Podatki w Norwegii

Na wyniku rozliczenia podatkowego widnieje dopłata? Wyjaśniamy, co robić

info@multinor.no

26 czerwca 2019 09:28

Udostępnij
na Facebooku
1

podatki fotolia.pl/royalty free

Pierwsza tura wysyłki rozliczeń podatkowych już za nami. Niektórzy zobaczyli na swoich wynikach informację o pokaźnym zwrocie, a inni o konieczności zapłaty niedopłaconego w 2018 roku podatku. W dzisiejszym artykule odpowiemy na nurtujące cię pytania. Jeżeli natomiast nie otrzymałeś jeszcze swojego wyniku, również powinieneś przeczytać ten artykuł, ponieważ nieco inne terminy obowiązują osoby, które otrzymają skatteoppgjør w następnych turach.

Zwrot z podatku

Jeżeli w 2018 roku zapłaciłeś za duży podatek lub zastosowane odpisy podatkowe przyczyniły się do obniżenia podstawy do opodatkowania na tyle, żeby kwota zapłaconego podatku była wyższa niż ta należna do zapłaty, to możesz spodziewać się zwrotu podatku. Pieniądze powinieneś otrzymać w ciągu 3 tygodni od daty widniejącej w górnym rogu skatteoppgjør, czyli od daty wysyłki rozliczenia podatkowego. Jeżeli zatem otrzymałeś wynik w pierwszej turze, to zwrot podatku powinien znaleźć się na twoim koncie najpóźniej 11 lipca. Kwota zostanie przelana na numer konta znajdujący się na skattemeldingu lub na numer konta zarejestrowany w systemie. Osoba, która nie ma przypisanego w systemie konta, otrzyma czek ze zwrotem podatku, który można zrealizować w norweskim banku.

Zwrot poniżej 100 kr nie zostanie wypłacony.

Reklama

Otrzymałem na konto mniejszą kwotę niż ta widniejąca na skatteoppgjør

Jeżeli przelew, który wpłynął na twoje konto, znacząco różni się od kwoty do zwrotu widniejącej na wyniku rozliczenia podatkowego, to możliwe, że urząd lub któraś z instytucji zajęła część twojego zwrotu na pokrycie długów. Jeżeli więc zalegałeś z zapłaceniem podatku za ubiegłe lata lub miałeś dług w gminie, w której mieszkałeś, to mogło to zostać odebrane z twojego zwrotu podatku. Powinieneś zostać o tym poinformowany w osobnym liście.  

Na różnicę w kwocie przelewu może mieć także wpływ koszt przewalutowania. Jeżeli zwrot otrzymałeś na polskie konto, to możliwe, że bank pobrał nawet kilkaset złotych za zagraniczny przelew.

Dopłata podatku – mniejsza niż 1 000 kr

Jeżeli musisz zapłacić niedopłatę podatku, a jej wysokość nie przekracza 1 000 kr, to kwotę należy zapłacić w jednej racie. Termin, do którego musisz zapłacić podatek, zależny jest od tego, kiedy otrzymałeś wynik rozliczenia podatkowego.  

– Wynik w pierwszej turze (20 czerwca) – niedopłata podatku musi zostać uregulowana do 20 sierpnia  

– Wynik w drugiej lub trzeciej turze (15 sierpnia lub 23 października) – niedopłata podatku musi zostać uregulowana w ciągu 3 tygodni od daty otrzymania wyniku

Dopłata podatku mniejsza niż 100 kr nie musi zostać zapłacona.

Dopłata podatku – 1 000 kr lub więcej

Jeżeli musisz zapłacić niedopłatę podatku, a jej wysokość wynosi 1 000 kr lub więcej, to kwotę należy zapłacić w dwóch ratach. Każda z rat to 50% należnego do zapłaty podatku. Terminy, do których musisz zapłacić podatek, zależą od tego, kiedy otrzymałeś wynik rozliczenia podatkowego.  

– Wynik w pierwszej turze (20 czerwca) – pierwsza rata musi zostać zapłacona do 20 sierpnia, a druga do 24 września

– Wynik w drugiej lub trzeciej turze (15 sierpnia lub 23 października) – pierwsza rata musi zostać zapłacona w ciągu 3 tygodni od daty otrzymania wyniku, a druga rata w ciągu 8 tygodni od daty otrzymania wyniku.

Pamiętaj! Niezapłacenie raty w terminie traktowane jest przez urząd jak niezapłacenie raty w ogóle.

Faktura do zapłaty

Faktura, na podstawie której uregulować musisz płatność, przyjdzie do ciebie pocztą lub na elektroniczną skrzynkę w systemie altinn.no. Faktura powinna trafić do ciebie odpowiednio wcześniej niż termin zapłaty raty.

Jeżeli z jakiegoś powodu nie otrzymasz faktury, to potrzebne informacje znajdziesz na stronie urzędu:
– numer konta twojego lokalnego poborcy podatkowego znajdziesz TU
– numer KID, który musisz użyć, dokonując płatności, znajdziesz TU 

Nie zgadzam się z wynikiem rozliczenia

Jeżeli znalazłeś błędy na wyniku, urząd nie przyznał ulg, o które wnioskowałeś lub nie wiedziałeś, że przysługują ci odpisy, możesz złożyć korektę podatkową. Pamiętaj jednak, że korekta zacznie być rozpatrywana dopiero, jak zapłacisz należny podatek. Jeżeli więc na skatteoppgjør widnieje dopłata, to w pierwszej kolejności musisz ją uregulować, a dopiero potem składać korektę podatkową. Po pozytywnym rozpatrzeniu odwołania, urząd zwróci zapłaconą przez ciebie niedopłatę podatku. 


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Zwrot podatku
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Kasiuuula

27-06-2019 13:12

Hej co mam zrobić jeśli nie podałam nr.konta A dostałam czek??? Obecnie jestem w Pl i nie mam jak zrealizować czeku

Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl