiadamy ich oryginały oraz tłumaczenia. 2017 rok jest ostatnim rokiem, kiedy ulga ta jest uznawana – od przyszłego roku nie będzie możliwości rozliczenia się w drugiej klasie podatkowej. 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Zmieniony ( 12.09.2018. )
 
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]

Wypełnij formularz w celu rozliczenia podatku w Norwegii
ZAZNACZ WSZYSTKIE
Zapoznałem się z treścią i akceptuję treść Regulaminu [pełna treść]
Wyrażam zgodę na kontakt telefoniczny, SMS oraz e-mailowy w celu promocji usług MultiNOR oraz jego partnerów związanych w szczególności z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Wyrażam zgodę na otrzymywanie e-mailem informacji handlowych dotyczących świadczenia usług doradczych związanych z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
Rozlicz się
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:
MojaNorwegia.pl