Podatki w Norwegii

Korekty podatkowe: dokumentacja i procedury

info@multinor.no

03 grudnia 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Korekty podatkowe: dokumentacja i procedury

Im szybciej nastąpi odwołanie, tym większa szansa na pozytywne jego rozpatrzenie przez Skatteetaten. MN

Kiedy otrzymamy wynik rozliczenia podatkowego, musimy sprawdzić jego poprawność. W przypadku znalezienia błędów konieczne jest wprowadzenie zmian w rozliczeniu i przesłanie do urzędu poprawionej wersji. W korekcie podatkowej można także ubiegać się o odpisy, o które nie wnioskowaliśmy przy rozliczeniu.
Reklama

Najczęściej występujące błędy

W skatteoppgjør mogą pojawić się błędy. Statystycznie pomyłki popełniane są w następujących punktach:

– druga klasa podatkowa,
– odpis kosztów uzyskania przychodu,
– wysokość dochodu/zaliczki potrąconej na podatek. 

Ostatnio wyjaśnialiśmy, w jaki sposób rozszyfrować wynik rozliczenia podatkowego, a także, na co zwracać szczególną uwagę >>> CZYTAJ

Sprawdzenie poprawności rozliczenia należy do obowiązków podatnika. W przypadku wykrycia błędów przez urząd podczas kontroli, to osoba rozliczająca się ponosi konsekwencje złożenia błędnego rozliczenia podatkowego.

Nowa procedura

Od roku 2016 procedura korekty podatkowej została uproszczona. Istnieje możliwość edycji wprowadzonych do rozliczenia informacji i przesłania poprawionej wersji formularza do Skatteetaten. Zdarza się też tak, że urząd wysyła do wnioskującego pismo, w którym informuje o tym, że ulga nie zostanie przyznana albo że do jej przyznania potrzebna jest dodatkowa dokumentacja. W takiej sytuacji należy wysłać do urzędu odwołanie wraz ze stosownym wyjaśnieniem.

Pamiętaj! Standardowy czas na odwołanie od decyzji urzędu w Norwegii to 6 tygodni. W przypadku pisma dotyczącego zmian w rozliczeniu/nieprzyznaniu odpisu urząd daje zwykle 2 tygodnie na ustosunkowanie się do decyzji i przesłanie dodatkowego uzasadnienia. Brak odpowiedzi w wyznaczonym terminie skutkuje odrzuceniem wniosku o dodatkowe ulgi.

Ile mam czasu na złożenie korekty podatkowej?

Termin na złożenie korekty podatkowej to 6 tygodni od otrzymania wyniku rozliczenia. Korekty przesłane po tym terminie, ale nie później niż 12 miesięcy, również zostaną rozpatrzone przez urząd. Odwołanie złożone po roku od otrzymania wyniku wymaga odpowiedniego uargumentowania tak długiej zwłoki – jako okoliczności łagodzące urząd uznaje np. problemy zdrowotne.

Im szybciej nastąpi odwołanie, tym większa szansa na pozytywne jego rozpatrzenie.

Dokumentacja

Złożenie korekty podatkowej wiąże się z koniecznością przedłożenia dodatkowej dokumentacji. Każda wprowadzona do rozliczenia zmiana musi być poparta odpowiednimi załącznikami, potwierdzającymi prawo do ulgi/odpisu. Poniższa tabela stanowi zestawienie najpopularniejszych ulg wraz z listą niezbędnych dokumentów.
Ulga/odpis Dokumentacja
odpis kosztów uzyskania przychodu Odpis ten ma ogromny wpływ na ostateczny wynik rozliczenia. Jego wysokość uzależniona jest od długości pobytu w Norwegii w danym roku podatkowym. Osobom posiadającym stały numer personalny urząd automatycznie przyznaje odpis za 12 miesięcy pobytu. W przypadku osób z D-numerem liczba miesięcy ustalana jest zwykle z następującą formułą: liczba dni pobytu dzielona przez 30.

Np. 293/30 ≈ 10 miesięcy
- Odcinki z pensji/potwierdzenia podróży dokumentujące okresy pobytu w Norwegii
pendler Status pendler przysługuje osobom, które pracują w Norwegii i regularnie podróżują do rodziny za granicą. Wymagana liczba podróży: 3 na 12 miesięcy pobytu.

W ramach rozliczenia w statusie pendler możliwe jest także odliczenie diety oraz kosztów zakwaterowania w Norwegii.

Status pendler łączy się z innymi odpisami, takimi jak: druga klasa podatkowa, odsetki od kredytu, odpis rodzicielski.
- Potwierdzenia podróży zawierające informacje o dacie oraz trasie lotu, a także dane podróżującego,

- Zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu z rodziną (małżonek/dzieci),

- akt urodzenia/akt małżeństwa,

- dokumentacja potwierdzająca opłaty za wynajem (umowa najmu i potwierdzenie przelewu/odcinki z pensji, na których widnieje potrącenie),

- potwierdzenia opłat za prąd
ulga 10% Przysługuje przez pierwsze dwa lata od osiągnięcia rezydencji podatkowej w Norwegii.

Ulga 10% może zostać połączona z drugą klasą podatkową, ale wyklucza inne odpisy.
Dodatkowa dokumentacja nie jest wymagana.
odsetki od kredytu za granicą Istnieje możliwość odpisu odsetek od kredytu hipotecznego zaciągniętego poza Norwegią. - Zaświadczenie z banku o wysokości zapłaconych w danym roku podatkowym odsetek
Zbliża się koniec roku. To dobry moment, żeby zacząć myśleć o rozliczeniu podatkowym. Szczególnie osoby uprawnione do dodatkowych ulg powinny zacząć kompletować niezbędną dokumentację odpowiednio wcześniej.

O czym należy pamiętać?

• Dokumenty sporządzone w języku polskim muszą zostać przetłumaczone na język norweski/angielski,

• zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu z rodziną musi być wystawione po zakończeniu roku, za który będzie rozliczenie,

• jedna pełna podróż to zawsze Norwegia–Polska–Norwegia (2 przejazdy),

• w przypadku podroży promowych, potwierdzenie podróży powinno zawierać również informację o cenie biletu,

• istnieje możliwość uwzględnienia w odliczeniu kosztów poniesionych za przejazdy płatnymi drogami,

• udokumentowanie kosztów zakwaterowania powinno być starannie przygotowane – umowa najmu musi zawierać podpisy obu stron, potwierdzenia przelewów powinny być odpowiednio zatytułowane i zawierać informacje o odbiorcy przelewu,

• Istnieje możliwość odliczenia kosztów poniesionych na energię elektryczną – internet, woda nie mogą zostać uwzględnione.

Warto wcześniej zadbać o poprawność i kompletność dokumentacji. Przygotowanie jej, szczególnie w przypadku osób rozliczających się w statusie pendler, może wymagać czasu i cierpliwości. Warto jednak ponieść ten trud, ponieważ zwykle odliczenia w ramach statusu pendler mają decydujący wpływ na wynik rozliczenia i pozwalają na osiągniecie wysokiego zwrotu.  


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl