Podatki w Norwegii

Korekta podatkowa: sprawdź rozliczenia za poprzednie lata, być może przysługuje ci ulga

info@multinor.no

24 stycznia 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku
4
Korekta podatkowa: sprawdź rozliczenia za poprzednie lata, być może przysługuje ci ulga

Należy pamiętać o tym, że urząd dokonuje kontroli rozliczeń podatkowych. fotolia.pl/NOBU/royalty free

Zanim rozpocznie się okres rozliczeń podatkowych za rok 2017, warto przyjrzeć się rozliczeniom za poprzednie lata. Być może przysługują ci dodatkowe ulgi, o które się nie ubiegałeś. Istnieje możliwość złożenia korekty podatkowej nawet za 10 lat wstecz.

Korekty podatkowe – procedura

Podstawowy termin, by się odwołać, to 6 tygodni od momentu otrzymania wyniku rozliczenia. Mimo tego odwołania złożone po tym terminie zazwyczaj są rozpatrywane przez urząd. 

Komplikacje występują dopiero w przypadku odwołań złożonych ponad rok od otrzymania wyniku rozliczenia – trzeba uzasadnić tak długą zwłokę. Urząd zwykle domaga się wyjaśnień, dlaczego odwołanie nie zostało złożone wcześniej. 

Należy pamiętać o tym, że urząd dokonuje kontroli rozliczeń podatkowych. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, to podatnik odpowiada za błędnie wykonane rozliczenia podatkowe. W takiej sytuacji poza nieprzyjemnościami związanymi z wyjaśnianiem sprawy, należy liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku karnego.
Reklama

Najczęściej występujące błędy

Osoby, które nie wnioskowały o dodatkowe ulgi, często uważają, że nie muszą sprawdzać poprawności swojego rozliczenia, ponieważ – jak twierdzą – co mogło pójść nie tak? Nie jest to dobre podejście, gdyż najważniejsze elementy na wyniku rozliczenia, czyli: 

– dochód,
– zaliczka potrącona na poczet podatku,
– odpis kosztów uzyskania przychodu, 

znajdują się w każdym rozliczeniu podatkowym. To właśnie tutaj najczęściej zdarzają się błędy i rozbieżności. Mogą one wynikać np. z niepoprawnie zaraportowanych przez pracodawcę informacji. 

Odpis kosztów uzyskania przychodu (minstefradrag) ma ogromny wpływ na ostateczny wynik rozliczenia, dlatego weryfikacja poprawności zawartych w tym punkcie danych jest szczególnie istotna. Wysokość odpisu uzależniona jest od liczby miesięcy pobytu w danym roku podatkowym. Osoby legitymujące się stałym numerem personalnym zwykle automatycznie otrzymują odpis za 12 miesięcy pobytu, co w przypadku osób, które np. często podróżują do rodziny w Polsce, zwykle mija się z prawdą. Wysokość odpisu zmniejsza się proporcjonalnie do liczby miesięcy pobytu. 

O co wnioskować?
Poniżej znajduje się krótki opis poszczególnych statusów i ulg, które można uwzględnić w rozliczeniu podatkowym.
PENDLER Rozliczenie w statusie pendler pozwala na odliczenie od podatku kosztów związanych z zamieszkaniem i wyżywieniem w Norwegii. Kluczowe jest odbycie przynajmniej 3 pełnych podróży do rodziny w Polsce w danym roku podatkowym.
DRUGA KLASA PODATKOWA Twój małżonek nie pracuje lub osiąga niski dochód? Możesz ubiegać się o rozliczenie w drugiej klasie podatkowej, jeśli przez cały rok którego ma dotyczyć korekta, posiadaliście wspólny meldunek.
ULGA 10% Standardowa ulga 10% to przywilej nowych pracowników. Ulga przysługuje przez pierwsze 2 lata pracy w Norwegii od momentu uzyskania rezydencji podatkowej.
ODPIS ODSETEK OD KREDYTU Istnieje możliwość uwzględnienia w rozliczeniu odsetek od kredytu hipotecznego zapłaconych w danym roku podatkowym. Dotyczy to kredytów zaciągniętych poza Norwegią (ewentualne norweskie kredyty znajdują się zazwyczaj na przygotowanym przez Skatteetaten rozliczeniu).
ODPIS RODZICIELSKI Jeśli posiadasz dziecko poniżej 12 roku życia, możesz uwzględnić w swoim rozliczeniu podatkowym koszty poniesione na przedszkole lub zajęcia pozalekcyjne swojego dziecka.
Jeżeli w rozliczeniu za poprzednie lata przeoczyłeś, że masz prawo do któregoś z wymienionych odpisów, możesz złożyć korektę podatkową. 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


MultiNOR Konsultant

25-01-2018 08:49

marcin2509 napisał:
Ja mam niby zwrot a nadal nic nie dostałem na konto...
W przypadku problemów z odzyskaniem zwrotu należy jak najszybciej kontaktować się z urzędem poborcy podatkowego.
Więcej informacji: www.multinor.no/kontakt.html

MultiNOR Konsultant

25-01-2018 08:46

Necik napisał:
juz raz mnie rozliczyli i zamaist 15 tys doplaty wyszlo mi 21 tys- tak sprawnie rozliczaja
Niestety czasami zdarza się tak, że urząd błędnie przyzna odpisy we wstępnym rozliczeniu podatkowym (Skattemelding) i obowiązkiem podatnika jest ich usunięcie. Brak odpisów podatkowych oraz potrącanie za niskiej zaliczki na podatek skutkuje koniecznością dopłaty do podatku.
Zgodnie z zasadami panującymi w Norwegii, wszystkich obowiązuje podatek progresywny - im większy dochód, tym więcej płacimy podatku. Jeżeli nie uwzględnimy tej zmiany w kartach podatkowych na kolejne lata musimy liczyć się z dopłatą do podatku.
Więcej informacji: www.multinor.no/podatki/odwolania.html

Marcin J

24-01-2018 17:59

Ja mam niby zwrot a nadal nic nie dostałem na konto...

Necik

24-01-2018 17:36

juz raz mnie rozliczyli i zamaist 15 tys doplaty wyszlo mi 21 tys- tak sprawnie rozliczaja

Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl