Konkubinat a ulgi podatkowe w Norwegii.

12.10.2014.
Konkubinat a ulgi podatkowe w Norwegii.

Konkubinat w Norwegii i Polsce może mieć zupełnie inny status prawny. W Polsce kohabitacja nie daje możliwości skorzystania z
ulg i odpisów podatkowych dostępnych dla małżeństw czy związków partnerskich zarejestrowanych na północy.


W języku polskim słowo konkubinat nadal jest pojęciem pejoratywnym. Innymi, alternatywnymi określeniami są: kohabitacja lub bardziej potocznie związek nieformalny/wolny. W odróżnieniu od Norwegii w Polsce nie istnieje możliwość zarejestrowania konkubinatu, a tym samym większość przywilejów oraz praw przysługująca osobom żyjącym w związku małżeńskim jest dla kohabitantów niedostępna. W niektórych państwach, w tym Norwegii, para może zawrzeć tzw. związek partnerski, który jest rodzajem umowy cywilnoprawnej. Umowa gwarantuje niemal identyczne prawa i przywileje jak ślub. 

Ulgi podatkowe dla konkubentów

Osoby żyjące w niezarejestrowanym związku, kohabitacji, nie mają prawa do rozliczania się w II klasie podatkowej . Ulga należy się jednemu z małżonków, gdy drugi zarabia mniej niż corocznie ustalona kwota (w 2013 było to 42 102 NOK). Niemniej jednak warunkiem jest bycie w związku małżeńskim lub partnerskim.

Para
pixabay.com/love and hope

Status pendler oraz wszystkie związane z nim odpisy za podróże do Polski, koszty mieszkania czy  diety, mogą zostać przyznane osobie, która żyje w konkubinacie, ale wyłącznie na zasadach obowiązujących pendlerów do dziecka lub pendlerów samotnych. Możemy więc być pendlerem do dziecka lub osobą regularnie podróżującą do domu lub mieszkania w Polsce. Oba przypadki wymagają spełnienia szczególnych warunków o których możesz dowiedzieć się więcej tutaj:

Pendler do dziecka / Pendler samotny do mieszkania w Polsce

Ostatnim z najbardziej istotnych odpisów jest odpis standardowy 10%. Należy się on przez 2 pierwsze lata pracy w Norwegii od momentu, gdy w danym roku będziemy przebywać w kraju dłużej dni 83 dni w ciągu 12 miesięcy lub do 270 dni w ciągu 36 miesięcy. Jeżeli małżonek/małżonka również ma prawo do ulgi 10%, obie strony muszą o nią wystąpić lub całkowicie z niej zrezygnować. Jeśli tylko jeden z małżonków ma prawo do zniżki, żaden z nich nie może z niej skorzystać. Ostatni warunek dotyczy tylko małżeństw, więc osoby stanu wolnego lub żyjące w konkubinacie mogą ubiegać się o standardowy odpis 10% we własnym zakresie, niezależnie od tego czy partner lub partnerka mają prawo do ulgi.

Sprawdź jakie ulgi podatkowe Ci przysługują >>>


Zdjęcie frontowe: fotolia - royalty freeSpodobał Ci się artykuł? Poleć znajomym

 • Nowy Altinn – sprawdź, co się zmieniło

  Nowy Altinn – sprawdź, co się zmieniło

  14 listopada zmieniła się szata graficzna portalu Altinn. Poza nowym designem wprowadzone zostały drobne zmiany, mające ułatwić korzystanie z systemu i usprawnienie wyszukiwania usług i formularzy.

 • Już jest: zwrot podatku – pierwsza tura wyników

  Już jest: zwrot podatku – pierwsza tura wyników

  Pierwsza tura wysyłania gotowych rozliczeń podatkowych rozpoczęła się 22 czerwca. Nadal nie dostałeś pieniędzy? Sprawdź, kiedy spodziewać się wypłaty.

 • Oblicz swój zwrot podatku z Norwegii za 2016

   Oblicz swój zwrot podatku z Norwegii za 2016

  Sprawdź ile podatku z Norwegii możesz odzyskać. Użyj darmowego kalkulatora podatkowego dla Polaków w Norwegii.

 • Odpis rodzicielski: te warunki musisz spełnić, by go uzyskać

  Odpis rodzicielski: te warunki musisz spełnić, by go uzyskać

  Osoby, które rozliczają się w Norwegii, mogą skorzystać z wielu ulg podatkowych, takich jak: zwrot kosztów poniesionych za podróże, mieszkanie lub dojazdy do pracy. Norweski urząd podatkowy umożliwia również zwrot wydatków, jakie podatnik poniósł na utrzymanie dziecka.

 • Masz jeszcze szansę, by odzyskać podatek

   Masz jeszcze szansę, by odzyskać podatek

  W ubiegłym tygodniu w Polsce wiele osób korzystało z długiego weekendu majowego. W Norwegii natomiast nadal trwa sezon podatkowy – rozliczane są podatki za 2016 rok. Pracujesz w kraju fiordów i nie sprawdziłeś jeszcze swojego rozliczenia? A może w ubiegłym roku po raz pierwszy udałeś się za granicę w celu zarobkowym i szukasz informacji o tym, jak poprawnie się rozliczyć? Idealnie trafiłeś – przeczytaj ten artykuł.

 • Jak rozszyfrować Skattemelding?

  Jak rozszyfrować Skattemelding? 1

  Wczoraj norweski urząd podatkowy Skattetaten udostępnił podatnikom wstępne wyniki rozliczeń podatkowych. W tym roku nie jest to już Selvangivelse, ale Skattemelding. Co się zmieniło?

 • Pobyt współmałżonka w Norwegii a prawo do różnych ulg podatkowych

  Pobyt współmałżonka w Norwegii a prawo do różnych ulg podatkowych

  Większość Polaków pracujących w Norwegii posiada w Polsce współmałżonka, którego odwiedza w ciągu roku. Czasami jednak druga połówka decyduje się na przeprowadzkę do Norwegii. Poniżej dowiesz się, jaki może mieć to wpływ na twoje zeznanie podatkowe.

 • Rozliczenie podatkowe – sprawdź, jakie dokumenty przygotować

  Rozliczenie podatkowe – sprawdź, jakie dokumenty przygotować

  Zbliża się okres rozliczeń podatkowych. Zastanawiasz się, jakich dokumentów potrzebujesz, żeby się rozliczyć? Co zrobić, żeby uzyskać dodatkowe ulgi? Ten artykuł ułatwi ci przygotowanie potrzebnej dokumentacji.


Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Makaryna kowalska
Makaryna kowalska 14-10-2014 23:57

martcool napisał:
Samboerskap i partnerskap to dwie rożne rzeczy i właśnie związek partnerski to jest partnerskap i tyle w temacie.

Moze ustalmy pewne sprawy:
Partnerskap - zwiazek formalny 2-ch osob tej samej plci do roku 2009. Po tej dacie nie zawiera sie juz "partnerskap" , tylko "ekteskap", tak samo jak zwiazek dwojga osob roznej plci.
Samboerskap - zamieszkiwanie razem 2-ch osob tej samej lub roznej plci ( z wylaczeniem osob zwiazanej pokrewienstwem, np. brat i siostra, czy matka i corka, itp.) jest to zwiazek polformalny, gdzie strony moga rejestrowac swoje wlasne decyzje odnosnie np. dzieci, spraw majatkowych czy spadkowych.

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
marek oles
marek oles 14-10-2014 23:37

jak jest z kobieta ktora ma dziecko i jest z kims w zwiazku ale dziecko nie nalezy do partnera, on ma stala prace w NO itd, czy w tym wypadku mozna zaliczyc ten zwiazek i zapisac jako konkubinat, czy dostanie nr od partnera i dziecko rowniez, w jaki sposob mozna to zalatwic zeby oboje byli tu legalnie , dziecko poszlo do przedszkola. Facet ma stala prace w NO i ma juz nr personalny. prosze jesli ktos cos wie dajcie znac...

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jon Doe
Jon Doe 13-10-2014 19:07

martcool napisał:
Samboerskap i partnerskap to dwie rożne rzeczy i właśnie związek partnerski to jest partnerskap i tyle w temacie.


Ok, tylko w artykule jest po polsku opisywany konkubinat=związek partnerski tłumaczenie jednego i drugiego osobno na norweski to już inna para kaloszy, a tego w artykule nigdzie nie ma, fakt osoba pisząca go powinna wiedzieć o tym i nie używać nazwy związek partnerski co by nie było niejasności...

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jon Doe
Jon Doe 13-10-2014 16:50

martcool napisał:
Tylko,ze związek partnerski w NO to związek miedzy osobami tej samej płci.

Kto ci takich głupot naopowiadał? Blondynka pewnie

no.wikipedia.org/wiki/Samboerskap

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
M H
M H 12-10-2014 22:59

Lepiej się poczułeś ? Dowartościowałeś się ?
Chyba jest oczywiste, że chodzi mi o norweską nazwę i o sposób w jaki ten związek można zarejestrować. Czy jest to "samboer" ?

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
M H
M H 12-10-2014 22:23

jak zarejestrować i jak się nazywa "związek partnerski" ?

-3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Zmieniony ( 12.01.2018. )
 
 
Przeczytaj następny artykuł:
Ostatnia tura rozliczeń podatkowych ruszyła dzisiaj
Ostatnia tura rozliczeń podatkowych ruszyła dzisiaj

Skatteetaten publikuje ostatnie wyniki rozliczeń podatkowych za rok 2013.

ZAMKNIJ

Złóż korektę podatku z Norwegii za poprzednie lata.
Wypełnij formularz, a dowiesz się ile możesz zyskać.
Za który rok chciałbyś złożyć odwołanie od podatku?
Zapoznałem się z treścią i akceptuję treść Regulaminu.
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:
MojaNorwegia.pl