Korzyści podatkowe dla marynarza

08.05.2018.
Korzyści podatkowe dla marynarza
Trwa okres rozliczeń podatkowych w Norwegii za 2017 rok. Posiadacze profilu w systemie elektronicznym Altinn mogą złożyć zeznanie do końca maja. Podatnicy norwescy mają prawo do ulg, które mogą w znaczącym stopniu wpłynąć na wynik zeznania podatkowego. Specjalny odpis przysługuje marynarzom, którzy dodatkowo mogą go łączyć z wybranymi innymi ulgami, takimi jak odpis rodzicielski, odpis odsetek od kredytu lub rozliczenie w drugiej klasie podatkowej.

Czym jest odpis dla marynarza?

Odpis dla marynarza (Særskilt fradrag for sjøfolk) przysługuje pracownikom, którzy spędzili w 2017 roku ponad 130 dni na morzu, zawarli w ciągu roku umowę o pracę, która przewiduje 130 dni na morzu w ciągu roku, lub w poprzednim roku (2016) przebywali 130 dni na morzu przed zakończeniem pracy. Liczbę dni na morzu można sprawdzić w książeczce marynarskiej, patrząc na daty zamustrowania i wymustrowania albo na informacje zawarte na zestawieniu rocznym od pracodawcy.

Odpis marynarski wynosi 30% dochodu osiągniętego w ramach pracy wykonywanej na pokładzie statku, jednak nie może być to kwota wyższa niż 80 000 NOK. Jeśli podatnik zarobił więcej niż 267 000 NOK jako marynarz, jego maksymalny odpis wyniesie 80 000 NOK.
Reklama

Pozostałe ulgi dla marynarzy

Marynarze mogą korzystać nie tylko z ulgi specjalnie dla nich przeznaczonej. Często łączą ją z drugą klasą podatkową, odpisem rodzicielskim lub odpisem za odsetki od kredytu (jeśli przynajmniej 90% ich dochodów jest opodatkowane w Norwegii). Kredyt może być zaciągnięty również w Polsce. Marynarzom przysługuje też automatycznie naliczana ulga 10%, która w ich przypadku jest bezterminowa. Pracownicy na lądzie mogą z niej korzystać jedynie przez pierwsze dwa lata rezydencji podatkowej w Norwegii. Norweską rezydencję podatkową zyskuje się, gdy pobyt w Norwegii w trakcie 12 miesięcy przekroczył 183 dni lub 270 dni podczas 36 miesięcy.

Wymagane dokumenty

Jeśli jesteś marynarzem, do rozliczenia podatkowego musisz posiadać:

  • roczne zestawienie dochodów za 2017 rok, które określa wysokość zarobków w Norwegii w danym roku oraz wysokość pobranej zaliczki na podatek dochodowy,
  • skan książeczki marynarskiej – dokumentacja potwierdzająca daty zamustrowania oraz wymustrowania marynarza w ciągu roku podatkowego. Jeśli składasz zeznanie podatkowe elektronicznie, musisz posiadać konto w systemie Altinn.

Istnieje kilka możliwości zalogowania się do tego systemu (poniżej najpopularniejsze):

  • kody MinID – kody przypisane do twojego numeru personalnego,
  • BankID – osobiste, elektroniczne kody, wystawiane przez twój bank. Najczęściej generowane za pomocą tokena bankowego,
  • Buypass  logowanie odbywa się za pomocą tzw. smartkort – karty elektronicznej zatwierdzonej przez Buypass AS,
  • Commfides  użytkownicy logują się, używając specjalnego pendrive‘a, który należy zamówić osobiście w jednym z salonów Commfides Norge AS.

Mniej niż 130 dni na morzu

Jeśli nie przysługuje ci odpis marynarski, możesz skorzystać z odpisów, które przysługują wszystkim podatnikom na lądzie. W takiej sytuacji najczęściej korzysta się z odpisu pendler, wykluczającego się z ulgą dla marynarzy. Do uzyskania tego odpisu potrzeba jednak przynajmniej 3 samodzielnie opłaconych podróży do dzieci lub małżonka w Polsce, z którymi ma się stały adres zameldowania. Ponadto w tym przypadku można odpisać jedynie koszty podróży, bo koszty wyżywienia oraz zakwaterowania na morzu opłaca pracodawca.

Warto pamiętać

Odpis dla marynarzy często jest automatycznie naliczany przez Urząd Podatkowy, jednak zdarza się, że ta ulga nie zostanie uwzględniona. Wtedy podatnik musi skorygować błąd i samodzielnie ubiegać się o odpis. Należy pamiętać, że termin składania rozliczeń papierowych minął 30 kwietnia, natomiast przy rozliczeniach elektronicznych można go przedłużyć do 31 maja. Z ulgą marynarza często wiąże się konieczność dopłaty do podatku ze względu na małą liczbę dni pobytu na wodach norweskich, co liczy się jako pobyt na terenie Norwegii.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor. 
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat podatku w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Zmieniony ( 12.09.2018. )
 
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]

Wypełnij formularz w celu rozliczenia podatku w Norwegii
ZAZNACZ WSZYSTKIE
Zapoznałem się z treścią i akceptuję treść Regulaminu [pełna treść]
Wyrażam zgodę na kontakt telefoniczny, SMS oraz e-mailowy w celu promocji usług MultiNOR oraz jego partnerów związanych w szczególności z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Wyrażam zgodę na otrzymywanie e-mailem informacji handlowych dotyczących świadczenia usług doradczych związanych z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
Rozlicz się
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:
MojaNorwegia.pl