Podatki w Norwegii
Nie zdążyłeś się rozliczyć? Nadal możesz wysłać zeznanie podatkowe
info@multinor.no
02 maja 2019 09:55
Udostępnij
na Facebooku
na Facebooku

Nie każdemu przysługują odpisy i ulgi, ale mimo wszystko warto rozliczyć się z norweskim urzędem skarbowym. fotolia.com/ royalty free
Do końca kwietnia podatnicy zarejestrowani w systemie Altinn mogli przedłużyć termin złożenia zeznania podatkowego do 31 maja. Osobom rozliczającym się papierowo nie przysługiwała taka opcja, a swoje zeznanie musiały wysłać do Skatteetaten drogą pocztową do 30 kwietnia.
Nie przedłużyłeś terminu w Altinnie? Nic straconego
Jeżeli jesteś elektronicznym użytkownikiem, to nadal masz szansę złożyć zeznanie podatkowe, nawet jeśli nie zdążyłeś przedłużyć terminu do 31 maja. Wystarczy, że odpowiednio uargumentujesz powód rozliczenia w późniejszym terminie. Nie zwlekaj dłużej – dowiedz się, jakie odpisy ci przysługują i zacznij kompletować potrzebną dokumentację.
Pamiętaj: jeśli nie złożysz zeznania podatkowego, a w ostatecznym wyniku znajdą się błędy, możesz mieć problemy ze złożeniem korekty podatkowej.
Statusy, w których w bieżącym sezonie podatkowym możemy się rozliczyć
- Status pendler – zapewniający zazwyczaj najbardziej korzystny wynik rozliczenia. Odpisy z tego tytułu przysługują osobom, które pracując w Norwegii, podróżują do Polski (do rodziny czy też do mieszkania) oraz samodzielnie ponoszą koszty podróży i zakwaterowania. Liczba podróży oraz pozostała dokumentacja zależy od rodzaju pendlera. Pendler do rodziny musi przedstawić akt urodzenia dziecka lub akt małżeństwa oraz zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu z rodziną. Pendler do mieszkania musi udokumentować posiadanie mieszkania w Polsce oraz najem niesamodzielnego mieszkania w Norwegii, musi także podróżować z większą częstotliwością niż pendler do rodziny. Więcej o samotnym pendlerze możesz przeczytać TU.
- Ulga 10% – przysługuje przez pierwsze 2 lata od momentu uzyskania rezydencji podatkowej w Norwegii, co następuje, jeśli w ciągu roku przebywa się tam co najmniej 183 dni lub 270 dni w ciągu trzech lat. Należy pamiętać, że jeśli małżonek również pracuje w Norwegii, to aby móc uwzględnić ten odpis, oboje małżonków musi mieć do niego prawo i się o niego ubiegać.
Ponadto Skatteetaten umożliwia odpisanie kosztów związanych z przedszkolem oraz z kredytem hipotecznym.
Dlaczego warto złożyć zeznanie podatkowe?
Nie każdemu przysługują odpisy i ulgi, ale mimo wszystko warto rozliczyć się z Norweskim Urzędem Skarbowym. Sprawdzenie skattemeldingu i dokonanie poprawek uchroni nas na przykład przed koniecznością złożenia korekty podatkowej lub oddania niesłusznie wypłaconego zwrotu z podatku.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu
Bezpłatna konsultacja MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Zwrot podatku ›
pn-pt: 8:00-18:00
Oceń artykuł
Wyślij artykuł znajomym
Facebook
Kopiuj link
Moja Norwegia poleca



Cała Norwegia
Praca w KL-Bygg AS
Przejdź do ogłoszenia

Viken, Drammen
PRACA W NORWEGII – Smart Byggservice Viken AS poszukuje pracowników!
Przejdź do ogłoszenia







Oslo, okręg miasta, Oslo
Szukamy dwóch malarzy
Przejdź do ogłoszenia

Cała Norwegia
Przejdź do ogłoszenia



Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]