Podatki w Norwegii

Masz dopłatę na skattemeldingu? Wyjaśniamy dlaczego

info@multinor.no

19 maja 2019 08:00

Udostępnij
na Facebooku

podatki fotolia.pl/royalty free

Skattemeldingi zostały już dawno rozesłane do podatników. Może zdarzyć się, że część z nich będzie mieć przewidywaną dopłatę na wstępnym rozliczeniu podatkowym. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje.

Co ma wpływ na wynik rozliczenia podatkowego?

Przede wszystkim na wynik rozliczenia podatkowego wpływa wysokość zaliczki na podatek, jaka została potrącona do urzędu oraz liczba i wysokość odpisów, o które wnioskujemy. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.
Reklama
Minstefradrag – odpis kosztów uzyskania przychodu odpowiadający miesiącom spędzonym na terenie Norwegii.  To odpis, który przyznawany jest każdemu podatnikowi i jego wysokość ma bardzo duży wpływ na wynik rozliczenia podatkowego. W zależności od tego, ile miesięcy spędziło się na terenie Norwegii w 2018 roku, kwota minstefradrag jest różna. Warto wspomnieć, że osoby na stałe przebywające w kraju fiordów otrzymują pełną stawkę minstefradragu 12/12, która w 2018 roku wynosiła 97 610 kr. 

Odpis za podróże – odpis, o który może ubiegać się każdy podatnik. Rozdzielamy go na odpis kosztów poniesionych na dojazdy do pracy oraz odpis za podróże do Polski. Ten drugi przysługuje wyłącznie osobom rozliczającym się w statusie pendler. Aby uzyskać odpis za podróże, należy przekroczyć tzw. wkład własny do podróży, który wynosił w 2018 roku 22 350 kr. Warto pamiętać, że do tego odpisu wliczają się także koszty poniesione na bilety promowe oraz bramki, jeżeli ich suma przekroczy kwotę 3 300 NOK. 

Odpis za wyżywienie i zakwaterowanie w Norwegii – są to odpisy, o które może wnioskować osoba rozliczająca się w statusie pendler. Im większe koszty były ponoszone na zakwaterowanie oraz im więcej dni spędziło się w Norwegii bez dostępu do kuchni, tym większe odpisy, które mają duży wpływ na wynik rozliczenia podatkowego. 

Jednakże największy wpływ na wynik rozliczenia podatkowego ma karta podatkowa. Na podstawie karty podatkowej zamówionej na dany rok podatkowy wyliczana jest należna zaliczka na podatek. Jeżeli karta podatkowa nie została sporządzona właściwie, zaliczka podatkowa mogła być nieadekwatna do dochodów, a co za tym idzie, podatnik zapłaci za mało podatku.

Pamiętaj o uaktualnianiu karty podatkowej

Aby uniknąć dopłaty podatku w następnych latach, należy pamiętać o regularnym aktualizowaniu karty podatkowej oraz o właściwym wypełnieniu danych. Kartę podatkową należy aktualizować za każdym razem, gdy przewidywany roczny dochód ulegnie zmianie. 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Zwrot podatku
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl