Nie zdążyłeś się rozliczyć? Nadal możesz wysłać zeznanie podatkowe Podatki w Norwegii
info@multinor.no 02 maja 2019
09:55

Nie zdążyłeś się rozliczyć? Nadal możesz wysłać zeznanie podatkowe

Skomentuj
Nie każdemu przysługują odpisy i ulgi, ale mimo wszystko warto rozliczyć się z norweskim urzędem skarbowym. fotolia.com/ royalty free
Do końca kwietnia podatnicy zarejestrowani w systemie Altinn mogli przedłużyć termin złożenia zeznania podatkowego do 31 maja. Osobom rozliczającym się papierowo nie przysługiwała taka opcja, a swoje zeznanie musiały wysłać do Skatteetaten drogą pocztową do 30 kwietnia.

Nie przedłużyłeś terminu w Altinnie? Nic straconego

Jeżeli jesteś elektronicznym użytkownikiem, to nadal masz szansę złożyć zeznanie podatkowe, nawet jeśli nie zdążyłeś przedłużyć terminu do 31 maja. Wystarczy, że odpowiednio uargumentujesz powód rozliczenia w późniejszym terminie. Nie zwlekaj dłużej – dowiedz się, jakie odpisy ci przysługują i zacznij kompletować potrzebną dokumentację.

Pamiętaj: jeśli nie złożysz zeznania podatkowego, a w ostatecznym wyniku znajdą się błędy, możesz mieć problemy ze złożeniem korekty podatkowej.

Statusy, w których w bieżącym sezonie podatkowym możemy się rozliczyć

  • Status pendler zapewniający zazwyczaj najbardziej korzystny wynik rozliczenia. Odpisy z tego tytułu przysługują osobom, które pracując w Norwegii, podróżują do Polski (do rodziny czy też do mieszkania) oraz samodzielnie ponoszą koszty podróży i zakwaterowania. Liczba podróży oraz pozostała dokumentacja zależy od rodzaju pendlera. Pendler do rodziny musi przedstawić akt urodzenia dziecka lub akt małżeństwa oraz zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu z rodziną. Pendler do mieszkania musi udokumentować posiadanie mieszkania w Polsce oraz najem niesamodzielnego mieszkania w Norwegii, musi także podróżować z większą częstotliwością niż pendler do rodziny. Więcej o samotnym pendlerze możesz przeczytać TU.

  • Ulga 10% – przysługuje przez pierwsze 2 lata od momentu uzyskania rezydencji podatkowej w Norwegii, co następuje, jeśli w ciągu roku przebywa się tam co najmniej 183 dni lub 270 dni w ciągu trzech lat. Należy pamiętać, że jeśli małżonek również pracuje w Norwegii, to aby móc uwzględnić ten odpis, oboje małżonków musi mieć do niego prawo i się o niego ubiegać.

Ponadto Skatteetaten umożliwia odpisanie kosztów związanych z przedszkolem oraz z kredytem hipotecznym.

Dlaczego warto złożyć zeznanie podatkowe?

Nie każdemu przysługują odpisy i ulgi, ale mimo wszystko warto rozliczyć się z Norweskim Urzędem Skarbowym. Sprawdzenie skattemeldingu i dokonanie poprawek uchroni nas na przykład przed koniecznością złożenia korekty podatkowej lub oddania niesłusznie wypłaconego zwrotu z podatku.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor. 
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Zwrot podatku
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl