Podatki w Norwegii

Nie przysługują Ci żadne zniżki? I tak musisz złożyć rozliczenie podatkowe

info@multinor.no

23 kwietnia 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Nie przysługują Ci żadne zniżki? I tak musisz złożyć rozliczenie podatkowe

Każdy, kto pracuje w Norwegii, musi się rozliczyć z urzędem podatkowym. screenshot/skatteetaten.no

Mimo że skatteetaten daje podatnikom możliwość skorzystania z rożnych ulg podatkowych, nie wszyscy spełniają warunki, by je uzyskać. Zwykle są to osoby, które mieszkają w Norwegii na stałe i nie mają rodziny w Polsce. Czy w takiej sytuacji podatnik musi składać rozliczenie podatkowe w urzędzie podatkowym? Na co zwrócić uwagę?
Każda osoba, która pracuje w Norwegii, musi złożyć zeznanie podatkowe za dany rok rozliczeniowy, bez względu na to, czy ma prawo do dodatkowych ulg, czy nie.
Oblicz jaki otrzymasz zwrot podatku w Norwegii

Procedura

Jeżeli pracujesz w Norwegii, twój pracodawca wypłaca ci miesięcznie wynagrodzenie, od którego potrącana jest zaliczka na poczet podatku dochodowego. Potrącane kwoty możesz sprawdzić na odcinkach z pensji (norw. lønnsslip). Dodatkowo pracodawca zobowiązany jest do wystawienia rocznego zestawienia dochodów, na którym widnieje łączna kwota podatku, która została potrącona w danym roku rozliczeniowym. Wysokość potrąconego podatku zależna jest od wysokości zarobków oraz od twojej karty podatkowej

Na podstawie karty podatkowej oraz zaraportowanych przez pracodawcę informacji, urząd przygotowuje wstępne zeznanie podatkowe (od tego roku jest to skattemelding). Podatnik ma obowiązek sprawdzić, czy sporządzone zeznanie jest prawidłowe. Jeżeli urząd nie popełnił błędu i podatnik nie ma prawa do dodatkowych odliczeń, zeznanie podatkowe może zostać złożone w urzędzie. Co jednak w sytuacji, kiedy urząd popełnił błąd?

Otrzymałeś wstępne zeznanie podatkowe? Sprawdź:

• czy zgadzają się twoje dane personalne?
• czy kwoty na zeznaniu zgadzają się z tymi podanymi przez pracodawcę?
• czy podałeś prawidłowy numer konta?
• czy masz prawo do ulg?

Najczęściej występujące błędy

Niezgodność w kwocie dochodu
Należy uważnie sprawdzić, czy kwoty podane na wstępnym zeznaniu podatkowym zgadzają się z tymi, które wynikają z zestawienia dochodów od pracodawcy. Jeżeli miałeś więcej niż jednego pracodawcę, sprawdź, czy na zeznaniu uwzględnione są dochody od każdego z nich. Jeśli tego nie dopilnujesz, może zostać na ciebie nałożona kara za zatajony dochód. 

Odpis kosztów uzyskania przychodu
Minstefradrag to standardowe odliczenie, które obliczane jest na podstawie liczby miesięcy, w których podatnik przebywał w Norwegii. Należy sprawdzić, czy urząd uwzględnił prawidłową liczbę, ponieważ odpis ten ma znaczący wpływ na ostateczny wynik rozliczenia. 

Nieprawidłowa karta podatkowa
Karta podatkowa zawiera informacje na temat przewidywanego dochodu oraz wysokości zaliczki na poczet podatku. Jeżeli w ciągu roku zmieni się wysokość dochodu, podatnik powinien dokonać zmian w swojej karcie podatkowej i poinformować o tym pracodawcę. Ci, którzy nie dopełnili tego obowiązku, mogą spodziewać się nieprawidłowości w kwocie zapłaconego podatku.  

Druga klasa podatkowa
Druga klasa podatkowa to odpis dla osób, których małżonek nie pracował lub pracował, ale osiągnął odpowiednio niski dochód. Jeżeli razem z małżonkiem mieszkasz w Norwegii, urząd powinien automatycznie przyznać ulgę. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Zdarza się też, że urząd przyznaje drugą klasę podatkową osobom, które nie mają do niej prawa. 

O czym jeszcze warto pamiętać?
Osoby, które nie mają prawa do dodatkowych ulg, mogą na przykład odliczyć koszty dojazdów do pracy. Dojeżdżałeś płatnymi drogami? Możesz odliczyć również opłaty poniesione na bramki, o ile przekroczyły one 3300 NOK. Warto od razu zadbać o to, żeby urząd otrzymał prawidłowo przygotowane rozliczenie. Nawet ci, których sytuacja wydaje się dość prosta, powinni uważnie sprawdzić skattemelding, zanim dostanie go skatteetaten. Każda nieprawidłowość może zostać wykryta przez urząd podczas kontroli podatkowej – co często wiąże się z karami pieniężnymi. 

Sprawdź swoje rozliczenie.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: screenshot/skatteetaten.no
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl