Podatki w Norwegii

Konkubinat a ulgi podatkowe w Norwegii.

info@multinor.no

12 października 2014 08:22

Udostępnij
na Facebooku
10
Konkubinat a ulgi podatkowe w Norwegii.


Konkubinat w Norwegii i Polsce może mieć zupełnie inny status prawny. W Polsce kohabitacja nie daje możliwości skorzystania z
ulg i odpisów podatkowych dostępnych dla małżeństw czy związków partnerskich zarejestrowanych na północy.


W języku polskim słowo konkubinat nadal jest pojęciem pejoratywnym. Innymi, alternatywnymi określeniami są: kohabitacja lub bardziej potocznie związek nieformalny/wolny. W odróżnieniu od Norwegii w Polsce nie istnieje możliwość zarejestrowania konkubinatu, a tym samym większość przywilejów oraz praw przysługująca osobom żyjącym w związku małżeńskim jest dla kohabitantów niedostępna. W niektórych państwach, w tym Norwegii, para może zawrzeć tzw. związek partnerski, który jest rodzajem umowy cywilnoprawnej. Umowa gwarantuje niemal identyczne prawa i przywileje jak ślub. 

Ulgi podatkowe dla konkubentów

Osoby żyjące w niezarejestrowanym związku, kohabitacji, nie mają prawa do rozliczania się w II klasie podatkowej . Ulga należy się jednemu z małżonków, gdy drugi zarabia mniej niż corocznie ustalona kwota (w 2013 było to 42 102 NOK). Niemniej jednak warunkiem jest bycie w związku małżeńskim lub partnerskim.

Para
pixabay.com/love and hope

Status pendler oraz wszystkie związane z nim odpisy za podróże do Polski, koszty mieszkania czy  diety, mogą zostać przyznane osobie, która żyje w konkubinacie, ale wyłącznie na zasadach obowiązujących pendlerów do dziecka lub pendlerów samotnych. Możemy więc być pendlerem do dziecka lub osobą regularnie podróżującą do domu lub mieszkania w Polsce. Oba przypadki wymagają spełnienia szczególnych warunków o których możesz dowiedzieć się więcej tutaj:

Pendler do dziecka / Pendler samotny do mieszkania w Polsce

Ostatnim z najbardziej istotnych odpisów jest odpis standardowy 10%. Należy się on przez 2 pierwsze lata pracy w Norwegii od momentu, gdy w danym roku będziemy przebywać w kraju dłużej dni 83 dni w ciągu 12 miesięcy lub do 270 dni w ciągu 36 miesięcy. Jeżeli małżonek/małżonka również ma prawo do ulgi 10%, obie strony muszą o nią wystąpić lub całkowicie z niej zrezygnować. Jeśli tylko jeden z małżonków ma prawo do zniżki, żaden z nich nie może z niej skorzystać. Ostatni warunek dotyczy tylko małżeństw, więc osoby stanu wolnego lub żyjące w konkubinacie mogą ubiegać się o standardowy odpis 10% we własnym zakresie, niezależnie od tego czy partner lub partnerka mają prawo do ulgi.

Sprawdź jakie ulgi podatkowe Ci przysługują >>>


Zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free


Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Makaryna kowalska

14-10-2014 23:57

martcool napisał:
Samboerskap i partnerskap to dwie rożne rzeczy i właśnie związek partnerski to jest partnerskap i tyle w temacie.

Moze ustalmy pewne sprawy:
Partnerskap - zwiazek formalny 2-ch osob tej samej plci do roku 2009. Po tej dacie nie zawiera sie juz "partnerskap" , tylko "ekteskap", tak samo jak zwiazek dwojga osob roznej plci.
Samboerskap - zamieszkiwanie razem 2-ch osob tej samej lub roznej plci ( z wylaczeniem osob zwiazanej pokrewienstwem, np. brat i siostra, czy matka i corka, itp.) jest to zwiazek polformalny, gdzie strony moga rejestrowac swoje wlasne decyzje odnosnie np. dzieci, spraw majatkowych czy spadkowych.

marek oles

14-10-2014 23:37

jak jest z kobieta ktora ma dziecko i jest z kims w zwiazku ale dziecko nie nalezy do partnera, on ma stala prace w NO itd, czy w tym wypadku mozna zaliczyc ten zwiazek i zapisac jako konkubinat, czy dostanie nr od partnera i dziecko rowniez, w jaki sposob mozna to zalatwic zeby oboje byli tu legalnie , dziecko poszlo do przedszkola. Facet ma stala prace w NO i ma juz nr personalny. prosze jesli ktos cos wie dajcie znac...

Jon Doe

13-10-2014 19:07

martcool napisał:
Samboerskap i partnerskap to dwie rożne rzeczy i właśnie związek partnerski to jest partnerskap i tyle w temacie.


Ok, tylko w artykule jest po polsku opisywany konkubinat=związek partnerski tłumaczenie jednego i drugiego osobno na norweski to już inna para kaloszy, a tego w artykule nigdzie nie ma, fakt osoba pisząca go powinna wiedzieć o tym i nie używać nazwy związek partnerski co by nie było niejasności...

Jon Doe

13-10-2014 16:50

martcool napisał:
Tylko,ze związek partnerski w NO to związek miedzy osobami tej samej płci.

Kto ci takich głupot naopowiadał? Blondynka pewnie

no.wikipedia.org/wiki/Samboerskap

M H

12-10-2014 22:59

Lepiej się poczułeś ? Dowartościowałeś się ?
Chyba jest oczywiste, że chodzi mi o norweską nazwę i o sposób w jaki ten związek można zarejestrować. Czy jest to "samboer" ?

M H

12-10-2014 22:23

jak zarejestrować i jak się nazywa "związek partnerski" ?

Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl