Podatki w Norwegii
Konkubinat a wspólne rozliczenie podatkowe
Anita Arcimowicz / info@multinor.no
09 marca 2015 19:36
Udostępnij
na Facebooku
na Facebooku
6

Pytania i odpowiedzi na temat wspólnego rozliczania podatkowego w przypadku osób w konkubinacie. Związek nieformalny nie uprawnia nas do rozliczenia w drugiej klasie podatkowej.
Wspólne rozliczenie podatkowe
W Norwegii konkubinat może mieć zupełnie inny status prawny niż w Polsce, dzięki temu w tym kraju łatwiej zrealizować niektóre urzędowe sprawy. Nie dotyczy to jednak rozliczeń podatkowych, ponieważ wspólnie rozliczać mogą się tylko małżeństwa i związki partnerskie.
Druga klasa podatkowa
Pod względem rozliczeń podatkowych pary bez ślubu nie mogą niestety uwzględnić niektórych ulg przysługujących małżeństwom. Dotyczy to przede wszystkim drugiej klasy podatkowej, przyznawanej jedynie osobom w związku małżeńskim, z których jedna osiąga roczny dochód poniżej 43 664 NOK, czyli około 21 832 PLN brutto (stawka dla rozliczeń za 2014 rok).
Status pendler
Pewne ograniczenia dotyczą też statusu pendler (inaczej mówiąc: osoby dojeżdżającej). Podatnicy, którzy pracują w Norwegii i regularnie podróżują do domu rodzinnego w Polsce, mogą rozliczać się jako pendlerzy. W norweskich przepisach podatkowych istnieje rozróżnienie na pendlera samotnego i pendlera do rodziny - te dwa warianty różnią się pewnymi warunkami, jakie należy spełnić, np. wymagana jest inna liczba podróży do domu rodzinnego w ciągu roku.

Pendlerem do rodziny może być osoba podróżująca do dziecka i/lub małżonka. Takiego statusu nie może już mieć osoba dojeżdżająca tylko do konkubenta/konkubiny, nawet jeśli para ma wspólne mieszkanie w Polsce. Wówczas osoba ta może rozliczać się jako pendler samotny. Natomiast status pendlera do rodziny przysługiwać może tylko w przypadku, jeśli taka para ma dziecko. Spójrzmy na przykłady:
1. Jan ma partnerkę Annę, do której podróżował co najmniej 3 razy w 2014 r. Mają dziecko - Jan może rozliczać się jako pendler do rodziny za 2014 r., ze względu na dziecko.
2. Marek ma żonę Dorotę, do której podróżował co najmniej 3 razy. Nie mają dziecka - Marek może rozliczać się jako pendler do rodziny, ze względu na żonę.
3. Stefan ma partnerkę Zosię, do której podróżował co najmniej raz na 3 tygodnie. Nie mają dzieci - Stefan może rozliczać się więc jako pendler samotny.
4. Marcin ma partnerkę Kasię, do której podróżował rzadziej niż raz na 3 tygodnie. Nie mają dzieci - Marcinowi nie przysługuje status pendler, ze względu na brak wymaganej częstotliwości podróży do mieszkania w Polsce, minimum raz na 3 tygodnie.
Oblicz zwrot podatku
Inne ulgi podatkowe
Norwescy podatnicy żyjący w związkach nieformalnych mają jednak dostęp do szeregu innych ulg podatkowych, w których nie bierze się pod uwagę stanu cywilnego, wówczas każdy rozliczany jest indywidualnie. W zasadzie wyklucza się tylko drugą klasę podatkową i status pendlera do rodziny (w przypadku par bezdzietnych), w zakresie innych ulg podatkowych można więc dopatrzeć się większego równouprawnienia między związkami nieformalnymi i małżeństwami. Wśród takich odpisów wyróżnić można między innymi ulgę 10% - przysługującą cudzoziemcom, którzy rozliczają się po przepracowanym pierwszym lub drugim roku w Norwegii, a także specjalny odpis rodzicielski, odpis za odsetki od kredytu czy też odpis kosztów podróży między pracą a domem w obrębie Norwegii.

zdjęcie: fotolia - royalty free
Oceń artykuł
Wyślij artykuł znajomym
Facebook
Kopiuj link
Moja Norwegia poleca
Cała Norwegia
Praca w KL-Bygg AS
Przejdź do ogłoszenia

Cała Norwegia
Przejdź do ogłoszenia

Oslo, okręg miasta, Oslo
Szukamy dwóch malarzy
Przejdź do ogłoszenia



Viken, Drammen
PRACA W NORWEGII – Smart Byggservice Viken AS poszukuje pracowników!
Przejdź do ogłoszenia









Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
10-03-2015 13:09
10-03-2015 10:50
09-03-2015 21:16
8
0
Zgłoś
09-03-2015 19:13
8
0
Zgłoś
09-03-2015 18:27
0
0
Zgłoś
09-03-2015 17:30
0
0
Zgłoś