Podatki w Norwegii

Nowa kwota dochodu minimalnego do uzyskania zasiłku

info@multinor.no

21 czerwca 2015 06:58

Udostępnij
na Facebooku
Nowa kwota dochodu minimalnego do uzyskania zasiłku


1 maja 2015 roku ustalona została nowa wysokość kwoty podstawowej systemu ubezpieczeń społecznych, czyli stawki G. Sprawdź jak wpływa to na Twoje sprawy urzędowe w Norwegii.


W maju każdego roku uaktualniana jest wysokość stawki G (norw. folketrygdens grunnbeløp). To bardzo ważna wiadomość dla osób starających się o świadczenia z norweskiego urzędu pracy lub rozliczających się z podatku w Norwegii.


Czym jest stawka G?


Stawka G jest kwotą podstawową, która służy do naliczania między innymi punktów emerytalnych, emerytur i rent od państwa norweskiego. W oparciu o wysokość stawki G określane są również kwoty niektórych świadczeń z NAV oraz dochód minimalny wymagany do otrzymania prawa do części zasiłków. Od 1 maja 2015 stawka G na rok 2015 wynosi 90 068 NOK.

Stawka G a zasiłek dla bezrobotnych


W przypadku gdy straciłeś pracę lub zostałeś skierowany na permittering w Norwegii, możesz starać się o zasiłek dla bezrobotnych (norw. dagpenger). Jednym z podstawowych warunków koniecznych do spełnienia dla zasiłku dla bezrobotnych jest osiągnięcie minimalnego dochodu brutto. Jego wysokość określana jest na dwa sposoby: urząd pracy bierze pod uwagę kwotę dochodu brutto osiągniętego w ubiegłym roku kalendarzowym albo sumę dochodu z ostatnich trzech lat. Kwota minimalnego dochodu wymaganego do zasiłku dla bezrobotnych zmienia się co roku, ponieważ związana jest z wysokością aktualnie obowiązującej stawki G.

Jeśli chcesz ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych w Norwegii, Twój dochód w 2014 roku powinien wynieść co najmniej 1,5 stawki G, czyli 135 102 NOK. Jeśli w roku 2014 Twój dochód brutto nie przekroczył tej sumy, możesz nadal mieć prawo do zasiłku dla bezrobotnych, jeśli w ciągu trzech ostatnich lat zarobiłeś łącznie kwotę odpowiadającą trzykrotności obecnie obowiązującej stawki G, mianowicie 270 204 NOK.

Zmiana wysokości stawki G może w określonych przypadkach mieć również wpływ na samą wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Ogólna zasada mówi, że maksymalna kwota podstawy do wyliczenia zasiłku nie może przekroczyć 6G. Jeśli po 1 maja 2015 składałeś wniosek o wznowienie pobierania dagpenger, podstawa do zasiłku zostanie obliczona jeszcze raz i w przypadku wysokiego dochodu brutto z 2014 roku, maksymalna kwota podstawy do zasiłku wzrośnie do 540 408 NOK.

Czy zmiana stawki G ma wpływ na rozliczenie podatkowe?


Zmieniana co roku wysokość stawki G może mieć wpływ na Twoje rozliczenie podatkowe. Aktualizacja kwoty podstawowej może mieć wpływ na Twoje zeznanie podatkowe, jeśli korzystasz z drugiej klasy podatkowej. Pozwala ona na odliczenie od podatku kwoty wyższej niż w pierwszej klasie podatkowej. Zgodnie z obowiązującym prawem podatkowym, maksymalny dochód współmałżonka nie może przekroczyć połowy średniej stawki G, która obecnie wynosi 89 502 NOK. To oznacza, że jeśli dochód brutto Twojego współmałżonka w roku 2015 nie przekroczy 44 751 NOK (czyli około 22 375 PLN), będziesz mógł skorzystać z drugiej klasy podatkowej.

UWAGA! Jeśli chcesz złożyć korektę podatkową za poprzednie lata i uwzględnić w niej nieprzyznaną drugą klasę podatkową, granica dochodu brutto współmałżonka zależna jest od stawki G obowiązującej w roku, którego dotyczy odwołanie od rozliczenia. Na przykład w przypadku korekty podatkowej za rok 2013 dochód brutto współmałżonka nie mógł przekroczyć 42 102 NOK, a podczas składnia odwołania za rok 2014 będzie to 43 664 NOK.


zdjęcie: fotolia - royalty free
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl