Nie zdążyłeś rozliczyć się na czas? Możesz złożyć korektę podatkową

31.05.2018.
Nie zdążyłeś rozliczyć się na czas? Możesz złożyć korektę podatkową
Mimo że rozliczenia w Norwegii trwają 2 miesiące, nie każdy zdążył nanieść poprawki na swój skattemelding na czas. Ci podatnicy mogą jednak złożyć korektę podatkową. Dziś wyjaśniamy, jak to zrobić krok po kroku.

Co należy zrobić?

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest oczekiwanie na wynik rozliczenia – skatteoppgjør. Bez niego nie będziesz mógł się odwołać. Po otrzymaniu wyniku, trzeba go dokładnie sprawdzić, a także przeanalizować wszystkie informacje oraz uwzględnione odpisy. Jeżeli nie naniosłeś żadnych zmian na swój skattemelding tj. nie złożyłeś zeznania podatkowego, to twój skatteoppgjør będzie najprawdopodobniej identyczny jak wstępne rozliczenie.  

Oficjalnie można składać korekty do 10 lat, jednak praktyka pokazuje, że korekty rozpatrywane są do roku, od dnia otrzymania wyniku rozliczenia podatkowego. Gdy już otrzymasz wynik rozliczenia podatkowego, musisz zastanowić się, z jakiego powodu chcesz dokonać korekty.
Reklama

Nie przysługują mi żadne ulgi, więc po co robić korektę?

Jeżeli nie przysługują ci żadne odpisy, ale widzisz, że urząd ci je przyznał, koniecznie musisz złożyć korektę podatkową. Częstymi nieprawidłowościami na wyniku rozliczenia są np.:

 – przyznanie odpisu kosztu uzyskania przychodu (minstefradrag) – odpisu za miesiące pobytu w Norwegii – za nieprawidłową liczbę miesięcy,
 – przyznanie drugiej klasy podatkowej, do której nie miałeś prawa.

Twoim obowiązkiem jest sprawdzenie poprawności skatteoppgjør. Jeżeli przeoczysz jakiś błąd i dostaniesz większy zwrot, niż ci przysługuje, to urząd zażąda zwrotu pieniędzy, które niesłusznie otrzymałeś oraz nałoży na ciebie karę. Pamiętaj, żeby sprawdzić także prawidłowość zaliczki potrąconej na podatek. W momencie, gdy urząd posiada błędną informację na temat wysokości zaliczki, musisz złożyć korektę zaliczki podatkowej.

A jeśli przysługują mi ulgi, to jakie?

Sprawdziłeś dochód oraz swoje dane i wszystko się zgadza. To dobra wiadomość! Co, jeśli jednak masz prawo do dodatkowych odpisów? W takiej sytuacji korekta podatkowa jest jak najbardziej uzasadniona. Musisz tylko wiedzieć, jakie odpisy ci przysługują. Poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane przez Polaków statusy rozliczeń.

Status pendler (do rodziny lub do mieszkania)

Możesz rozliczać się jako pendler, jeżeli samodzielnie opłacasz koszty związane z pobytem w Norwegii – mieszkanie, wyżywienie, podróże – i jesteś w stanie to udokumentować. Dodatkowa dokumentacja jest różna w zależności od tego, do kogo podróżujesz. Pendler do rodziny musi przedstawić akty małżeństwa lub urodzenia oraz zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu. Pendler do mieszkania musi posiadać samodzielnie mieszkanie w Polsce oraz wynajmować niesamodzielnie mieszkanie w Norwegii.

Ulga 10%

Przysługuje przez pierwsze 2 lata w Norwegii, od momentu uzyskania rezydencji podatkowej. Rezydencję podatkową osiąga się w momencie, gdy w ciągu roku przebywa się w Norwegii co najmniej 183 dni lub 270 dni w ciągu 3 lat. Jeżeli jesteś marynarzem i rozliczasz się jako marynarz, to ulga 10% przysługuje ci nieustannie. Pamiętaj, że jeżeli małżonek mieszka z tobą w Norwegii, to aby rozliczyć się z uwzględnieniem ulgi 10%, oboje musicie mieć do niej prawo.

Druga klasa podatkowa

Rok podatkowy 2017 był ostatnim rokiem, w którym można było uwzględnić druga klasę podatkową. Jeżeli nie uwzględniłeś jej w swoim rozliczeniu za 2017 rok, a wiesz, że miałeś do niej prawo, to koniecznie złóż korektę. Druga klasa przysługiwała w sytuacji, gdy małżonek osiągnął dochód równy lub mniejszy niż 46 640 kr (ok. 21 896 zł/ ok. 5 020 euro). Pamiętaj, że konieczne jest udokumentowanie wspólnego zameldowania z małżonkiem przez cały rok 2017.

Korekta nie tylko dla tych, którzy nie zdążyli się rozliczyć

Korekta dotyczy także tych, którzy złożyli zeznanie na czas, ponieważ każda osoba po otrzymaniu wyniku powinna go dokładnie sprawdzić. Może zdarzyć się tak, że mimo tego, że poprosiłeś urząd o uwzględnienie wszystkich przysługujących ci ulg oraz załączyłeś dokumentację potwierdzającą twoje prawo do nich, urząd nie przyznał ci któregoś z odpisu. W takiej sytuacji także powinieneś złożyć korektę. 

Mimo tego, że planujesz złożyć korektę podatkową, pamiętaj, że w pierwszej kolejności musisz ustosunkować się do wyniku rozliczenia podatkowego. Jeżeli masz niedopłatę podatku, to musisz ją koniecznie uregulować. Po pozytywnym rozpatrzeniu korekty, różnica między wynikami zostanie ci zwrócona, ale zanim to nastąpi, musisz rozliczyć się z urzędem. 


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Zmieniony ( 12.09.2018. )
 
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]

Wypełnij formularz w celu rozliczenia podatku w Norwegii
ZAZNACZ WSZYSTKIE
Zapoznałem się z treścią i akceptuję treść Regulaminu [pełna treść]
Wyrażam zgodę na kontakt telefoniczny, SMS oraz e-mailowy w celu promocji usług MultiNOR oraz jego partnerów związanych w szczególności z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Wyrażam zgodę na otrzymywanie e-mailem informacji handlowych dotyczących świadczenia usług doradczych związanych z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
Rozlicz się
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:
MojaNorwegia.pl